ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Michalovciach finále 41. ročníka Trnava - Slovan
zdroj:

V Michalovciach finále 41. ročníka Trnava - Slovan

Pred finálovým zápasom 41. ročníka Slovenského pohára vo futbale FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava, ktorý sa hrá v utorok 11. mája od 16.30 h v Michalovciach.

V utorok 11. mája sa na trávniku štadióna MFK Zemplín Michalovce uskutoční finále 41. ročníka Slovenského pohára (SP) vo futbale. V dueli o druhú najprestížnejšiu slovenskú klubovú trofej nastúpia od 16.30 h dve tradičné slovenské mužstvá, ktorých súboje pútajú vždy veľkú pozornosť - šiesty tím aktuálnej tabuľky Corgoň ligy FC Spartak Trnava sa predstaví proti už istému vicemajstrovi v končiacom sa ročníku 2009/2010 ŠK Slovan Bratislava.

Oba kluby, ktoré sa dostali do rozhodujúceho zápasu, už dokázali triumfovať v národnom pohári. Úspešnejší je v tomto smere bratislavský Slovan, ktorý od roku 1993 dominoval v tejto {+r43441}súťaži trikrát (1994, 1997, 1999), rovnako ako jeho mestský rival Inter. "Belasí" sa tak môžu v prípade triumfu v utorňajšom michalovskom zápase odpútať na čele historického poradia. Slovan je suverénne najúspešnejším klubom aj pri pohľade na prehľad víťazov SP od roku 1970, keď v doterajších štyridsiatich edíciách dominoval 10-krát. Trnavčania sa od osamostatnenia SR radovali z triumfu v národnej pohárovej súťaži jediný raz, a to v roku 1998. Celkovo majú na svojom konte päť trofejí.
Slovanisti sa naposledy predstavili vo finále Slovenského pohára v sezóne 2002/2003, keď stroskotali na Matadore Púchov. Spartakovci boli v rozhodujúcom zápase pred dvoma rokmi, no nad ich sily bola vtedy Artmedia Petržalka.

Žreb prisúdil pozíciu "domáceho" na pohárový duel Spartaku Trnava. Zverencom trénera Milana Malatinského nevyšla generálka na SP, keďže v domácom prostredí podľahli zachraňujúcej sa Dubnici gólom z 90. min 0:1. "Bílí andeli" už s určitosťou obsadia prinajlepšom šieste miesto v konečnej tabuľke Corgoň ligy 2009/2010, po záverečnom 33. kole však ešte môžu dokonca klesnúť až na 7. priečku za Senicu, čo rozhodne nezodpovedá ambíciám mužstva zo slovenského Ríma. Trnava preto bude chcieť v Michalovciach určite zvíťaziť a zabezpečiť si miestenku v 3. predkole Európskej ligy UEFA 2010/2011.

"Pre mňa je to najvážnejší a najdôležitejší zápas v mojej krátkej trénerskej kariére. Podstatné bude to, akým výkonom sa budeme prezentovať na ihrisku. V takýchto ťažkých derby mnohokrát rozhodujú maličkosti, štandardné situácie. Ťažko hľadať účinný recept na Slovan, lebo ani oni nebudú spať na vavrínoch, ale budú sa svedomito pripravovať. Finále SP by malo byť vyvrcholením sezóny a presne takto to vnímame aj my," povedal pred utorňajším duelom kouč Trnavy Milan Malatinský. Na jeho slová nadviazal aj generálny manažér klubu Jozef Valovič: "Rozhodovať bude momentálna forma mužstva. Hráčom, ktorí budú nominovaní na stretnutie, povieme už v kabíne, že ak vyhrajú Slovenský pohár, tento triumf bude v ich futbalových životopisoch. A samozrejme, víťazstvom v Slovenskom pohári môžu urobiť malý krôčik do pohárovej Európy."

Slovanisti síce cez víkend dokázali na Pasienkoch zdolať Banskú Bystricu 2:0, no po záverečnom hvizde definitívne prišli o možnosť obhájiť majstrovský titul. Náladu si budú chcieť "belasí" napraviť práve v utorňajšom zápase. "Finále Slovenského pohára má svoju vážnosť. Hráči, ktorí ho niekedy v kariére vyhrali, majú na tento triumf pekné spomienky. Veľmi by {+l43467}som si prial, aby sme získali túto trofej. Slovenský pohár vôbec nepodceňujeme, naopak, zodpovedne sa na neho pripravujeme," vyhlásil šéftréner Bratislavčanov Dušan Tittel. Proti Spartaku mu bude chýbať viacero zranených hráčov, rovnako ako v ligovom finiši. "Počas jarnej časti sezóny nám vypadol prakticky celý stred poľa - Serrano, Halenár, Slovák, Obžera, Grendel. Všetko sú to top hráči, ktorých sme veľmi potrebovali. Verím však, že tí ostatní sa dokážu pred utorkom správne vyburcovať a sezónu vyšperkujeme víťazstvom v Slovenskom pohári."

Veľkú pozornosť verejnosti pútajú pred utorňajším zápasom SP problémy s divákmi. Polícia SR koncom minulého týždňa vyhlásila, že na štadión nepustí fanúšikov ani jedného z finalistov, keďže michalovský futbalový stánok nespĺňa stanovené bezpečnostné predpisy. Slovenský futbalový zväz (SFZ) v piatok uviedol, že urobí všetko pre to, aby sa rozhodujúci zápas o SP uskutočnil pred plnými kulisami a aj za prítomnosti priaznivcov Trnavy a Slovana. V pondelok popoludní sa má v Košiciach uskutočniť rokovanie zástupcov polície a SFZ, z ktorého by malo vzísť finálne rozhodnutie.

Ak sa stredajší finálový duel skončí v riadnom hracom čase nerozhodne, nasleduje predĺženie 2x15 minút. Keď bude aj po 120 minútach (neplatí pravidlo o "zlatom" či "striebornom" góle, pozn.) remízový stav, o držiteľovi 41. ročníka Slovenského pohára rozhodne až jedenástkový rozstrel. Hlavným arbitrom finále SP bude Mário Vlk, na čiarach mu budú pomáhať Ondrej Brendza a Erik Weiss, štvrtým rozhodcom je Pavol Šipoš.

Program finálového zápasu 41. ročníka Slovenského pohára vo futbale, ktorý sa hrá v Michalovciach:
Utorok 11. mája (16.30 h, TV): FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava, rozhodujú: Vlk - Brendza, E. Weiss


Cesta ŠK Slovan Bratislava a FC Spartak Trnava do finále Slovenského pohára vo futbale 2009/2010:

ŠK Slovan Bratislava (doterajšia bilancia v SP 2009/2010: šesť zápasov - 5 víťazstiev, 1 remíza, 0 prehier, skóre: 14:1)
1. kolo: voľno
2. kolo: MFK Vrbové (II. liga, v) 7:0, góly: Botelho Gaúcho 2, Slovák, Valachovič, Masaryk, Ivana, Božič
3. kolo - osemfinále: MŠK Rimavská Sobota (I. liga, d) 2:1, góly Slovana: Botelho Gaúcho, Halenár
4. kolo - štvrťfinále (prvý zápas): TJ Spartak Myjava (II. liga, v) 3:0, góly: Halenár, Masaryk, Dobrotka
4. kolo - štvrťfinále (odvetný zápas): TJ Spartak Myjava (II. liga, d) 0:0
semifinále (prvý zápas): Dukla Banská Bystrica (v) 1:0, gól: M. Kuzma
semifinále (odvetný zápas): Dukla Banská Bystrica (d) 1:0, gól: Ivana

FC Spartak Trnava (doterajšia bilancia v SP 2009/2010: šesť zápasov - 5 víťazstiev, 0 remíz, 1 prehra, skóre: 18:3)
1. kolo: voľno
2. kolo: FK Rača (II. liga, d) 5:0, góly: Neto 2, Ľ. Bernáth, Železník, Dargaj (vlastný)
3. kolo - osemfinále: FC ViOn Zlaté Moravce (I. liga, d) 5:0, góly: Tiago Henrique Bernardini, Kožuch, Neto, P. Ďuriš, Kopúnek
4. kolo - štvrťfinále (prvý zápas): MFK Petržalka (v) 2:3, góly Trnavy: Doležaj, Kopúnek
4. kolo - štvrťfinále (odvetný zápas): MFK Petržalka (d) 3:0, góly: Koro Issa Ahmed Kone 2, Doležaj (z 11 m)
semifinále (prvý zápas): DAC 1904 Dunajská Streda (v) 1:0, gól: Ľ. Hanzel
semifinále (odvetný zápas): DAC 1904 Dunajská Streda (d) 2:0, góly: Ľ. Bernáth, Juhász

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Slovnaft cup

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk