ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ako džudista Zenden vykĺbil Xavimu rameno
zdroj: TASR/AP

Ako džudista Zenden vykĺbil Xavimu rameno

Bývalý holandský reprezentant Boudewijn Zenden bol všoebecne známy vďaka svojim futbalovým schopnostiam, málokto však vie, že sa nestratil ani v inom športovom odvetví. Šikovný stredopliar sa od detstva venoval aj džudu a po rokoch prezradil, že toto bojové umenie na vlastnej koži okúsil jeho niekdajší spoluhráč z Barcelony Xavi.

Otec rodáka z Maastrichtu, prezývaného Bolo, sa venoval džudu profesionálne, a tak nebolo prekvapením, že sa čo-to z jeho umenia nalepilo i na syna. Zenden už ako štrnásťročný získal čierny opasok a bol trojnásobným šampiónom vo svojom regióne. 

„Môj otec bol nesmierne talentovaný džudista, žiaľ, kvôli zraneniu kolena musel predčasne ukončiť kariéru. Spolupracoval však s holandským majstrom sveta a olympijským víťazom Antonom Geesinkom,“ prezradil Bolo pre magazín FourFourTwo a na adresu svojho otca dodal: „Bol tiež televíznym komentátorom džuda, v našom meste otvoril športovú školu. Bola založená ako rodinný podnik, no ešte funguje. Môj otec má už osemdesiat rokov, no stále sa v škole angažuje.“

zdroj: Twitter

Napriek záľube v bojovom umení sa Zenden junior vybral inou cestou a rozhodol sa venovať futbalu, čo sa neskôr ukázalo ako správna voľba. Počas svojej bohatej kariéry si na seba obliekal dresy PSV Eindhoven, Barcelony, Chelsea, Middlesbrough, Liverpoolu, Marseille a Sunderlandu. V národnom tíme odohral 54 zápasov, v ktorých strelil 7 gólov. 

Počas pôsobenia na Camp Nou sa Zendenovi stala jedna, nie práve najšťastnejšia príhoda spojená s džudom. Keď spoluhráčom predvádzal svoje schopnosti, nevyšlo to podľa predstáv. „Raz som si veru v Barcelone poriadne zavaril. Učil som nejaké triky Xaviho, ktorý sa jednou rukou opieral o posteľ. Tá však mala kolieská, posunula sa a on si vykĺbil rameno. Bol mimo hry niekoľko týždňov!“ spomína dnes už 43-ročný Holanďan.

Našťastie, tento moment nestál Zendena miesto v Barcelone. V katalánskej metropole strávil tri roky a v sezóne 1998/1999 sa s „Blaugranas“ tešil z triumfu v La Lige.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

HOKEJ.sk