ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Medzi ligovými hráčmi desaťročia Kožuch, Poljovka aj Čišovský
zdroj: Štartfoto

Medzi ligovými hráčmi desaťročia Kožuch, Poljovka aj Čišovský

Profutbal.sk v spolupráci s Dušanom Radolským zverejňuje výsledky redakčnej ankety o Hráča desaťročia Corgoň ligy.

S koncom prvého desaťročia nového milénia prichádzajú na svet rozličné hodnotiace ankety obzerajúce sa na predošlé roky. Výnimkou nie je ani futbal, a preto prišla redakcia profutbal.sk s nápadom zhodnotiť práve futbalové desaťročie. Tentokrát nás však nezaujímajú svetové súťaže a šampionáty, ale život najvyššej slovenskej {+r35114,150x188}súťaže – Corgoň ligy. V spolupráci s Dušanom Radolským si preto dovoľujeme vyhlásiť ligového Hráča desaťročia. Kritériami na zisk tohto primátu boli úspechy, ktoré futbalisti dosiahli len po roku 2000 a len v najvyššej slovenskej súťaži. V našom zozname najlepších 20 sa preto nenachádzajú hviezdy slovenského futbalu, ktoré prestúpili do zahraničia už pred prelomom milénia, alebo len po veľmi krátkej či menej výraznej corgoňligovej anabáze.

Práve Dušan Radolský je koučom, pod ktorého taktovkou hralo najviac hodnotených futbalistov, a preto sme ho požiadali o prevzatie patronátu nad anketou a tiež slovné hodnotenie ocenených. Podčiarknuté, zrátané, Hráčom desaťročia Corgoň ligy podľa profutbal.sk sa stal ...! To vám ešte neprezradíme, dnes vám však ponúkame predstavenie hráčov na 11. – 20. mieste a prvú desiatku si tak môžete v našej diskusii skúsiť natipovať sami. Celkové výsledky vám prinesieme v priebehu nasledujúcich dní.

11. Miroslav Barčík (2000-01, 2002-06 - Žilina, 2007-08 Trnava, 2008-09 Nitra)

{+l38150,150x143}Olympionik zo Sydney 2000 a jeden z najrýchlejších slovenských krídelníkov Miroslav Barčík otvára druhú desiatku nášho poradia. Svojimi technickými finesami bavil fanúšikov v dresoch Žiliny, Trnavy a Nitry, na dva zápasy sa dostal aj do reprezentácie. Na konte má dva majstrovské tituly. „Miro Barčík je absolútne nevyspytateľný hráč. Jeden z mála Slovákov nemajúcich najmenší problém s hrou jeden na jedného. Má tiež výborné centre, ale na druhej strane by trošičku mal popracovať na hre smerom dozadu a tiež pre mužstvo. Mnoho vecí sa snaží riešiť individuálne, ale za to vedel vždy dávať dôležité rozdielové góly,“ povedal na margo Barčíka Dušan Radolský.

12. Ján Ďurica (2003-05 Artmedia)

{+r6536,150x176}Dvanáste miesto patrí Jánovi Ďuricovi. Rodák z Dunajskej Stredy bol pilierom obrany petržalskej Artmedie počas jej zisku titulu v roku 2005 a následnej spanilej jazdy v Lige majstrov. V Corgoň lige odohral 78 zápasov a stal sa jedným z najlepších slovenských stopérov. „Ďurica ešte nerozvinul naplno všetok svoj talent. Svoje prednosti často zakrýva hrubými chybami a toho sa musí hráč, ktorý chce hrať v kvalitnej európskej súťaži, vyhýbať. Je to však veľký bojovník, má správne futbalové srdce a veľa odvahy,“ ohodnotil Jána Ďuricu Dušan Radolský.

13. Samuel Slovák (2000-01, 2006 - dodnes Slovan)

Zo španielskeho Tenerife sa v roku 2000 vrátil na trinástej pozícii umiestnený Samuel Slovák do bratislavského Slovana a potom obliekal {+l41782,150x135}belasý dres ešte od roku 2006. Stal sa kapitánom mužstva a svojimi nenahraditeľnými skúsenosťami si vydobyl post lídra v kabíne aj na trávniku. Bol hlavným ťahúňom tímu na ceste za minuloročným titulom. Dušan Radolský vidí jeho prínos Slovanu nasledovne: „Najmä po svojom návrate zo Španielska pomohol Samuel Slovák Slovanu, a to nielen svojou umnou hrou, ale aj dirigovaním mladých futbalistov v kabíne. Vie, čo sa od dobrých hráčov požaduje doma aj v zahraničí a snaží sa to preniesť na mužstvo. Na vzostupe Slovanu mal naozaj leví podiel.“

14. Marián Čišovský (2000-04 Inter, 2004-06 Žilina, 2006-08 Artmedia)

{+r25148,150x187}Ďalším z defenzívnych hráčov v rebríčku je celkovo štrnásty Marián Čišovský. Rodený Humenčan bol pri tituloch Interu, Žiliny aj Artmedie a všetky právom je jedným z najúspešnejších slovenských futbalistov. Ofenzívne ladeného beka si nadmieru pochvaľuje aj Dušan Radolský: „Čišovský je v obrane veľkým univerzálom, zahrá prakticky na oboch krajoch aj v centre a vždy s maximálne zodpovedným a bojovným prístupom. Zdobila ho tiež na obrancu veľmi vysoká gólovosť, nebál sa útočiť, a to sa kvitovalo v mužstvách, kde získal tituly, ale aj na medzinárodnom fóre.“

15. Martin Poljovka (2000-07 Trnava, 2008 - dodnes Banská Bystrica)

Pätnásty Martin Poljovka hrával počas svojej dlhej kariéry len v dvoch kluboch – v Banskej Bystrici a v Spartaku Trnava. V oboch je tento {+l37052,150x100}bojovník s viac ako troma stovkami ligových štartov mimoriadne uznávaným hráčom a aj keď nikdy nezískal titul, je jedným z najlepších obrancov histórie Corgoň ligy. „Poljovka je jedným z mála futbalistov podávajúcich v Corgoň lige dlhodobo štandardné výkony. Mnoho útočníkov ho podceňovalo pre nižší vzrast, ale v hlavičkových súbojoch má skvelý odhad, tvrdosť a je nekompromisný. Nikdy neklesol pod určitý štandard a mimoriadne cenné sú aj jeho dirigentské schopnosti,“ tvrdí o Poljovkovi Dušan Radolský.

16. Tomáš Oravec (2000-02 Ružomberok, 2006-08 Artmedia, 2009 - dodnes Žilina)

{+r44506,150x189}Na šestnástej priečke sa umiestnil ďalší z corgoňligových kanonierov Tomáš Oravec. Hráč Košíc (pred rokom 2000) a po zahraničnej anabáze Ružomberka, Artmedie a Žiliny dával veľa gólov prakticky vždy a všade a je len smolou, že mu zranenia nedovolili dokázať ešte omnoho viac. Potvrdil to aj Dušan Radolský: „Oravcovi by som zaželal jediné, a to pevné zdravie. Pokiaľ by bol počas celej svojej kariéry zdravý, dovolím si tvrdiť, že dnes by mu už svietila na konte ligová stovka. V šestnástke je veľmi silný a nepríjemný, bohužiaľ, zdravie ho vždy podrazí.“

17. Szilárd Németh (2000-01 Inter)

Jeden z najlepších slovenských útočníkov na prelome tisícročí Szilárd Németh je v našej ankete na sedemnástom mieste. Možno by bol oveľa vyššie, v hodnotenom období však odohral len dve corgoňligové sezóny. V oboch však vystrieľal ako dvorný kanonier bratislavského {+l1686,150x210}Interu svojmu tímu majstrovský titul a následne prestúpil do mužstva Premier League FC Middlesbrough. „Szili Németh je vzácny druh hráča, odjakživa výborný strelec. Hrával anglickú Premier League, bol v slovenskej reprezentácii, nikde sa nestratil. Niektorým sa možno nepáčila jeho pohyblivosť a taký „nekultúrny“ beh, ale on vždy dokázal rozvracať obrany svojou rýchlosťou. Dodnes hrá na slušnej úrovni v druhej bundeslige,“ povedal o Némethovi Dušan Radolský.

18. Vladimír Kožuch (2002 - dodnes Trnava)

{+r40368,150x188}Strelcom na pohľadanie, ale aj pravým futbalovým bojovníkom je Vladimír Kožuch. Rodák z Malaciek odohral od roku 2002 viac ako 200 zápasov v drese Trnavy a práve jeho góly boli v tomto období hlavným hnacím motorom mužstva. Miesto v dvadsiatke si bezpochyby zaslúži. „Kožuch potvrdil to, čo sa od neho vždy čakalo. Góly dával v Prešove, v Liberci aj v Trnave, Aj ako náhradník vedel rozhodovať zápasy, zadirigovať hru a myslím si, že je tiež veľmi vzorným príkladom pre mladších futbalistov,“ tvrdí Dušan Radolský na margo trnavského strelca Kožucha.

19. Benjamín Vomáčka (2002-04 Slovan, 2004-09 Žilina)

{+l28607,150x128}Jediným legionárom v top 20 je liberecký rodák Benjamín Vomáčka. V mužstvách Slovanu a Žiliny sedem corgoňligových sezón a na konte má takmer 200 zápasov na najvyššej kvalitatívnej úrovni. Ako obranca vsietil na slovenských trávnikoch šestnásť gólov a jeho prínos a herné kvality vyzdvihuje aj Dušan Radolský: „Vomáčka je jeden z mála cudzincov, ktorý sa dokonale zadaptoval na naše pomery. Do Slovanu aj do Žiliny priniesol kopu dobrého, vedel pracovať pre mužstvo, je to pravý profesionál. Zahral na všetkých defenzívnych postoch a tým bol pre trénera úžasne nápomocný.“

20. Róbert Rák (2001-03 Ružomberok, 2004-06 Nitra, 2006-07 Ružomberok, 2008 - dodnes Nitra)

{+r43789,150x207}Dvadsiatku najlepších corgoňligových futbalistov uplynulého desaťročia  uzatvára nitriansky kanonier Róbert Rák. Trikrát najlepší strelec súťaže by bol možno oveľa väčšou hviezdou, keby hral v tímoch bojujúcich o titul. Napriek tomu však tento skromný futbalista vždy úspešne dobýjal brány súperov a stal sa jedným z historicky najlepších ligových strelcov. „V slovenskej lige bol viackrát kráľom strelcov a preto musí byť hodnotený veľmi vysoko. Presadil sa v Ružomberku aj v Nitre. Vonku skúsil šťastie, nešlo mu to, ale keď hrá na špici útoku a nie na krajoch, je jedinečný. Päťkrát sa dostane do ofsajdu, ale na šiestykrát je to jasný gól. Je veľký hráč a vďaka nemu je Nitra tak vysoko ako je,“ myslí si o Rákovi Dušan Radolský.

 


Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk