ProFutbal.sk ProFutbal.sk

O kole po kole: Ako málo stačí k úspechu vo Fortuna lige...
zdroj: ProFutbal.sk

O kole po kole: Ako málo stačí k úspechu vo Fortuna lige...

Slovenská Fortuna liga pokračovala druhým jarným kolom, do konca základnej časti ostávajú dve. Pozrite sa na 20. ligové kolo očami redakcie portálu ProFutbal.sk a zrekapitulujte si s nami to najdôležitejšie, čo sa na trávnikoch udialo.

Pred jarnou časťou boli prognózy veľmi podobné. Do majstrovskej vetvy nominovali takmer všetci najlepšiu jesennú štvoricu Slovan, Žilinu, DAC a Ružomberok, pričom do top spoločnosti boli poväčšine predurčované Michalovce a Trnava. Pre oba tímy mali rozhodnúť najmä skúsenosti, veď Zemplínčania v podobnom zložení dosiahli minulý ročník historické umiestnenie a o tradícii majstra krajiny spred dvoch rokov Trnave hovoriť snáď ani netreba.

Realita však ukazuje niečo iné. Michalovce hneď v prvom jarnom kole ponúkali útočníkom Trenčína góly ako na podnose, dokopy ich dostali osem. Trnava nedokázala potrestať ani najväčšieho rivala, hoci si to svojim výkonom pýtal, ani senických tínedžerov bez výplat. Ani ďalšie tímy nedokázali využiť svoje skúsenosti - Trenčín sa v úvode jari vystrieľal a na Tehelnom poli nedokázal trafiť ani prázdnu bránu, Zlaté Moravce sa po pustení útočníka Jaroviča zase sťažujú, že útočníka nemajú.

Boj o majstrovskú šestku sa mal udiať práve medzi týmito mužstvami, no dnes - dve kolá pred koncom základnej časti - sa do tohto boja nečakane zapájajú tí, ktorí mali tuho bojovať o záchranu. Senica i Sereď ukázali hneď v úvode jari svojim konkurentom, ako málo stačí k úspechu vo Fortuna lige. Oddanosť klubu, chuť do futbalu, túžba vyhrať a srdce, ktoré sa prejaví vo výkone mužstva. Nepotrebujete ani skúsenosti, ani drahé zahraničné posily, s pritiahnutím za vlasy - ani výplaty. Nech napokon skončí základná časť akokoľvek, musíme uznať, že si majstrovskú spoločnosť zaslúžia za úvod jari iné mužstvá, než za jesennú časť. A bude zaujímavé sledovať, ktoré sa tam nakoniec dostanú.

SKLAMANIE KOLA: Terén na Pohroní. Začiatok jarnej časti uprostred februára občas prináša úskalia aj v podobe horšieho trávniku. Niekedy je zamrznutý, niekedy jemne zasnežený, niekedy podmočený a niekedy pripomína skôr blato. Posledná možnosť nastala na ihrisku nováčika z Pohronia, ktorý musel od postupu do ligy riešiť za pochodu cez výnimky turnikety, kamerový systém či vyhrievanie. Najmä vzhľadom na poslednú vec sa netreba čudovať, že v Žiari nad Hronom bola tráva všade, len nie na futbalovom štadióne. Plocha vyzerala ako oranisko, kopačky sa zabárali, kombinačné riešenia nehrozili. Organizátor stretnutia mal čo robiť, aby sa vôbec mohlo hrať. Azda sa raz na Slovensku dočkáme začiatku jarnej časti bez problémov s trávnikmi.

PREKVAPENIE KOLA: Senica. Mužstvo, ktoré nevidelo výplaty od septembra, ktoré má štvrtého hlavného trénera v priebehu týždňa a pol, ktoré malo zo sedemnástich mien na súpiske dvanástich tínedžerov, jedného dvadsaťročného hráča, pričom najskúsenejší má dvadsaťtri, dokázalo neuveriteľné. Nezľaklo sa na horúcej pôde v Dunajskej Strede a získalo bod, pričom boli na dosah troch, teraz dokázali na svoj výkon geniálne nadviazať aj na domácom ihrisku, kde obrali o všetky body vynovený Spartak, ktorý pred týždňom siahal na body v súboji so Slovanom. Nečakané výsledky Senice doviedli tím do boja o majstrovskú vetvu a pred stretnutiami proti posledným tímom tabuľky Nitry a Pohroniu majú možno najväčšiu šancu sa do hornej šestky dostať.

POSTAVA KOLA: Expert na striedania Peter Lérant. Sereď nastavila na jeseň novú filozofiu, ktorej podobu mal dať severomacedónsky odborník Slavče Vojneski. Ten priniesol viacero zahraničných posíl, doterajšie opory ako Michalík, Sus či Baez odišli, postupne ich nasledovali Ulrich či Ventúra. Po polroku sa však Seredčania vrátili ku starým koreňom a odráža sa to na výsledkoch. V Ružomberku sa podarilo zverencom trénera Léranta vybojovať bod v poslednej minúte duelu, nepresvedčivý výkon v Zlatých Moravciach zase zvrátil staro-nový kormidelník tromi striedaniami, kde sa dvaja z nich gólovo presadili a ten tretí im na tie góly prihrával.

CITÁCIA KOLA: „Tešíme sa z výhry základnej časti súťaže, ôsma nula v rade je tiež pozitívna. Verím však, že ďalšie zápasy budú z našej strany lepšie a ukážeme väčšiu kvalitu aj v ofenzíve,“ úprimne poznamenal po definitívnom triumfe v základnej časti Fortuna ligy tréner belasých Ján Kozák mladší.

MOMENT KOLA: Gól Milana Kvoceru. Duel Michaloviec s Nitrou nepriniesol veľa kvality, domácich možno brzdili spomienky na osemgólový debakel, hosťom možno zväzoval nohy fakt, že najbližší tabuľkoví susedia sa bodovo vzďaľujú. Súboj dvoch najväčších adeptov na kráľa strelcov Ristovského a Sidibeho priniesol namiesto gólových hodov len minimum šancí, kde o všetkom rozhodol jediný moment. Kvocerov zásah bol nielen vykúpením zo slabej úrovne zápasu, ale možno aj kľúčový pre Michalovce smerom k boju o majstrovskú vetvu.

ZOSTAVA KOLA: Rekapituláciu tradične zakončujeme jedenástkou hráčov, ktorí sa prezentovali podľa redakcie portálu ProFutbal.sk najlepšími individuálnymi výkonmi. V zostave má tentoraz zastúpenie len päť tímov. Najväčšie zastúpenie majú Senica a Slovan so štyrmi futbalistami, po jednom hráčovi doplnili Ružomberok, Sereď a Žilina. Honor Hráča kola opäť určuje redakcia, stal sa ním zakončovateľ Senice Samson Akinyoola.

V zostave sa opakujú mená troch futbalistov z úvodného jarného kola, v bráne sa znova najviac zapotil slovanista Dominik Greif, na pravej strane stojí Seničan Gustavo Cascardo. Celá defenzíva je zložená z týchto dvoch tímov, na ľavej strane figuruje strelec víťazného gólu Slovana Vernon de Marco a na stopérskom poste aktívny a spoľahlivý Myenty Abena, v stopérskej dvojici tiež aj senický kapitán Joss Didiba. V strede poľa sa opäť po týždni objavil motor Ružomberka Marek Zsigmund, rovnako nechýbajú ani motory Slovana David Holman, Senice Tenton Yenne a sereďský žolík z lavičky Matej Vuk. V útoku nechýba spomínaný Seničan Samson Akinyoola, spoločnosť mu robí aktívny Žilinčan Filip Balaj.

Ideálna jedenástka 20. kola základnej časti Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

Greif - Cascardo, Abena, Didiba, Vernon - Vuk, Holman, Zsigmund, Yenne - Balaj, Samson

Hráči kola Fortuna ligy v sezóne 2019/2020

1. kolo: Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, redakčný výber)
2. kolo:
Lukáš Čmelík (Dunajská Streda, 40 % hlasov čitateľov)
3. kolo: Ivan Mesík (Spartak Trnava, redakčný výber)
4. kolo: Igor Šemrinec (Trenčín, redakčný výber)
5. kolo:
Ján Bernát (Žilina, 42 % hlasov čitateľov)
6. kolo:
Ante Roguljić (Trenčín, redakčný výber)
7. kolo: 
Miroslav Káčer (Žilina, 24 % hlasov čitateľov)
8. kolo: Branislav Pindroch (Zlaté Moravce, 40 % hlasov čitateľov)
9. kolo: Dávid Strelec (Slovan Bratislava, redakčný výber)
10. kolo: Eric Davis (Dunajská Streda, 34 % hlasov čitateľov)
11. kolo: Dominik Kružliak (Dunajská Streda, redakčný výber)
12. kolo: Frank Castaňeda (Senica, 39 % hlasov čitateľov)
13. kolo:
Lukáš Kojnok (Ružomberok, 53 % hlasov čitateľov)
14. kolo: Llazaros Rota (Michalovce, 46 % hlasov čitateľov)
15. kolo:
Zsolt Kalmár (Dunajská Streda, 59 % hlasov čitateľov)
16. kolo: Andraž Šporar (Slovan Bratislava, 53 % hlasov čitateľov)
17. kolo: Dominik Holec (Žilina, redakčný výber)
18. kolo: Michal Šulla (Slovan, 64 % hlasov čitateľov)
19. kolo: Osman Bukari (Trenčín, redakčný výber)
20. kolo: Samson Akinyoola (Senica, redakčný výber)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk