ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Dunajskej Strede nechcený, v Česku hviezdou. Taiwo sa opäť rozstrieľal
zdroj: facebook/MFK Karviná

V Dunajskej Strede nechcený, v Česku hviezdou. Taiwo sa opäť rozstrieľal

Účastník najvyššej slovenskej súťaže z Dunajskej Stredy na jar zatiaľ neskóroval, vrátane jesene vsietil za posledných päť ligových stretnutí len jediný gól. Ani katastrofálna zimná príprava náladu na Žitnom ostrove náladu nezlepšila. Zatiaľčo sa hráči DAC-u trápia, ich spoluhráč Abdulrahman Taiwo hviezdi na hosťovaní v Česku.

Dvadsaťjedenročný útočník z Nigérie prišiel pod Tatry začiatkom roku 2018, keď ho cez Turecko a české Brno zavialo do Nitry. O rok po ňom siahla Dunajská Streda, za minulý kalendárny rok odohral na domácej scéne dvadsať zápasov a v nich zaznamenal sedem gólov. Napriek tomu sa nedokázal prebiť do základnej zostavy a tréner Peter Hyballa vsádzal poväčšine na iné typy hráčov. A keďže si v zime nezískal ani pozornosť nového portugalského trénera, zamieril v druhej polovici januára do českej ligy. „Taiwovi ďakujeme za služby, ktoré doteraz odviedol v drese nášho mužstva a v novom pôsobisku mu prajeme veľa úspechov!“ odkázal hráčovi klub cez svoj oficiálny web.

Ofenzívny futbalista zamieril na polročné hosťovanie s opciou do Karvinej, predposledného celku českej Fortuna ligy. Slovenský tréner Juraj Jarábek ho okamžite zaradil do základnej zostavy, z rodnej krajiny ho veľmi dobre pozná, tak ako aj ďalšie posily Petra Boleka z Trnavy či Kristiho Qoseho z Ružomberka. V zostave Karvinej si dobre sadli s exslovanistom Milanom Rundičom či extrnavčanom Marekom Janečkom. Hviezdou je však najmä Taiwo - skóroval v prvom jarnom kole proti Zlínu (2:0) i v druhom proti Tepliciam (3:0). „Samozrejme, tie góly ma tešia, ale najdôležitejší je tím,“ povedal pre iDnes.cz Taiwo.

Potvrdiť priemer gól na zápas pôjde cez víkend do Prahy, kde Karvinú čaká ďalší kľúčový duel v boji o záchranu proti Bohemians 1905. Ktovie, či už jeho odchod neoľutovali aj v Dunajskej Strede, kde sa zatiaľ strelecky trápia a či v lete nesiahnu práve po službách svojho kmeňového hráča, ak Karviná nevyužije možnosť opcie. „Neviem, aká bude moja budúcnosť. V tomto momente žijem prítomnosťou. Som tu a za to som rád,“ povedal Taiwo na margo aktuálneho pôsobiska. „Som šťastný, že môžem hrať v Karvinej. Štadión je veľmi pekný a teší ma, že dostávam dostatok príležitostí. Karviná je teraz môj domov. Snažím sa brániť, útočiť, dávať góly. Bojovať pre tím. Hráme ako rodina,“ dodal futbalista, ktorý sa za tri a pol roka nenaučil slovenský ani český jazyk.

Po šiestich bodoch sa Karviná posunula v tabuľke o priečku vyššie a vzdialila sa od dua Opava - Příbram. V prípade ďalšieho víťazstva by ju delil bod od jedenásteho Bohemiansu 1905, ktoré je v tabuľke na prelome záchranárskej vetvy a skupiny o Európsku ligu. Veľkú zásluhu na úspechoch má aj slovenský tréner Juraj Jarábek, ktorý pozmenil herný systém a doviedol zaujímavé posily. „Dnes je na trhu veľmi ťažké zháňať hráčov. Bol by som najradšej, pokiaľ by mužstvo nebolo kozmopolitné, ale tvorili ho po vzore Plzne či Slavie najmä českí hráči, prípadne slovenskí. Dlho som čakal s prípadnými zahraničnými posilami, nechcel som spraviť chyby ako moji predchodcovia. Za Taiwa a Qoseho som sa ale vedel postaviť. Poznal som ich zo slovenskej ligy, bol tam predpoklad, že budú dobrí a, chvalabohu, svoju kvalitu dokázali,“ povedal Jarábek na tlačovej konferencii po prvom jarnom víťazstve, v ktorom chýbali aj stredopoliar Martin Bukata či ľavý bek Matúš Čonka.

Zaujímavým zjavom bol pre Karvinú aj Albánec Kristi Qose. A to nielen kvôli svojmu menu. Sám hráč na Slovensku novinárom hovoril, že sa jeho meno číta ‚Čozé‘, vedenie karvinského mužstva prišlo s ďalšími možnosťami. „Variant je viacero. Nám povedal ‚Kvosé‘, novinárom ‚Šosé‘,“ prezradil klub na Facebooku. Opora Ružomberka prišla do tímu len deň pred prvým jarným kolom, v ktorom sa zaradil do základnej zostavy. „Uvažoval som nad tým dlhšie. Určite by bol v nominácii na zápas, aj keď odtrénoval iba jeden tréning, ale keď sa nám deň pred zápasom zranil Milan Rundič, tak som hneď vedel, že Qose bude hrať,“ odkryl svoje myšlienkové pochody Jarábek. „Bol som rád, že k nám prišiel, dlhšie sme oňho bojovali, s vedením sme komunikovali takmer celú zimu. Vedeli sme, že v Ružomberku nechce podpísať predĺženie kontraktu, že chce zmenu. Prišiel aj kvôli mne, pretože pozná moju robotu. Chvalabohu sa tento transfer podaril.“

Rovnako aj v prípade Taiwa bol hlavným strojcom presunu do Karvinej tréner Jarábek. „Vybral som si ho sám, poznal som ho zo slovenskej ligy. Do nej vletel ako strela, v Nitre ukázal, že je veľmi zaujímavý futbalista. V Dunajskej Strede ho trochu pribrzdila veľká konkurencia, hoci vždy, keď hral, tak mal slušné čísla, tréner Hyballa mu ale nedával veľa priestoru a preto sme to chceli využiť. Tak, ako som ho videl hrávať, presne to dnes ukazuje v Karvinej. Je to perspektívny, rýchlostný typ futbalistu. Je trochu introvert, skromný, ale zato veľmi poctivý a pracovitý mladý chlapec. Užíva si to tu a myslím, že sa mu v Karvinej veľmi páči. Hráč musí byť spokojný tam, kde je a veriť tomu, kde pracuje. Zatiaľ to funguje,“ povedal na margo svojho zverenca.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Karviná

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

HOKEJ.sk