ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Dražba dresov pre Riška: Rivali zo Slovenska, svetové hviezdy, Sagan i Šatan
zdroj: Facebook/Dražba dresov pre Riška

Dražba dresov pre Riška: Rivali zo Slovenska, svetové hviezdy, Sagan i Šatan

Od futbalistov MŠK Žilina prišla ďalšia iniciatíva na pomoc malému Riškovi, ktorý trpí zriedkavou a zákernou chorobou - spinálnou svalovou atrofiou. Po tom, čo sa v zápase so Zlatými Moravcami vzdali prémií a na účet chorého chlapčeka išlo aj vstupné, sa „šošoni“ rozhodli dražiť dresy. A nielen tie svoje.

Rivalita išla bokom 

Zbierka začala v kabíne žltozeleného tímu. O chlapcovom trápení sa hráči dozvedeli cez internet. „Chceli sme pomôcť malému Riškovi, s nápadom prišli kapitán mužstva Miro Káčer a Martin Králik,“ prezradil Dominik Holec, ktorý sa na zbierke aktívne podieľa. Práve jeho totiž spoluhráči požiadali o to, aby sa pokúsil dražbu čo najlepšie spropagovať a dať o nej vedieť čo najväčšiemu množstvu ľudí. A zdá sa, že to zaberá, krátko po spustení sa pomaly začali ozývať aj hráči z iných slovenských klubov.

Vydražiť si tak môžete dresy bratislavského Slovana, Spartaka Trnava či Dunajskej Stredy. „Rivalita išla bokom, v prvom rade by som sa im za to chcel poďakovať. My sme pôvodne plánovali dostať do aukcie mená z rôznych krajín Európy. Ale keď sme s nápadom vyšli von, tak sa nám sami začali ozývať futbalisti, že by chceli pomôcť a venovať nám dresy,“ hovorí Holec a objasňuje ďalšie okolnosti: „Tak sme si povedali: 'Prečo nie? Veď každé euro vie pomôcť.' Neriešili sme, či je niekto zo Slovana, Trnavy či Dunajskej Stredy. Chceli sme, aby boli dresy čo najzaujímavejšie, aby ich bolo čo najviac.“ V zbierke nájdete aj kúsky od súčasných či bývalých reprezentantov. Denis Vavro, Dávid Hancko či Ján Mucha - tí všetci majú svoje dresy pripravené na predaj.

V dražbe aj dresy zahraničných hviezd

Pozornosť by mali zbystriť fanúšikovia Serie A. K dobrému úmyslu sa pripojil aj defenzívny pilier talianskeho majstra, Giorgio Chiellini. „Jeho dres sa nám podarilo zohnať cez asistenta trénera MŠK Attilu Malfattiho, ktorý pôsobil v štruktúrach Juventusu,“ vysvetlil Holec. Fanúšikovia Lazia tu nájdu kúsok od Sergeja Milinkovića - Savića, do dražby prispel aj kanonier Sassuola Francesco Caputo. „Máme tam však aj veľa iných zaujímavých mien - Sagan, Škriniar, Dúbravka, Lukáš Hrádecký, ktorý nám poslal svoj dres sám od seba, či dres z rozlúčky s kariérou od Mira Šatana podpísaný majstrami sveta v hokeji z roku 2002,“ vymenúva Holec čo všetko si môžu fanúšikovia vydražiť.

zdroj: Facebook/Dražba dresov pre Riška

Príbeh chorého Riška chytil za srdce mnohých. Pre niekoho majú unikátne kúsky nevyčísliteľnú hodnotu, v snahe zachrániť život sa ich však vzdali. „Začali sa ozývať aj pre nás cudzí ľudia, že chcú pomôcť. Písali nám na stránku, že vedia vybaviť exempláre, ktoré sme dovtedy nemali. Takto nám pribudli napríklad dresy Tomáša Hubočana či Roba Vitteka a dostávame stále ďalšie, preto je možné, že budeme musieť dražbu predĺžiť,“ hovorí o možnom natiahnutí finálneho termínu brankár MŠK. Ten mal byť pôvodne v piatok, aukcia bola naplánovaná na týždeň. V prvých hodinách od spustenia sa jej už začalo dostávať pozornosti. Medzi úvodnými príspevkami na stránke na Facebooku zaujali farby „Die Roten“ - od van Buytena a van Bommela: „Prišla nám správa od jedného pána, ktorý bol ochotný vzdať sa zberateľských dresov Bayernu Mníchov. Ale nebol jediný, takýchto máme viac. Niektorí ich dostali ako darček, iným ich možno darovali samotní hráči, niektorí si ich len kúpili a nechali si ich podpísať po zápasoch. Sme radi za to, že ľudia rozmýšľajú takto, a že sa v prospech dobrej veci vedia vzdať aj zberateľských kúskov.“ Prihadzovanie neustále prebieha na stránke Dražba dresov pre Riška, zapojiť sa môžete aj vy.

zdroj: Facebook/Dražba dresov pre Riška

Nákladná liečba

Celkovo sa v zbierke pre Riška vyzbieralo viac ako 2 a pol milióna eur. Na čo presne potrebuje chorý chlapček peniaze? „Len samotný liek stojí 2 milióny. Ďalšie náklady budú státisícové, rodina ešte nevie, koľko ich celá liečba bude stáť. V Bostone na to potrebujú okolo troch miliónov, pretože Riško bude musieť ísť na niekoľko týždňov po podaní lieku do karantény a rodičia budú musieť byť pri ňom. Čaká sa aj na nacenenie z Budapešti,“ vysvetľuje opora „šošonov“ a dodáva: „Ak by nakoniec celá potrebná suma bola vyzbieraná, Riškovi rodičia posunú financie ďalším deťom, ktoré takisto trpia touto chorobou.“

Pomôcť môžete aj vy, zapojením sa do dražby na Facebooku. Prvotná suma je 100 eur, prihadzuje sa minimálne 5 eur.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk