ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kto bol Ladislav Kubala?
zdroj:

Kto bol Ladislav Kubala?

V prvej trojstovke najlepších ligových strelcov môžeme nájsť aj meno Ladislava Kubalu. Kto bol tento futbalista, ktorého si rovnako prisvojujú Slováci, ako aj Maďari?

Ladislav Kubala, vo svete známy tiež ako Lászlo Kubala sa narodil 10. júna 1927. V tabuľke najlepších ligových strelcov histórie sa rodák z Budapešti ešte stále drží v prvej trojstovke, jeho meno je však mnohým ľuďom neznáme.

Ako futbalista okúsil obávaný útočník hneď niekoľko zahraničných pôsobísk. Jeho kariéra viedla cez Ferencváros Budapešť, bratislavský Slovan a FC Vasas do Španielska, kde obliekal dres FC Barcelona a mestského rivala Espanyol. Počas svojej bohatej kariéry reprezentoval tri krajiny – Československo, Maďarsko i Španielsko. V päťdesiatych rokoch bol kľúčovou postavou úspešného barcelonského tímu. V 329 zápasoch za katalánsky veľkoklub strelil skvelých 256 gólov. V roku 1999, počas osláv stého výročia FC Barcelona, bol Kubala domácimi fanúšikmi vyhlásený za najlepšieho futbalistu, aký kedy v červeno-modrom drese pôsobil.  Po ukončení hráčskej kariéry si populárny zakončovateľ vyskúšal trénerský chlebíček. Určité obdobie koučoval Barcelonu, neskôr viedol španielsku reprezentáciu a tiež olympijsky tím.

Pre jeho skvelé prihrávky, umenie zakončovať akcie a zdrvujúcu strelu ho mnohí odborníci prirovnávali k Diegovi Maradonovi. Kubala bol známy aj skvelými priamymi kopmi, ktoré z neho spravili jedného z najlepších špecialistov na štandardné situácie histórie.

{+r6676}Detstvo a mladosť

Kubala sa narodil v Budapešti, v slovensko-maďarskej rodine. Jeho matka, pracovníčka v továrni, bola Maďarka, otec zase murár so slovenskými koreňmi. Svoju kariéru Kubala začal v treťoligovom továrenskom tíme Ganz TE. Už vo veku jedenástich rokov sa jeho talent naplno prejavil a mladý Kubala hral v tímoch s hráčmi o tri až päť rokov staršími. Na prahu dospelosti sa upísal Ferencvárosu, kde bol spoluhráčom Sándora Kocsisa. V roku 1946 sa presťahoval  do Československa, údajne v dôsledku toho, že sa chcel vyhnúť vojenskej službe. Stal sa hráčom Slovana Bratislava a o rok neskôr si za ženu zobral Annu Daučíkovú, dcéru vtedajšieho trénera „belasých“, Ferdinanda Daučíka. V roku 1948 sa Kubala opäť vracia za Dunaj a prestúpil do tímu Vasas FC.

Emigrant

V januári 1949 sa Maďarsko stalo komunistickým štátom a Kubala z krajiny ušiel skrytý v nákladnom priestore kamióna. Najprv sa dostal do Rakúska, odkiaľ jeho kroky smerovali na Apeninský polostrov. V máji toho istého roku súhlasil s odohraním zápasu za Turín proti Benfice. V dôsledku synovej choroby si to však nakoniec musel rozmyslieť. Lietadlo, ktoré viezlo talianskych futbalistov späť z Lisabonu, sa v horách Superga zrútilo a všetkých 31 ľudí na palube zahynulo.

Ladislav Kubala však musel čeliť aj iným problémom. Maďarská futbalová asociácia ho obvinila z porušenia kontraktu a opustenia krajiny bez udania dôvodu. FIFA Kubalu potrestala zastavením medzinárodnej činnosti na jeden rok. V januári roku 1950 v spolupráci s Ferdinandom Daučíkom na poste trénera vytvoril rodák z Budapešti svoj vlastný maďarský výber. Tvorili ho futbalisti, ktorí rovnako ako Kubala emigrovali z Maďarska. V lete mužstvo priletelo do Španielska a odohralo niekoľko priateľských stretnutí s miestnymi výbermi alebo RCD Espanyol.

Počas týchto zápasov si Kubalu všimli predstavitelia dvoch španielskych veľkoklubov – Realu Madrid a FC Barcelona. „Biely balet“ dal futbalistovi s čiastočnými slovenskými koreňmi ponuku, rovnako ho však presviedčal aj hlavný skaut katalánskeho klubu Josep Samitier. Hovorí sa, že Samitierovi napokon pomohli kontakty s režimom generála Franca, aby futbalistu získal pre svoj klub.

{+l6677}Barcelona FC

Kubala sa Barcelone upísal 15. júna 1950 a ako súčasť dohody si na post trénera zasadol Ferdinand Daučík. Napriek tomu však Kubala musel čakať do konca roka, kým mu vypršal trest FIFA a mohol odohrať premiérový zápas v španielskej najvyššej súťaži. Predtým však odohral v drese nového tímu dve prípravné stretnutia s Franfurktom, v ktorých slovensko-maďarský futbalista strelil šesť gólov a na zvyšných piatich sa podieľal. V roku 1951 pomohol Barcelone k titulu v Copa del Generalísimo.

Počas prvej sezóny v Katalánsku sa Kubala predstavil v 19 stretnutiach a strelil 26 gólov. Sedem zásahov zaznamenal v zápase so Sporting de Gijón, päť do siete Celta Vigo a po tri góly pridal aj Sevilly a Santanderu. Skóroval tiež vo finále pohára, v ktorom Barcelona porazila Valenciu 4:2. Táto sezóna sa všeobecne pre klub považuje za jednu z najúspešnejších. Tréner Daučík a Kubala, spoločne s hráčmi ako Emilio Aldecoa, Velasco, Joan Segarra a Ramallets vyhrali päť trofejí – La Liga, Copa del Generalisimo, Copa Latina a Copa Eva Duarte.

Väčšinu nasledujúcej sezóny však Kubala vymeškal. Bojoval totiž s tuberkulózou, ktorá ho trápila na sklonku kariéry. Ladislav sa však zázračne zotavil a vrátil sa pomôcť Barcelone ako v lige, tak aj v pohári Copa del Generalísimo. Vo finále tohto podujatia sa opäť radoval z gólu do siete Athletica Bilbao.

V roku 1958 prehovoril Kubala dvoch maďarských emigrantov, Sándora Kocsisa a Zoltána Czibora, aby sa stali hráčmi Barcelony. Spoločne s mladými Luisom Suarézom a Evaristom tak vytvorili základ tímu, ktorý vyhral double v sezóne 1959 a 1960. Kubala sa však ocitol v nemilosti trénera Helenia Herrera a stratil pozíciu v tíme. V dôsledku toho nenastúpil na semifinálový zápas Európskeho pohára proti Realu Madrid, ktorý Barcelona prehrala 2:6. Herrera tak prišiel o miesto kouča a Kubala sa vrátil do tímu. Už o rok neskôr sa Barcelona stala prvým klubom, ktorý v Európskom pohári zdolal „kráľovský veľkoklub“. Katalánci sa tak dostali až do finále tohto podujatia, kde ale podľahli Benfice 2:3. Kubala po tomto neúspechu ukončil svoju hráčsku kariéru a cez trénera barcelonskej mládeže sa prepracoval až k pozícii lodivoda seniorského mužstva v sezóne 62/63.

Medzinárodná kariéra

Kubala si počas svojej kariéry vyskúšal až tri reprezentačné výbery – československý, maďarský a španielsky. Počas pôsobenia v bratislavskom Slovane odohral za Československo 6 zápasov a strelil štyri góly. Po návrate do Budapešti reprezentoval v troch stretnutiach Maďarsko, presný zásah ale nezaznamenal. Keď Kubala získal španielske občianstvo, v období medzi rokmi 1953 a 1961 obliekol červeno-žltý dres 19-krát s bilanciou jedenásť gólov. Napriek tomu, že Kubala hral až za tri reprezentácie, nikdy neokúsil príchuť významného záverečného turnaja. Aj keď v roku 1962 bol nominovaný na Majstrovstvá sveta, spolu s Alfredom di Stefanom pre zranenie nastúpiť nemohol.

Trénerská kariéra

Po odchode z FC Barcelona Kubala prijal ponuku RCD Espanyol a stal sa hrajúcim trénerom. V tomto období umožnil debut v La Lige svojmu synovi Brankovi. V roku 1966 pôsobil v FC Zurich a o dvanásť mesiacov neskôr zamieril do Kanady, kde sa stretol s Ferdinandom Daučíkom a synom Brankom.

Koncom roka 1968 sa Kubala vrátil do Španielska a po krátkom pôsobení v Cordobe sa stal lodivodom španielskej reprezentácie. Podarilo sa mu prelomiť dvanásťročné čakanie Španielska na Majstrostvá sveta, cez úvodnú skupinu však so svojím výberom už neprešiel.

V roku 1980 sa kroky Kubalu opäť spojili s Barcelonou, onedlho však „Lászlo“ opäť odchádza a mieri do Saudskej Arábie. Stal sa manažérom klubu Al-Hilal. Neskôr viedol ďalšie tri celky z La Ligy, vrátane Malagy, s ktorou vyhral druhú španielsku najvyššiu súťaž. Potom trénoval španielsky olympijsky tím na hrách v deväťdesiatomdruhom, aby svoju trénerskú kariéru ukončil v Paraguaji.

Ladislav Kubala zomrel v Barcelone v roku 2002.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Barcelona FC

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

HOKEJ.sk