ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Spustila tragickú situáciu v Bergame Liga majstrov? Imunológ vysvetľuje
zdroj: TASR

Spustila tragickú situáciu v Bergame Liga majstrov? Imunológ vysvetľuje

Duel Ligy majstrov medzi Atalantou Bergamo a FC Valencia mohol výrazne prispieť k rozšíreniu koronavírusu v severnom Taliansku. Uviedol to imunológ Francesco La Foche z nemocnice Umberta I. v Ríme v rozhovore pre taliansky denník Corriere dello Sport.

Taliansko eviduje vyše 41.000 prípadov ochorenia COVID-19 a viac ako 3400 úmrtí. V prepočte na jedného obyvateľa je na tom najhoršie lombardské mesto Bergamo. V 120-tisícom meste zomrelo vyše 500 ľudí. "V tomto meste pôsobili ďalšie faktory, ktoré náhle spustili šírenie vírusu a prejavili sa v populácii ako výbuch," povedal taliansky lekár.

Ešte 19. februára pritom v meste zažívali futbaloví fanúšikovia eufóriu. V úvodnom osemfinálovom zápase proti Valencii domáci zvíťazili 4:1 a po odvete v Španielsku, kde taktiež vyhrali, sa tešili z historického postupu svojho klubu. Duel v Taliansku sa síce hral v Miláne na štadióne San Siro, no aj tak mohol výrazne prispieť k šíreniu nákazy v Bergame. "Tisícky ľudí sa stretli pri sledovaní zápasu. Stáli dva centimetre od seba, vykrikovali, objímali sa, prejavovali radosť. Pritom vylučovali vírusové častice z horných dýchacích ciest, úst a nosa veľmi vysokou rýchlosťou. To všetko prispelo k množeniu vírusu," vysvetlil doktor La Foche.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Atalanta Bergamo

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

HOKEJ.sk