ProFutbal.sk ProFutbal.sk

"Áčko" Prievidze zaniklo, DK SFZ zastavila konanie proti nemu
zdroj:

"Áčko" Prievidze zaniklo, DK SFZ zastavila konanie proti nemu

Ján Mikloška: "Náš klub, ktorý je od roku 1999 dokonca v exekúcii, nemá žiadny majetok. Preto nevieme, z čoho by sme dlhy, ktoré od nás ÚLK chcela uhradiť, zaplatili. Ako máme platiť, keď nefungujeme?"

Funkcionári FK Mesto Prievidza, ktorý Únia ligových klubov (ÚLK) po troch neodohraných jarných zápasoch vylúčila z I. ligy (druhá najvyššia súťaž), priniesli na štvrtkové rokovanie disciplinárnej komisie SFZ (DK SFZ) doklady o tom, že A-tím ich klubu zanikol. DK SFZ vzala tento fakt na vedomie a vzhľadom na stanovy, podľa ktorých môže trestať len aktívne družstvo, disciplinárne konanie voči Prievidzi zastavila.

"Členovia zväzovej disciplinárky sa voči nám zachovali veľmi ľudsky, za čo im patrí naša veľká vďaka," stručne definoval tento ústretový krok DK SFZ športový riaditeľ Prievidze Ján Mikloška, ktorý sa v najbližších týždňoch a mesiacoch bude v tejto známej liahni futbalových talentov starať už iba o žiacke a dorastenecké mužstvá.

"Náš klub, ktorý je od roku 1999 dokonca v exekúcii, nemá žiadny majetok, preto nevieme, z čoho by sme vlastne dlhy, ktoré od nás ÚLK chcela uhradiť, zaplatili. Ako máme platiť, keď nefungujeme a keď už neexistujeme? Preto sme na zasadnutie DK SFZ priniesli oficiálny doklad o zániku nášho ligového mužstva," pokračoval Ján Mikloška, ktorý po krachu A-tímu Prievidze prišiel o dve funkcie. Od vylúčenia Prievidze z I. ligy už nie je asistentom hlavného trénera Viliama Ilka, ani technickým vedúcim niekdajších ligových futbalistov.

"Keď sme v piatok 19. marca ohlásili, že nenastúpime na majstrovský zápas s Duslom Šaľa, čo znamenalo definitívny krach nášho ligového mužstva, v priebehu pol dňa boli naši hráči rozchytaní. Okamžite sa na nás obrátili funkcionári z okolitých dedín a väčšina hráčov odišla do ich mužstiev na hosťovanie. Futbalisti, ktorí sa nedostali preč v prvej etape, si teraz hľadajú angažmán. Verím, že sa niekde uchytia a do konca sezóny budú pravidelne hrávať," pokračoval Ján Mikloška, ktorý bol na zasadnutí DK SFZ spolu s členom správnej rady FK Mesto Prievidza Ladislavom Gelačákom.

Ako J. Mikloška ďalej povedal, keďže Prievidzu v pondelok 22. marca z I. ligy riadne vylúčili a klub z tejto súťaže iniciatívne neodstúpil sám ako napríklad ŽP Šport Podbrezová, v budúcnosti (ak sa nájdu solventní a ochotní sponzori a partneri, pozn.), mužstvo pod hlavičkou FK Mesto Prievidza bude môcť začať v III. lige (štvrtá najvyššia súťaž).

"Také sú predpisy. Ale či to naozaj aj tak urobíme, v tejto chvíli nevieme. Náš krach je veľmi čerstvý, my teraz musíme urobiť všetko pre to, aby vo svojich súťažiach mohli pokračovať žiaci a dorastenci. Cez víkend nám žiaci hrajú so Zlatými Moravcami, dorast s Petržalkou a ďalší žiaci v Partizánskom. Na nich peniaze máme. Ale keďže tieto financie sú účelovo viazané na podporu žiakov a dorastencov, nemôžeme ich použiť na nič iné. Iba na platy mládežníckych trénerov, na ich dopravu na majstrovské stretnutia, na stravné pre nich a na mzdy pre hospodárku, ekonómku a podobne. Mimo tohto účelu nesmie ísť ani cent. Podľa mojich výpočtov však aj tieto peniaze vydržia iba do augusta. Čo bude u nás ďalej, teraz nikto nevie. Necháme sa prekvapiť," skonštatoval Ján Mikloška.

Súčasný funkcionár mládežníckych mužstiev Prievidze sa nevyhol ani téme, či o pár mesiacov nejaká iná skupina ľudí nezaloží v Prievidzi iný futbalový klub. "Netuším, ale pochybujem o tom. Ak by vznikol iný futbalový klub, ktorý by nebol našim nástupcom, musel by začínať v najnižšej okresnej súťaži. Keďže poznám aktuálnu ekonomickú situáciu v našom meste, neverím, že by niekto išiel do takého veľkého rizika. Pochybujem o tom, že by získal futbalistov, ktorí budú chcieť hrať najnižšiu okresnú súťaž zadarmo. Hráči, ktorí súčasný krach A-tímu zažili na vlastnej koži, sa do Prievidze nevrátia. Ostatní pôjdu hrať určite niekde inde, nie do Prievidze. My sme so seniorským futbalom na niekoľko rokov nadobro skončili. Naše nádeje spájame už iba s dorastencami a žiakmi," zdôraznil Ján Mikloška.

Športového riaditeľa Prievidze v tomto ťažkom období potešilo aspoň to, že z mužstiev I. ligy zatiaľ žiadne nežiadalo od Hornonitranov úhradu vynaložených nákladov, ktoré museli v jesennej časti I. ligy 2009/2010 investovať do majstrovských zápasov, z ktorých po vylúčení Prievidze nemajú žiadny bodový zisk. "Všetci veľmi dobre chápu našu zložitú situáciu a zbytočne nám ju nekomplikujú. Hoci na náhradu nákladov majú podľa predpisov plné právo, nikto toto právo zatiaľ voči nám neuplatnil. Sú solidárni s nami, za čo im patrí veľké poďakovanie. Ak niekto z nich bude tie náklady vymáhať, budeme musieť zaplatiť. Len neviem z čoho, keď ako klub nemáme žiadny majetok a s výnimkou účelovej dotácie na mládež sme prakticky bez peňazí," dodal Ján Mikloška.

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

Odporúčame

HOKEJ.sk