ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Transfery po prestupovom období, Sereď bez štadióna, Senica bez majiteľa. Čo na to ÚLK?
zdroj: facebook/FC ViOn, ŠKF Sereď, FK Senica

Transfery po prestupovom období, Sereď bez štadióna, Senica bez majiteľa. Čo na to ÚLK?

Nad slovenskou najvyššou súťažou visí niekoľko otáznikov, tie sa však netýkajú len zloženia nadstavbovej časti, majstrovského titulu, baráže či vypadnutia. Fanúšikovia domáceho futbalu pozorne sledujú aj iné stránky ligového života, na ktoré sa portál ProFutbal.sk opýtal priamo na Únii ligových klubov.

Januárové transferové okno prinieslo celý rad veľkých odchodov, zahraničné kluby siahli po útočných esách ako sú Šporar, Castañeda, K. Vida či slovenský reprezentant Boženík, adresu zmenili aj talentovaní mladíci Oravec či Mesík. „Určite išlo o jedno z najzaujímavejších prestupových období posledných rokov, musím však povedať, že ide už o v podstate pozitívny trend. Fortuna liga neustále pripravuje zaujímavých hráčov pre zahraničné tímy a pozitívom je, že výrazne stúpajú aj ich prestupové čiastky. Je to dobrá motivácia pre ďalšiu koncepčnú prácu klubov s mladými hráčmi a zároveň potvrdzuje to, že naša liga je mladá, dravá a ambiciózna,“ zhodnotil pre ProFutbal.sk výkonný riaditeľ futbalovej Únie ligových klubov Michal Mertinyák, ktorý sa raduje aj z príchodov hráčov rangu Vladimíra Weissa ml. či Krisztiána Németha, v hodnoteniach prínosu pre ligu je však zatiaľ predsalen zdržanlivý. „To je teraz ešte ťažko hodnotiť, do klubov prišlo množstvo hráčov so zaujímavým potenciálom. V niektorých tímoch opäť dostanú priestor ďalší mladí hráči, čo bude určite tiež výrazným oživením.“

Hoci zimné prestupové okno sa na Slovensku zatvorilo už v piatok 21. februára, viaceré tímy ešte stále upravujú svoje hráčske kádre. Okrem spomínaných akvizícií Slovana Bratislava a Dunajskej Stredy prišiel napríklad do Zlatých Moraviec na hosťovanie z tímu "belasých" čiernohorský útočník Boris Cmiljanič. Viacerých čitateľov zaujalo, ako sa môže uskutočniť podobná zmena aj po uzavretí prestupového obdobia. „V zmysle platného Registračného a prestupového poriadku Slovenského futbalového zväzu ešte existujú možnosti realizovať príchody maximálne dvoch hráčov na jeden klub, ktorým sa profesionálna zmluva skončila pred koncom jedného z registračných období, najneskôr do 15. marca. Prestupovať môžu stále aj amatérski hráči, ktorým prestupové obdobie s obmedzením, respektíve zo zahraničia, trvá do 31. marca. Kluby v týchto prípadoch zrejme využili niektorú z týchto možností, ktorú im transferová legislatíva umožňuje,“ vysvetľuje Mertinyák.

Verejnosť citlivo vníma aj aktuálnu situáciu u fortunaligového účastníka FK Senica, kde hráči a realizačný tím čakajú už od septembra na výplaty a juhoamerický majiteľ sa snaží o predaj klubu. Pôvodne prišlo k dohode s českými záujemcami okolo Františka Morica, ich firma však nesplnila podmienky transakcie a z dohody zišlo. Podľa neoficiálnych správ majú intenzívne prebiehať rokovania venezuelského akcionára s ďalšími záujemcami. „V tejto fáze to nechceme nejakým širším spôsobom komentovať. V tejto téme už odznelo veľa informácií a často aj poloprávd, keď sa k téme vyjadrovali aj ľudia, ktorí nemali detailné informácie. S klubom aktívne komunikujeme, máme základné informácie a vždy podáme pomocnú ruku, ak to bude potrebné. Aj pre samotný senický klub je dôležité, aby sa situácia čo najskôr vyriešila. Hráči sa v neľahkom období zomkli a ukazujú, že ponúkajú zaujímavý potenciál do budúcnosti,“ povedal jeden z čelných predstaviteľov ÚLK.

Ďalšou z diskutovaných tém je budúcnosť minulosezónneho nováčika zo Serede, ktorý už druhý ročník funguje kočovným spôsobom a pre nevyhovujúci štadión hrával svoje domáce zápasy na Myjave, v Nitre, jar začal v Zlatých Moravciach a najbližšie opäť odohrá kolo pod Zoborom. Únia ligových klubov sa snaží eliminovať podobné prípady a aj Seredi už hrozí, že v lete nedostane licenciu, keďže avizovaný štadión sa ešte stále nezačal stavať. V akom prípade by klub dostal licenciu na ďalší ročník súťaže? „Klub musí preukázať splnenie podmienok v zmysle Zmluvy o účasti v najvyššej futbalovej súťaži mužov a zároveň musí byť úspešný pri licenčnom konaní. V tejto sezóne musí reálne začať proces prestavby starého, respektíve výstavby nového štadióna. Pre nás bude zásadné stanovisko Komisie pre štadióny a ihriská, ktoré striktne kontroluje v rámci certifikačného procesu pripravenosť jednotlivých štadiónov a monitoruje situáciu aj v Seredi. Podľa predbežných informácií bude rozhodujúce platné stavebné povolenie, prípadne začatie búracích prác, čo bude musieť klub deklarovať ešte v tejto sezóne,vysvetlil pre ProFutbal.sk Mertinyák a na záver dodal: „Myslím si, že si to neželáme len my, ale aj každý fanúšik či funkcionár Serede by už najradšej pôsobil na domácom ihrisku.“

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk