ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Iní končili, jeho to motivovalo. Za Arsenal debutoval v sedemnástich, stále však býva s rodičmi
zdroj: TASR/AP

Iní končili, jeho to motivovalo. Za Arsenal debutoval v sedemnástich, stále však býva s rodičmi

Má ešte len osemnásť rokov, no na svojom konte má už sedemnásť ligových štartov v drese Arsenalu. Do hry ho začal nasadzovať už manažér Unai Emery a nič sa nezmenilo ani po príchode nového trénera Mikela Artetu. Šikovný ľavý bek s ofenzívnymi chúťkami Bukayo Saka sa radí medzi najväčšie talenty svetového futbalu. Mládežnícky reprezentant Anglicka pre oficiálny web Arsenalu rozrozprával svoj doterajší životný príbeh.

„Stál som pred zápasom na trávniku uprostred Old Traffordu. Bol to iba môj tretí štart v Premier League. A vtedy mi to došlo. Som v prvom tíme Arsenalu,“ vracia sa Saka v myšlienkach k 30. septembru 2019, kedy ho tréner Emery nasadil ako ľavé krídlo do základnej zostavy v súboji proti domácemu Manchestru United (1:1). Rýchlonohý mladík odohral 79 minút.

„Bol som na Old Trafforde už pred desiatimi rokmi s mojím otcom. Sedeli sme vtedy v sektore hostí, spolu s fanúšikmi Newcastlu. Môj otec bol vždy veľkým fanúšikom futbalu, podporoval Newcastle, pretože miloval Alana Shearera. Dovtedy som nebol na veľa štadiónoch, takže to bol pre mňa veľký moment. A pre osemročného chlapca i veľký zápas. No teraz som tam už bol ako hráč. Stál som na ihrisku, videl som všetkých tých ľudí okolo na tribúnach. Dostalo ma to. Začal som si uvedomovať, čo sa to deje,“ priblížil vo svojej spovedi pre arsenal.com rodák z Ealingu v západnom Londýne.

O tom, že Saka bude futbalista, nebolo nikdy pochýb. Do lopty začal kopať už ako trojročný. „Všetko sa to začalo už pomerne dávno. Ako trojročný som hrával futbal na záhrade s mojím otcom a starším bratom Yomim. Vždy to tak bolo. Po škole sme sa najedli a rovno sme si to nasmerovali do záhrady, kde sme hrali futbal. Strávili sme pri ňom hodiny. Môj otec a brat niekedy už chceli ísť dovnútra, no ja som im to nedovolil. Hrali sme, až kým som nevyhral. Naozaj, môžete sa ich na to opýtať! Kým vyhrávali, nepustil som ich domov,“ odhaľuje ambiciózny mladík svoju súťaživosť: „Aj keď som bol už starší, stále som hral futbal na tráve pred domom. Miloval som byť vonku. Nikdy som netrávil čas pozeraním filmov a podobne. Spomínam si však, že ako malý chlapec som zbožňoval animovaný seriál SpongeBob v šortkách.“

Djibril Sidibe a Bukayo Saka
Debut v prvom tíme Arsenalu si odbil už ako sedemnásťročný (foto: TASR/AP)

Prakticky celý život v rodine sa niesol a nesie v znamení futbalu. „Vyrastal som v Greenforde, v západnom Londýne s mojou mamou, otcom a Yomim. Vždy sme mali dobrý vzťah a radi sme športovali. Môj brať hrával ako obranca za Watford do svojich štrnástich rokov. Víkendy v našom dome boli vždy iba o futbale. Otec ma brával do Arsenalu, ku ktorému som sa pridal ako sedemročný. Mama zasa nosila brata do Watfordu. Veľa času som strávil v aute s mojím otcom. Pamätám si, že na ceste sa v tom čase veľa pracovalo, niekedy nám to tak trvalo aj vyše hodiny. No stálo to za to. Miloval som to.“

Profesionálny kontrakt s „kanoniermi“ Saka podpísal ako sedemnásťročný. „Užíval som si hru, no nikdy som si nemyslel, že to v takom mladom veku dotiahnem do prvého tímu. Postupne som prechádzal jednotlivými ročníkmi v akadémii a videl som okolo seba množstvo skvelých hráčov. Niektorí boli najlepší, no postupne odchádzali. Buď išli do iných klubov, alebo s futbalom skončili. Nikdy si nemôžete byť istý, že sa vám niečo také podarí, no vravel som si, že do každého tréningu pôjdem naplno. Vždy som chcel byť lepší, sledoval som veľa futbalových zápasov, aby som zistil, v čom a ako sa zdokonaliť. V Hale End bolo veľa kvalitných hráčov, no tréneri nám vraveli: ‘Rozhliadnite sa po šatni. Možno len jeden či dvaja z vás to jedného dňa dotiahnu do prvého tímu.’ Pozerali sme sa na seba a v duchu rozmýšľali, komu sa to podarí. Bol som odhodlaný urobiť všetko pre to, aby som to bol ja. Občas som však bol netrpezlivý. V mladšom veku som mal viacero zdravotných problémov, čo ma frustrovalo. Trápili ma päty i kolená, ale to je počas dospievania normálne. Ako tínedžer však nemáte trpezlivosť, chcete jednoducho hrať futbal. Stále som sa vypytoval, kedy už budem hrať bez bolesti. Dnes ale viem, že to nebolo až také náročné. Mnohí ľudia si v živote prešli omnoho ťažšími skúškami,“ uvedomuje si na svoj vek nesmierne vyspelý futbalista.

Napriek tomu, že kvôli veľkej futbalovej kariére urobil maximum, nezabúdal ani na štúdium. „Rodičia ma stále podporovali. Nikdy mi nezakázali hrať futbal, no chceli, aby som sa venoval i štúdiu. Popravde, v škole sa mi vždy celkom darilo, učenie mi nerobilo problém. Okrem športových hodín som mal celkom rád aj ekonómiu,“ prezradil o sebe Saka, ktorý už v mladom veku precestoval kus sveta: „Každý rok nás rodičia niekam vzali. Samozrejme, boli sme v Nigérii, odkiaľ mama a otec pochádzajú. Boli sme tiež v Dubaji a niekoľkokrát v Amerike, kde žijú naši príbuzní. Spomínam si, že sme navštívili Chicago či Los Angeles a niekoľko ďalších miest.“

Aj keď by si po podpise profesionálneho kontraktu mohol dovoliť vlastné bývanie, rodičov ešte talentovaný mladík po dovŕšení osemnástich rokov neopustil. „Stále žijem pod ich strechou, no presťahovali sme sa z Greenfordu bližšie k tréningovému centru Arsenalu. Môj brat odišiel na univerzitu do Readingu. Stále sme si blízki. Bol jeden z prvých, kto mi písal po pohárovom zápase s Bourtnemouthom, po ktorom som bol vyhlásený za najlepšieho hráča. Písala mi aj mama, povedala mi, že je na mňa nesmierne hrdá. Otec mi stále hovorí, čo som mohol urobiť lepšie, dokonca aj vtedy, keď podám celkom dobrý výkon. Všetci príbuzní ma podporujú v tom, čo robím. Viem, že sa za mňa modlia, stále sa ma pýtajú, ako sa mi darí.“

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

🤩

Príspevok, ktorý zdieľa Bukayo Saka Fanpage😇 (@bukayosaka77),

Debut v prvom tíme Arsenalu si Saka odbil 29. novembra 2018 v zápase Európskej ligy na pôde ukrajinského klubu Vorskla Poltava. „Nebolo to pre mojich blízkych ľahké, keďže ma nevideli pri debute. No vynahradili sme si to o dva týždne neskôr, pri domácom zápase proti Karabachu. Bolo to len dva mesiace po mojich sedemnástych narodeninách. To, že nastúpim v základnej zostave, som sa dozvedel deň pred zápasom. V noci som vôbec nevedel zaspať! Otec mi povedal, že aj u neho to bolo rovnaké. Všetci prišli na zápas, podporovali ma a spomínam si, akí boli šťastní po našom víťazstve. Dres z toho zápasu som si nechal zarámovať, už má čestné miesto na stene v našom dome. Nikdy na ten deň nezabudnem. Mal som dokonca šancu na skórovanie, no nepremenil som ju. Aj z toho som sa poučil a stále som odhodlaný učiť sa a ďalej napredovať,“ uzavrel pre arsenal.com Bukayo Saka.

Arsenal radosť (Willock, E. Smith, B. Saka)
Napriek mladému veku Saka pravidelne nastupuje v základnej zostave "kanonierov" (foto: TASR/AP)

foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Arsenal

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk