Slovensko - Irán 3:4 (3:3)
zdroj:

V stredajšom medzištátnom priateľskom futbalovom stretnutí podľahlo na bratislavskom Tehelnom poli Slovensko reprezentácii Iránu 3:4 (3:3). O všetky tri góly slovenského mužstva sa ešte v prvom polčase postarali debutant v A-tíme Tomáš Oravec (2) a

V stredajšom medzištátnom priateľskom futbalovom stretnutí podľahlo na bratislavskom Tehelnom poli Slovensko reprezentácii Iránu 3:4 (3:3). O všetky tri góly slovenského mužstva sa ešte v prvom polčase postarali debutant v A-tíme Tomáš Oravec (2) a ďalší mladý talent Róbert Vittek. Hviezdou zápasu sa však stal 22-ročný Iránec Ali Karimi, ktorý zaznamenal hetrik, z toho v 83. min zaznamenal aj víťazný gól svojho tímu.

Góly
: 18. a 19. Oravec, 30. Vittek - 8., 17. a 83. Karimi, 43. Vahedi, ŽK: 65. Karhan - 72. Karimi, rozhodovali: Kos - Govedarovič, Borošak (všetci Slovinsko), 3421 divákov
Slovensko: König (46. Hýll) - Karhan, Mil. Timko, Kinder, Labant - Bališ, Janočko (69. Benčík), P. Németh (46. Dzúrik), Greško (46. Pinte) - Vittek (46. Babnič), Oravec (71. Šuchančok)
Irán: Mirzapour - Rahbarifar, Golmohammadi (61. Kazemeyan), Rezaei - Mahdavikia, Karimi, Dinmohammadi, Nekounam (81. Jamshidi), Minavand - Ali Daei, Vahedi (53. Hashemian)

Spočiatku to na Tehelnom poli na poltucet gólov v prvom polčase nevyzeralo. V úvodných minútach sa obidva tímy hľadali, až prišla 8. minúta a prvý úder Iráncov. Jeden z útočného dua hostí Vahedi potiahol loptu po ľavej strane do šestnástky, vylákal gólmana Königa a presnou prihrávkou našiel legionára zo saudskoarabského Rijádu Karimiho, pre ktorého nebol problém do prázdnej bránky otvoriť skóre - 0:1. Prešlo necelých deväť minút a prišla na rad druhá iránska facka v podaní Karimiho s gólovou pointou do prázdnej bránky. Tentoraz sa ocitol v role nahrávača Ali Daei a v úlohe nestačiaceho obrancu Kinder (0:2). V šialenom prvopolčasovom vývoji skóre stačili slovenskému mužstvu dve minúty na vyrovnanie. Dve diery v iránskej defenzíve využil 21-ročný debutant v A-tíme Tomáš Oravec a po jeho dvoch nechytateľných hlavičkách svietil v 19. min na ukazovateli skóre stav 2:2. Po polhodine hry už Slovensko viedlo. Bališ s Karhanom vtipne zakombinovali a po jemnom oblúčiku hráča bundesligového Wolfsburgu pristála lopta na hlave ďalšieho slovenského talentu, 19-ročného Roberta Vitteka a odtiaľ už putovala za chrbát Mirzapoura - 3:2. Zdalo sa, že Slováci už dotiahnu prvý polčas do víťazného konca. Prišla však 43. minúta, rýchly Vahedi vyhral súboj s P. Némethom a z hranice šestnástky nekompromisne ľavačkou namieril do šibenice (3:3).
Frontálne striedanie v obidvoch tímoch po zmene strán dlho neprinášalo zmenu v skóre. Šancí bolo poskromne, na slovenskej strane potešil iba Labantov priamy kop (80. min), ktorý vyrážal iránsky brankár nad brvno. Až v 83. min z ničoho-nič napriahol na hranici šestnástky Karimi a parádnou strelou od ľavej žrde poslal hostí do vedenia a zároveň zavŕšil vlastný gólový hetrik. Iránci vyťažili na Tehelnom poli z minima maximum, pretože okrem štyroch striel do siete mimo bránku nenamierili ani raz. Zverencom Jozefa Adamca nepomohlo k remíze ani šesť rohových kopov. Slovensko v generálke na domáce kvalifikačné súboje MS 2002 s Tureckom (1. 9.) a Moldavskom (5. 9.) tak podľahlo nečakane Iránu 3:4.

HLASY:
Jozef Adamec (tréner SR): "Videli sme veľmi kvalitný zápas, ktorý bol zároveň tvrdý, nekompromisný a útočný. Snažili sme sa hrať ofenzívne, súper vychádzal zo zabezpečenej obrany a hral na brejky. V úvode nás Iránci zaskočili, chlapci urobili dve obrovské chyby, naša obrana bola v tých chvíľach veľmi otvorená. Dokázali sme však v ďalšom priebehu otočiť zápas, strelili sme tri krásne góly po kombinačných akciách, no ani to napokon na víťazstvo nestačilo. Neboli sme ako mužstvo dostatočne kompaktní, obrana nesplnila očakávania a aj preto sme prehrali. Kinder mal hrať libera, prvý polčas sa o to ako-tak snažil, po zmene strán však Timko svojvoľne zmenil taktiku, Kinder bránil hráča a on hral na poste posledného."

Miroslav Blaževič (tréner Iránu): "Ak sú góly korením futbalového divadla, tak sme dnes videli krásne predstavenie. Diváci museli byť spokojní, ja osobne som veľmi rád. Slovenské mužstvo dokázalo mojich zverencov vždy niečím prekvapiť, tentoraz sa mi s Iránom podaril dokonalý revanš. Zápas sa úrovňou priblížil skôr kvalifikačnému duelu ako priateľskému stretnutiu. Zostáva iba jedna rečnícka otázka, či bola naša obrana dostatočne dobrá."

Vladimír Labant (obranca SR): "Dostali sme v domácom zápase štyri góly, takže niečo asi nebude v poriadku. Nemyslím si, že je to len chyba obrancov, pretože celé mužstvo bránilo zle. Sme z toho samozrejme veľmi sklamaní, náladu pred dôležitým kvalifikačným zápasom v Turecku sa nám nepodarilo príliš vylepšiť."

Miroslav Karhan (obranca a kapitán SR): "Defenzíva nie je záležitosťou len štyroch hráčov, ale dokáže naštvať, keď doma dostanete štyri góly. Vlastne je to dosť zlé, aj keď ich dostanete vonku. Prvý polčas sa mi hralo celkom dobre, ale po zmene strán som už ani nemal chuť nastúpiť. Diplomaticky povedané publikum na Tehelnom poli príliš reprezentácii nežičí."

Mehdi Mahdavikia (stredopoliar Iránu): "Nepochybne je pre nás úspechom vyhrať na Slovensku 4:3. Začali sme veľmi dobre v útoku, potom sme však urobili tri veľmi veľké chyby v obrane. Dostať tri rovnaké góly hlavou, to je dosť. Po polčase sme podstatne zlepšili defenzívu a to rozhodlo o našom víťazstve."

(SITA)
© 2001, Autorské práva SITA a.s. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. je výslovne zakázané.