ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Pohronie reaguje na zlý stav trávnika: ÚLK ani počasie nám nepomohli
zdroj: facebook/FK Pohronie

Pohronie reaguje na zlý stav trávnika: ÚLK ani počasie nám nepomohli

Sobotný fortunaligový zápas medzi Pohroním a Žilinou (0:1) nepriniesol veľa futbalovej kvality. Mohol za to najmä blatistý terén a rozrýpaný trávnik, ktorý sa pričinil o mnoho chýb hráčov na oboch stranách a priam eliminoval možnosť ukážky technického a atraktívneho futbalu. Prečo celá táto situácia nastala?

Redakcii webu ProFutbal.sk objasnil celú záležitosť vedúci kancelárie primátora Žiaru nad Hronom Martin Baláž. Ako nám povedal v mene mesta, hlavnou príčinou zlého stavu hracej plochy bola inštalácia vyhrievacej techniky, ktorú začal nováčik Fortuna ligy aplikovať v decembri minulého roka. Hoci FK Pohronie požiadal Úniu ligových klubov (ÚLK) o predĺženie výnimky hrania domácich zápasov na nevyhrievanom trávniku (výnimka trvala polroka, pozn. red.), nedočkal sa jej. Celú situáciu tak musel klub riešiť v decembri namiesto letných mesiacov. V rámci minulého roka sa proces nestihol zrealizovať.

"Tým, že sme postup z II. ligy medzi elitu nemali istý do samotného záveru, sme to dovtedy neriešili. Mohli sme to síce robiť ako druholigový klub, nebolo to však povinnosťou. Málokto investuje vysokú sumu do vyhrievania, pokiaľ nemusí. O postupe nik nesníval, preto sme to neriešili. Až po postupe a licenčnom konaní sme dostali povinnosť realizovať vyhrievanie trávnika od ÚLK, aby sme mohli hrať Fortuna ligu. Časový priestor medzi koncom II. ligy a začiatkom najvyššej súťaže bol zhruba šesť týždňov. Fyzicky sa to nedalo zrealizovať. Mesto najprv musí celý proces pripraviť, obstarať i zafinancovať. Taktiež sme v tom čase pracovali na zavedení kamerového systému, turniketov a iných záležitostí za približne 150-tisíc eur," vysvetlil nášmu portálu Baláž.

Pohronie - Žilina
Zlý trávnik v Žiari nad Hronom nepomohol k atraktivite futbalu. (foto: facebook.com/fkpohronie)

FK Pohronie nemohol počítať s predĺžením výnimky, o ktorú žiadal. Ak by ju napokon klub dostal, bolo by podľa Baláža jednoduchšie zrealizovať potrebnú rekonštrukciu. "ÚLK nám nedala dlhšiu výnimku ako na pol roka. Keby sme ju dostali, bolo by to lepšie. Akonáhle tento proces výmeny započnete na jar či v lete, tráva má úplne inú regeneračnú schopnosť. Nemali sme však inú možnosť, ako začať po jesennej časti sezóny po poslednom zápase."

Mesto sa preto ako spoluvlastník klubu a štadióna muselo s nechcenými problémami vysporiadať počas najchladnejších mesiacov v roku. "Všetko sme mali pripravené, objednané a obstarané. Po poslednom jesennom zápase nabehli stroje a urobili sme to. Systém, ktorý sme zaviedli, stál približne 120-tisíc eur, túto sumu sme vyčlenili z mestského rozpočtu. Nemali sme inú možnosť, len spoliehať sa na to, že počasie nám pomôže a trávnik viac zregeneruje. Minulý týždeň však pršalo a deň pred stretnutím sa nakopilo veľké množstvo snehu na ihrisku. Novým systémom sme, samozrejme, kúrili, sneh sa rýchlo odparil. Bohužiaľ, malo to vplyv na terén. Ten musel byť vypieskovaný, aby bol zhustený," vysvetľoval ďalej Baláž.

Pohronie - Žilina
V Žiari nad Hronom museli aplikovať vyhrievaciu techniku počas najchladnejších mesiacov v roku. (foto: facebook.com/fkpohronie)

Veľkej časti trávnika to však nepomohlo. Mesto už nemalo čas vyriešiť najproblémovejšie úseky objednávkami kobercového trávnika. "Rozhodca schválil terén za regulárny, hoci to možno niekde bolo na hranici. Najradšej by sme boli, keby sme aspoň najproblémovejšie úseky ako pri outovej čiare či šestnástkach mohli zakryť kobercovým trávnikom. Také ale aktuálne nik nepredáva v našich končinách, zrejme iba v južných krajinách. Celkovo si myslíme, že ak by trávnik ostal nevyhrievaný v pôvodnom stave, bolo by to lepšie ako teraz so zabudovaným vyhrievaním. Ihrisko sme si rozrýpali, ryhy na trávniku idú do hĺbky 18 centimetrov. Hoci sú malé a tenké, konzistencia trávnika je narušená a kým sa nepreviaže, môže sa zafixovať len rastúcou trávou."

Hoci sa všetci okolo klubu snažili, nepomohlo to k lepšiemu výsledku. "Náš trávnikár sa terénu venoval dva týždne a oveľa dlhšie, než je jeho pracovná doba. Viac sa ale urobiť nedalo. Mrzí nás to pre úroveň futbalu, ale i z pohľadu spoluvlastníka, pretože sme do toho dali peniaze a budeme musieť investovať znovu. Sú to náklady navyše," prezradil ďalej Baláž. Tabuľkovo posledné Pohronie by malo najbližší domáci zápas odohrať už túto nedeľu 1. marca proti Senici. Rysuje sa však možnosť, že v prípade rovnako zlého terénu sa odohrá stretnutie mimo Žiaru nad Hronom.

Pohronie - Žilina
Rysuje sa možnosť, že Pohronie neodohrá najbližší domáci zápas doma. (foto: facebook.com/fkpohronie)

"Neviem teraz povedať, ako to bude v nedeľu. Asi nemôžeme čakať zázraky a podľa predpovede počasia hrozí dážď a vietor. Momentálne sa situáciou v klube a meste zaoberáme. Sme v štádiu riešenia toho, či sa najbližší zápas bude hrať u nás alebo inde. Ešte sme to neuzavreli, no chceme to vyriešiť v priebehu jedného-dvoch dní. Dopredu musíme vedieť, v akom stave je terén, aby ho rozhodca nevyhlásil za neregulárny. V máji sa tu má hrať Slovakia Cup, dovtedy musí byť v poriadku a dúfame, že bude," uzavrel pre ProFutbal.sk Martin Baláž.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Pohronie

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk