ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kto by chcel začať jar prehrou v derby?
zdroj: TASR

Kto by chcel začať jar prehrou v derby?

Pred prvým jarným kolom delilo mužstvá v tabuľke dvadsaťdva bodov. Kým Slovan neohrozene zimoval na prvej priečke, Trnava sa ledva dostala do najlepšej šestky. Frázu, že derby nikdy nemá favorita, potvrdil nedeľňajší súboj oboch celkov na Štadióne Antona Malatinského.

Od oboch klubov sa čakalo, ako sa vysporiadajú so zmenami v kádri. Belasí prišli o možno najlepšieho hráča súťaže Andraža Šporara, Spartak vymenil prakticky polovicu kabíny. V základnej zostave Trnavy nastúpilo až šesť posíl, pričom aj Erik Grendel viac ako polovicu jesene tímu chýbal. Napriek tomu boli domáci prekvapivo lepší ako úradujúci majster. Pri všetkej pokore sme s bodom spokojní, pred zápasom by sme asi výsledok 0:0 brali. Teraz sa nám to ale trochu máli. Prvý polčas sme ich držali na dištanc, akurát sme neboli odvážni smerom dopredu. Do druhého polčasu sme vošli so sebavedomím, lietalo tam veľa centrov, mali sme penaltu, raz sme sa ocitli pred prázdnou bránou,“ vymenovával Grendel.

Najdiskutovanejšia situácia prišla začiatkom druhého polčasu. Nová čiernohorská posila z thajskej ligy Orlandič vyskúšal pozornosť rozhodcov v slovenskej Fortuna lige, spadol po nevinnom súboji s Abenom a Spartak mal možnosť kopať penaltu. Kapitán Mitrea, rovnako ako naposledy proti Seredi, neskóroval. Vychytal ho skvelý Greif. „Boli sme na penaltu určení dvaja. Bogdan našu poslednú nedal, preto som sa ho pýtal, či si tentoraz verí. Zobral to na seba a nedal, no to sa stáva,“ zastal sa najlepšieho strelca Trnavy Grendel a pridal sa aj brankár Rusov: „Dostali sme darček v podobe penalty, takú istú nám rozhodca minule proti Slovanu neodpískal. Premeniť sa nám ju nepodarilo, no myslím si, že nebola kopnutá zle. Domino ukázal svoju kvalitu, škoda, že práve v tomto momente. Ak by sme vyhrali, ľudia by išli do jari s optimizmom a viac by verili potenciálu tohto mužstva.“

„Nepremenil som penaltu, čo ma mrzí hlavne za spoluhráčov a fanúšikov, ktorí boli fantastickí tak, ako vždy. Chceli sme dnes vyhrať, hrali sme lepšie ako Slovan. Ospravedlňujem sa, mrzí ma to,“ okomentoval pokutový kop kapitán Bogdan Mitrea.

Lepší ako na jar?

Vďaka bodu v tradičnom derby si Spartak upevnil pozíciu v hornej šestke, keď odskočil Michalovciam i Zlatým Moravciam. Andeli sú na najlepšej cesty do majstrovskej vetvy, nový káder pôsobil kompaktne, zohrane a možno ešte kvalitnejšie, ako ten jesenný. „Na to, ako krátko sme spolu, pričom sa zmenila polovica zostavy, tak to nebolo z našej strany zlé. Môžeme skonštatovať, že sme sa neoslabili, ale až ďalšie kolá ukážu, ako na tom naozaj sme a či sme schopní splniť náš cieľ. Máme ale na čom stavať,“ poznamenal jeden zo štvorice Slovákov v tradičnom derby. Na oboch stranách nastúpili dvaja – jeden v bráne, druhý v poli.

„Ťažko sa mi na túto tému reaguje. Slovan aj Trnava sú dva tradičné kluby a bývalo zvykom, že za ne hrajú tí najlepší Slováci. Ale asi je momentálne taký trend a s tým nič nenarobíme,“ mykol plecami Grendel, jeho krajan Rusov to ale až tak negatívne nevníma: Vo svete, či už v Anglicku, v Španielsku, alebo v iných kvalitných ligách, ak má hráč kvalitu, tak sa na národnosť nikto nepozerá. Ľudia na Slovensku to stále berú tak, že by tu malo byť čo najviac našich. Ale mohol tu byť hráč aj z Madagaskaru, hlavné je, že by pomohol k bodu so Slovanom, pretože predtým sme päťkrát prehrali.“

Najviac zmien nastalo v defenzíve, odkiaľ odišli brankárska dvojka i trojka, päťčlenná defenzíva prešla na štyroch hráčov a ostal v nej len kapitán Mitrea. „Už príprava ukázala, že sme sa v tejto oblasti zlepšili. Vieme brániť kompaktne a efektívne. Ani v prípravných zápasoch sme my, brankári, nemali veľa roboty a proti Slovanu sme zažili krst ohňom a prešli sme,“ poznamenal Rusov, ktorému po rokoch opäť kryl chrbát Ľuboš Kamenár. „Už sme predtým spolu pôsobili spolu s Dominom Takáčom sme skvelá trojka. Tešil som sa, keď som sa dozvedel, že má prísť, pretože je to super chlapík a jeho skúsenosti ma môžu posunúť v kariére dopredu, pretože on už zažil asi naozaj všetko.“

Po mnohých zmenách, ktorými prešiel káder Spartaka, asi nik nečakal, že domáci preberú taktovku nad priebehom derby. „Ani ja som to nečakal, najmä, keď Slovan predvádzal na jeseň tak výborné výkony, doma i v Európe. Bol som zvedavý, ako to bude z našej strany vyzerať a sám som ostal prekvapený, ako sme vychádzali z určitých vecí a naša bojovnosť, vyhraté osobné súboje, rozhodli. Teraz nás ale čaká ďalší test – musíme to zvládnuť v hlave,“ poznamenal Rusov a vysvetlil: „Ani predchádzajúci káder nebol slabý, veď gro jedenástky zostalo a doplnili sa novými, taktiež kvalitnými hráčmi. Výsledky boli na jeseň horšie len preto, že sme zápasy nezvládali v hlavách. A to sa môže stať aj nám. Na derby sa totiž nie je ťažké namotivovať, na tie ďalšie zápasy to bude ťažšie.“

Hlavný jesenný cieľ Trnavy je jasný, v tabuľke sú na hrane majstrovskej vetvy a skupiny o záchranu. Andelov delí od spodnej šestky len bod, so siedmim ViOn-om absolvuje vzájomný zápas, ôsme Michalovce zimovali ešte v hornej šestke. Bod z tradičné derby je plus, ktoré Spartaku napokon môže veľmi pomôcť. „Bolo to z oboch strán trochu oťukávacie. Nikto nechcel riskovať, ani my a ani Slovan nehral hurá systémom. Odviedli sme dobrý výkon, čo je po výmene kádra pozitívne a mňa osobne teší najmä to, že Slovan nemal výraznú šancu, ktorú by som musel riešiť,“ uzavrel Rusov.

Hráč zápasu: ten dvanásty

Tradičné derby prilákalo v úvode jari na tribúny 11 126 divákov. Domáci predviedli niekoľko skvelých choreí, hostia jeden z najväčších výjazdov za posledné roky. Remíza napriek výraznej prevahe Trnavčanov nemrzela. „Bolo to krásne zažiť takúto kulisu po tak dlhej dobe. Dúfam, že sme sa im za podporu odvďačili dobrým výkonom,“ povedal Grendel, na ktorého nadviazal aj kolega z kabíny: „Bol som milo prekvapení, zjavne našim fanúšikom už futbal chýbal. Navyše, derby je derby. Mám pocit, že vždy, keď príde Slovan, tak sa ľudia zmobilizujú a tešia sa na zápas ako na žiadny iný. Nečakal som, že príde viac ako 11-tisíc ľudí, dokonca aj slovanistov došlo viac ako zvyčajne. Ak by sa pred takouto kulisou hral každý ligový zápas, hneď by naša súťaž vyzerala inak,“ dodal Rusov.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trnava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk