ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Jednotka DAC-u presedela úvod jari na lavičke, Oravcovi závidí prestup do USA
zdroj: dac1904.sk

Jednotka DAC-u presedela úvod jari na lavičke, Oravcovi závidí prestup do USA

„Jednoducho sme sa tak rozhodli,“ odvetil nový portugalský tréner Dunajskej Stredy Hélder Cristovao reportérovi RTVS na otázku, prečo nechal v prvom kole jarnej časti českého brankára Martina Jedličku, stabilnú jednotku tímu, iba na lavičke. Rovnako ako v generálke, tak aj proti Senici v lige nastúpil 21-ročný Benjamín Száraz, zhodou okolností odchovanec FK Senica.

Hoci Száraz pôsobí v DAC už tri roky, na Žitnom ostrove si doteraz užíval pozíciu jednotky o rok starší kolega z Čiech. Reprezentačný brankár do 21 rokov Martin Jedlička sa už na Slovensku cíti ako doma, hoci ho doteraz viedol nemecký a teraz portugalský realizačný tím, klubu šéfuje z pozície športového riaditeľa Holanďan a v obrane musí dirigovať okrem Slováka Kružliaka aj spoluhráčov z Panamy, Ukrajiny, Chorvátska, Srbska či Maďarska. „Sme napoly maďarský klub, ale do tak ťažkých jazykov sa nepúšťam. Prevláda angličtina. Je to ale v poriadku, za tie dva roky sa tu cítim ako doma. Naviac niekedy češtinu alebo slovenčinu použijem,“ povedal v rozhovore pre český Blesk Martin Jedlička.

Hoci káder i vedenie tímu Dunajskej Stredy tvoria ľudia z celého sveta, pre Jedličku je výhodou aj fakt, že má rýdzo slovenských brankárskych kolegov a ako tréner brankárov ich vedie Čech Martin Raška. „Naozaj mi veľmi pomáha a chcel by som mu poďakovať za jeho dôveru. Nebyť jeho, dnes už možno ani nehrám futbal. Som rád, že ho tu mám a že sa ku mne tak skvele správa. Dal mi v Dunajskej Strede novú motiváciu do futbalu, ktorú som postupne v Boleslavi strácal. Ukázal mi nové veci: v čom sa môžem zlepšiť aj ako sa správa profesionálny futbalista. A ja mu to chcem na ihrisku vracať,“ úprimne sa vyznal na adresu svojho trénerského šéfa.

Martin Jedlička (DAC Dunajská Streda)
V DAC-e je jediný Čech, v kabíne sú dvaja slovenskí brankári a siedmi Slováci. V základnej zostave ale hrajú len dvaja. (foto: facebook/DAC 1904)

Jedlička prišiel do Dunajskej Stredy vo februári 2018 z Mladej Boleslavi. Prvý rok bol len na hosťovaní, ďalší rok už bol stabilnou jednotkou a oporou tímu. Ten tretí zatiaľ začína len na lavičke. A to nie je pre mládežníckeho reprezentanta dobrá správa, najmä s blížiacou sa kvalifikáciou na EURO do 21 rokov. „Máme to vo svojich rukách. Všetci vnímame šancu, chceme si udržať pozíciu vo svojich kluboch, aby sme hrali a boli čo najlepšie pripravení, aby sme sa na EURO dostali,“ povedal počas prípravy, keď ešte nič nenasvedčovalo, že by mohol o svoju pozíciu prísť. Aj vzťahy s portugalským realizačným tímom hodnotil v dobrom. „Musíme si k sebe nájsť cestu, čo sa darí. Sme mladý tím, zase sa od neho naučíme niečo nové. Má za sebou bohatú kariéru. Sme radi, že ho tu máme.“

Avšak, výsledky v príprave a ani úvod jarnej časti nemožno hodnotiť v Dunajskej Strede pozitívne. Mužstvo, ktoré bolo pod taktovkou Nemca Hyballu povestné svojou živelnosťou a aktivitou, proti Senici nikto nespoznával. Pred viac ako siedmimi tisícmi divákov sa hráči takmer nehýbali, súpera nenapádali, hviezdny Kalmár bol zatlačený vzadu. Fanúšikovia pískali, úsmevné reakcie hovorili, že v klube vymenili pressing a depressing. „Máme desať bodov náskok od štvrtého a desať bodov strácame na titul. Je to tak trošku divné. Ale chceme byť najhoršie druhí,“ povedal pre Blesk v príprave. Keďže Slovan remizoval v derby s Trnavou, Ruža prišla o body v 93. minúte a DAC nedokázal zdolať Senicu plnú dorastencov, po prvom kole sa na rozostupe nič nezmenilo, len druhá Žilina sa vzdialila o tri body.

Slovan Bratislava - Dunajská Streda (Martin Jedlička, Andraž Šporar)
Na jeseň zdolala Dunajská Streda Slovan (5:2) i Žilinu (1:0). Prehrala však so Sereďou (1:3) či Michalovcami (0:5). (foto: TASR)

Vysnený titul, o ktorom sa na Žitnom ostrove hovorilo začiatkom ročníka, sa každým týždňom vzďaľuje, hoci prvé kolo priepasť zatiaľ neprehĺbilo. V Dunajskej Strede ale po jeseni už o titule nehovoria, sústredia sa na Slovenský pohár. Aj ten však Slovan túži vyhrať, hoci prišiel o hviezdneho útočníka. „Hral som proti Šporarovi šesťkrát a dal mi osem gólov. Je to výborný útočník. Vždy, keď bol vo vápne, smrdelo to gólom. Som rád, že som mu aspoň chytil penaltu. Teraz mu prajem v Sportingu len to najlepšie, prestup si zaslúžil,“ poznamenal Jedlička a na margo Slovana dodal: Majú veľkú finančnú silu a podľa toho to na ihrisku vyzerá. Majú reprezentantov skoro na každom poste, takže je ťažké proti nim hrať. Ale nie je to žiadna Barcelona. Tiež sme ich doma dvakrát zdolali, ale bohužiaľ sme strácali s tými slabšími. Inak by sme k nim boli oveľa bližšie.“

Pokiaľ sa Jedlička nevráti opäť medzi tri žrde, môže sa stať, že už v lete zmení klubový dres. Za 57 zápasov v tom dunajskostredskom si spravil výbornú reklamu. Do rodnej krajiny ho to neťahá, za to veľmi rád by si vyskúšal zámorie, podobne ako jeho donedávna spoluhráč Matej Oravec. Ten zamieril začiatkom prestupového obdobia do Philadelphie Union. „Páči sa mi tá krajina. Nemám ambície chytať anglickú či inú vyhlásenú ligu, keďže som brankár nižšieho vzrastu (186 cm - pozn. red.). Amerika je fajn, chcel by som si to tam skúsiť,“ povedal pre Blesk a tiež priznal, že sa už cíti byť blízko kariérneho posunu. „Do českej ligy sa nehrniem, pretože v mojom veku chytám stabilne na Slovensku. Išiel som sem, aby som sa výkonnostne posunul, presadil sa v zahraničí a urobil dobrý prestup. To sa mi darí a mám k tomu veľmi dobre nakročené,“ uzavrel 22-ročný Jedlička

Vytlačiť Száraza a vrátiť sa na post jednotky bude mať opäť najbližší víkend, v sobotu sa DAC predstaví na ihrisku tabuľkového suseda. Súboj s Ružomberkom sa uskutoční 22. februára o 14-tej hodine.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk