ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Fortuna liga v hre FIFA? V Česku blízko dohody, na Slovensku sa pripravujú špeciálne aktivity
zdroj: facebook

Fortuna liga v hre FIFA? V Česku blízko dohody, na Slovensku sa pripravujú špeciálne aktivity

Zahrať si za svoje milované kluby a ovládať obľúbených hráčov je hlavná motivácia fanúšikov zapnúť si športovú konzolovú hru. Mnohí Slováci tajne dúfajú, že si raz budú môcť v najpopulárnejšej hre FIFA vybrať aj slovenský klub. V posledných edíciách totiž chýba nielen naša najvyššia súťaž či akýkoľvek tím, ale aj slovenská reprezentácia.

Česká najvyššia súťaž mala v hre FIFA zastúpenie do roku 2012. Dnes v nej figurujú v kategórii nezaradených tímov sveta tri kluby, hráči si môžu zahrať za Viktoriu Plzeň, Slaviu i Spartu Praha. Úspešné výkony českých klubov v európskych pohárových súťažiach však zvýšili ich popularitu aj vo svete a podľa najnovších informácií už vedenie českej ligy vedie rokovania s výrobcom Electronic Arts, aby sa česká liga v hre po desiatich rokoch opäť objavila. „Spoločnosť EA Sports sa snažíme o hodnote českej ligy presvedčovať už dlhodobo. Niekoľko rokov jednáme na rôznych úrovniach. Teraz sme v rokovaniach o zaradení českej ligy do hry najbližšie, čo si pamätám,“ povedal hovorca Ligovej futbalovej asociácie Štepán Hanuš o zaradení českej Fortuna ligy do hry FIFA 2022.

Ligová futbalová asociácia združuje všetky prvoligové i druholigové české kluby, medzi jej projekty patrí okrem riadenia súťaží aj projekt v e-športoch, teda súťaž práve v najnovšej hre FIFA 2020. Hráči vo farbách českých tímov súťažili na konzolovej hre, víťaz minulý mesiac získal 150-tisíc českých korún, v prepočte približne šesťtisíc eur. Aj samotná hra sa v priebehu rokov zmenila, oveľa populárnejšou a častejšou možnosťou bolo hrať hru on-line, až sa z nej stala jedna z najhranejších hier v e-športoch a vznikol rad profesionálnych hráčov hry FIFA. „Naše umiestnenie v rebríčku krajín UEFA je v rokovaniach dôležité, rovnako ako fakt, že sme jedinou krajinou s vlastnou e-ligou, ktorá je zapojená v Global Series, ale zároveň nefiguruje ako samostatná liga v hre,“ predkladá dôležitý argument Hanuš.

Ako ďalej pripomína, „zaradenie súťaže do hry je podstatné z obchodného hľadiska a tiež pre prestíž a imidž“. Niet divu, hra už má za celú dobu existencie viac ako 300 miliónov kópií, z posledného dielu FIFA 2020 sa predalo viac ako dvadsať miliónov kusov. Aj preto na Ligovej futbalovej asociácii „pred dvomi rokmi vzniklo obchodno-marketingové oddelenie a návrat českej ligy do hry FIFA je jeden z hlavných dlhodobých cieľov“. Pre Čechov je inšpiráciou rumunská liga, ktorá sa podobnou cestou do hry už zaradila a teraz by ju mohla nasledovať tá česká. „Stále je to ale závislé na veľkom množstve aspektov,“ pripomína Hanuš.

Slavia e-sport e-šport FIFA
Organizácia dlhodobého turnaja v hre FIFA pomohla k lepšej pozícii českej ligy v tomto smere. „Je to správna cesta,“ povedal Hanuš. (foto: LFA)

Aj keď si v hre FIFA môžete zahrať aj za treťoligový nemecký klub či anglický klub zo štvrtej najvyššej súťaže, slovenský klub v hre nenájdete žiaden, hoci sa pred rokom skloňovalo zaradenie Spartaka Trnava. Jednorázovo sa podarilo do konzolovej hry dostať bratislavskému Slovanu, v roku 2015 bol súčasťou konkurenčnej hry Pro Evolution Soccer (PES). „Vedenie Fortuna ligy momentálne žiadne podobné rokovania nevedie,“ priznal portálu ProFubal.sk výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák a jedným dychom dodal: „Napriek tomu sa už v tejto sezóne pripravuje mimoriadne zaujímavá e-sports aktivita pre fanúšikov futbalu a konzolových hier.“

Vedenie slovenskej ligy sa tak vydáva podobnou cestou ako kolegovia z Česka. Aktivita v oblasti e-športov síce pozícii Slovenska pri prípadných rokovaniach môže pomôcť, avšak zaradenie súťaže do populárnej konzolovej hry je podmienené viacerými faktormi. Uvedomuje si to aj Únia ligových klubov. „Takýto proces je dlhodobý a musí byť spojený aj so zvýšenými športovými úspechmi hlavne v rámci európskych pohárových účastí. Aktuálne skôr intenzívne pracujeme na tom, aby sme v rámci tohto roku začali aktívne pracovať s e-sports komunitou, pričom našim cieľom je dostať sa čo najskôr k tomu, aby sme mali na Slovensku e-sports futbalovú ligu. K tomu spejú naše aktivity a od toho sa, samozrejme, môžeme odraziť aj pri potenciálnej účasti Fortuna ligy v niektorej z konzolových hier,“ dodáva Mertinyák.

Z okolitých líg si vo FIFE môžete zahrať rakúsku, poľskú, ale aj belgickú, portugalskú, nórsku, švédsku či dánsku. (foto: EA Sports)

Komunitná stránka FifPlay.com každoročne zisťuje záujem verejnosti vo veľkých anketách, ľudia v nich môžu hlasovať za ligovú súťaž, svetový klub či štadión, ktoré by radi v hre videli. Slovenská liga má síce v ankete takmer päťtisíc hlasov, to však stále tvorí len jedno percento a aktuálne je v rebríčku „vytúžených líg“ až na 22. mieste, pričom česká Fortuna liga je s takmer 18-tisícmi hlasov a tromi percentami na ôsmej priečke. V ankete klubov nefiguruje ani slovenský a ani ďalší český tím. Medzi štadiónmi sa nachádza domovský štadión Slavie Praha Eden Aréna (dnes Sinobo Stadium) a dokonca aj Mestský štadión v Karvinej. Žiadny slovenský stánok v zozname nenájdete, hoci sa bratislavské Tehelné Pole i MOL Aréna v Dunajskej Strede radia medzi najkrajšie futbalové stavby roka.

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

HOKEJ.sk