ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V ankete Pravdy zvíťazil 36 - ročný Ľubomír Moravčík
zdroj:

V ankete Pravdy zvíťazil 36 - ročný Ľubomír Moravčík

V bratislavskom divadle West vo štvrtok podvečer slávnostne vyhlásili výsledky 9. ročníka futbalových ankiet denníka Pravda. Na tradičnom podujatí sa zúčastnili mnohé osobnosti športového, spoločenského a kultúrneho života. Nechýbali o.i. prezident

V bratislavskom divadle West vo štvrtok podvečer slávnostne vyhlásili výsledky 9. ročníka futbalových ankiet denníka Pravda. Na tradičnom podujatí sa zúčastnili mnohé osobnosti športového, spoločenského a kultúrneho života. Nechýbali o.i. prezident SFZ František Laurinec, futbalista storočia na Slovensku Ján Popluhár a najmä atraktívny hosť - manažér brazílskych hviezd, slovenský rodák Joe Borbély. Prvenstvo v ankete "Najlepší futbalista Slovenskej republiky za rok 2001" vybojoval po prvý raz v kariére 36-ročný Ľubomír Moravčík (nar. 22.6. 1965). V hlasovaní 39-tich futbalových odborníkov a expertov (17 trénerov a 22 novinárov) získal bývalý hráč Plastiky Nitra, francúzskych tímov ASSE St. Etienne a SC Bastia, nemeckého klubu MSV Duisburg, v súčasnosti obliekajúci dres škótskeho mužstva Celtic Glasgow, spolu 307 bodov. Po Petrovi Dubovskom (rok 1993), Vladimírovi Kinderovi (1994), Dušanovi Tittelovi (1995, 1996, 1997), Jozefovi Majorošovi (1998), Vladimírovi Labantovi (1999) a Szilárdovi Némethovi (2000) tak pribudlo v ére samostatného Slovenska na listinu víťazov tejto ankety siedme meno.
Ľubomírovi Moravčíkovi odovzdal ´novú´cenu - trofej zo Slovglasu Poltár, navrhnutú výtvarníkom Milanom Šulanom, Ján Popluhár. Na druhej priečke skončil obranca českého mužstva Sparta Praha, 27-ročný Vladimír Labant (268 bodov, víťaz ankety z roku 1999 - dekoroval ho tréner A-tímu SR Ladislav Jurkemik), tretiu priečku obsadil s 239 bodmi ďalší legionár, 25-ročný Miroslav Karhan (do leta bol hráčom tureckého Besiktasu Istanbul, potom prestúpil do bundesligového tímu VfL Wolfsburg - cenu prevzal od trénera Milana Lešického). Štvrtá priečka patrí obhajcovi prvenstva Szilárdovi Némethovi (231 b), piaty skončil Vratislav Greško (208 b), šiesty Stanislav Varga (138 b), siedmu pozíciu obsadil Rastislav Michalík (108 b), ôsmy bol prvý ´nelegionár´ Róbert Vittek zo Slovana Bratislava (98 b), deviata priečka patrí Vladimírovi Janočkovi (75 b) a desiatku najlepších uzatvára stredopoliar Interu Bratislava Peter Dzúrik (68 bodov). Na anketových lístkoch sa objavilo spolu 41 hráčov, ktorí dostali aspoň jeden hlas. Medzi desiatkou vyvolených v roku 2001 sú traja nováčikovia - Janočko, Michalík a Vittek, posledne menovaný ešte nikdy nedostal v ankete denníka Pravda ani jeden hlas. Z minuloročnej desiatky vypadli štyria futbalisti - Babnič, Ľ. Meszároš (obaja nedostali v roku 2001 ani jeden hlas), König a Dubovský, ktorý vlani tragicky zahynul na dovolenke v Thajsku. Naopak, medzi najlepšími je opätovne tak ako aj vlani šestica Moravčík, Sz. Németh, Varga, Greško, Karhan a Dzúrik (V. Labant obsadil v r. 2000 kvôli dlhotrvajúcemu zraneniu až 26. miesto). V tohtoročnej prvej desiatke v rámci ankety "Najlepší futbalista roka 2001" figurujú stálice. Až osemkrát bol totiž v desiatke najlepších Moravčík (chýbal len v roku 1997, keď skončil na 20. mieste), štyrikrát za sebou sú medzi najlepšími Karhan a Varga, trikrát za sebou Sz. Németh, Dzúrik a Greško. Všetci ocenení futbalisti roka 2001 dostali na slávnosti v divadle West pamätné medaily z mincovne v Kremnici. Víťaz obdržal zlatú, druhý v poradí striebornú, ostatní bronzové kovy, všetci dostali aj prívesok - retiazku so zlatou loptou.
V ďalšej ankete Pravdy - Cene Petra Dubovského pre najlepšieho mladého futbalistu do 21 rokov - zvíťazil po vlaňajšom triumfe Ľubomíra Meszároša (v premiérovom ročníku 2000) zo Slovana Bratislava suverénne jeho oddielový spoluhráč, 19-ročný Róbert Vittek so ziskom 28 bodov. Talentovaný útočník belasých okrem ocenenia - dresu Realu Oviedo z rúk otca tragicky zosnulého Petra Dubovského Viliama dostal aj špeciálnu prémiu od Joa Borbélyho - loptu od legendárneho brazílskeho futbalistu Pelého s podpismi ďalších brazílskych hviezd a majstrov sveta z minulosti (Rivelina, Jairzinha a ďalších). Túto cenu si ´zaslúžil´ ako najmladší hráč v ankete Najlepší futbalista roka 2001 (hodnotená bola len desiatka najlepších), ktorému dali odborníci dôveru. Druhá priečka patrí v kategórii ´mladých futbalistov´ Máriovi Breškovi (Matador Púchov - 6 bodov), tretí skončil Stanislav Šesták (Tatran Prešov - 2 body). Program v divadle West moderovala vo štvrtok podvečer Iveta Malachovská, podujatie spestrila svojím vystúpením muzikálová speváčka Katarína Hasprová.

© 2001, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

HOKEJ.sk