ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Stravuje sa ako Ronaldo, idolom Ibrahimovič. Desať faktov o supertalentovanom Haalandovi
zdroj: TASR/AP

Stravuje sa ako Ronaldo, idolom Ibrahimovič. Desať faktov o supertalentovanom Haalandovi

Narodil sa síce v anglickom Leedsi, no už na pohľad je zrejmé, že je to čistokrvný Nór. V júli oslávi Erling Braut Haaland ešte len dvadsiate narodeniny, no pozná ho už celý svet. Dobre stavaný útočník (194 cm) žiaril už v drese Molde či Red Bullu Salzburg, no po januárovom prestupe do Borussie Dortmund naplno rozkvitol.

Nórsky supertalent mohol reprezentovať i Anglicko, vybral si však Nórsko. Za seniorský národný tím nastúpil už dvakrát. Napriek vysokej postave vyniká enormnou rýchlosťou. Za čo tomu vďačí? Prečítajte si desať (+bonus) zaujímavostí o novom objave svetového futbalu. Predstavujeme vám Erlinga Haalanda! 

Mohol hrať za Anglicko
Keďže jeho otec Alf-Inge hrával za Leeds v čase, keď sa Erling narodil, mohol talentovaný útočník reprezentovať i Anglicko. Rozhodol sa však nasledovať kroky svojho otca. Nórsky reprezentačný dres si na seba oblieka už od mládežníckych čias a niet pochýb o tom, že kategórii U21 dá definitívne zbohom a sústrediť sa bude už len na seniorský výber.

Erling Haaland
V Borussii Dortmund odštartoval doslova raketovo (foto: TASR/AP)

Ako otec, ako… mama?
Nielen Erlingov otec bol športovec. Jeho mama, Gry Marita, je dokonca národnou šampiónkou v sedemboji.

Držiteľ svetového rekordu v skoku do diaľky
Áno, čítate správne. Erling je držiteľom svetového rekordu v skoku do diaľky v kategórii do 5 rokov. V roku 2006 dokázal skočiť do diaľky 1,63 metra. Aby toho nebolo málo, veľmi dobre mu išla hádzaná i bežecké lyžovanie.

zdroj: Twitter/André Noruega

Debutoval na krídle
Hoci momentálne je považovaný za jedného z najlepších stredných útočníkov na svete, na začiatku profesionálnej kariéry začínal na inom poste. Ako pätnásťročný hrával za Bryne na krídle.

Odmietol ho Hoffenheim
V nemeckom klube si dnes s najväčšou pravdepodobnosťou búchajú hlavu o stenu. V roku 2016 bol Haaland na týždňovej skúške v bundesligovom Hoffenheime, no transfer stroskotal kvôli vysokým platovým požiadavkam ambiciózneho tínedžera. Erling žiadal 5-tisíc eur týždenne, zatiaľ čo nemecký klub mu bol ochotný platiť maximálne 2-tisíc.

Erling Haaland radosť po góle
V Hoffenheime či Juventuse si dnes musia búchať hlavu o stenu (foto: TASR/AP)

Chcel ho Juventus
Erling nebol horúcim artiklom iba na nedávnom januárovom prestupovom trhu. Záujem o jeho služby prejavili klub už omnoho skôr. V roku 2018 na neho zameral pozornosť Juventus, prečo však k transferu nedošlo, nevedno.

Výkupná klauzula
Podľa nemeckých médií má Haaland v zmluve s Borussiou Dortmund zakotvenú i výkupnú klauzulu. V prípade, že ho niektorý z klubov bude chcieť získať ešte pred letom 2021, stačí, že na stol zloží 75 miliónov eur. V Dortmunde sa už dnes obávajú, že táto suma je prinízka.

Oslava na štýl Mohameda Salaha
V národnom drese a najnovšie aj za Borussiu Dortmund oslávil gól na „joga štýl“, keď po zásahu do siete parížskeho Saint-Germain s prekríženými nohami predstieral, že medituje. Nie je prvým hráčom, ktorý zvolil takýto typ oslavy. V minulosti sa ním prezentovali Mohamed Salah či Antoine Griezmann. 

Erling Haaland
Po góle do siete PSG zvolil oslavu na štýl jogína (foto: TASR/AP)

Kopíruje stravovacie návyky Cristiana Ronalda
Erlingov otec v jednom z rozhovorov prezradil, že jeho syn dodržuje striktnú diétu, podobnú ako Cristiano Ronaldo. 

Idolom Zlatan Ibrahimovič
Hoci je Zlatan kontroverznou postavou v porovnaným so „slušňákom“ Haalandom, mladý Nór tvrdí, že švédsky kanonier je pre neho hrdinom. Nedávno uviedol, že sa mu páči jeho sila a štýl hry. „Navyše, obaja sme Škandinávci a niekto sa musí stať jeho dedičom!“ vyhlásil. 

Bonus
Keby ste si pozreli Erlingov obľúbený hudobný playlist, zistili by ste, že jedna pieseň sa opakuje dokola. Zvučka Ligy majstrov. „Počúvam ju od detstva. Je to môj najobľúbenejší ‘song’,“ priznal devätnásťročný supertalent.

Erling Haaland
Kam to až Erling Haaland dotiahne? (foto: TASR/AP)
zdroj: goal.com

foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Dortmund

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk