ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kružliak o ofenzívnom trápení DAC-u i Hélderovom štýle: Je to iné, potrebujeme čas
zdroj: fcdac.sk

Kružliak o ofenzívnom trápení DAC-u i Hélderovom štýle: Je to iné, potrebujeme čas

"V nedeľu budú všetci prekvapení, ako budeme hrať," povedal pár hodín pred prvým jarným zápasom nový tréner Dunajskej Stredy Hélder Cristóvao. Jeho slová sa naplnili. Nie však v takom zmysle, ako by si on sám prial. DAC proti outsiderovi zo Senice herne zaostával, na ihrisku nepôsobil presvedčivo a prekvapivo len remizoval 0:0.

V hre domácich bolo badať viacero nepresností - absenciu prienikových prihrávok, veľa individuálnych strát lôpt, nedostupovanie hostí a rýchlostné zaostávanie, ktoré vyústilo vo viaceré brejky hostí. Adaptácia na nový herný štýl, ktorý preferuje Portugalčan, zatiaľ u žlto-modrých nenastala. Uvedomujú si to viacerí hráči vrátane Dominika Kružliaka, ktorý je súčasťou tímu zo Žitného ostrova od minulého leta.

"Chýba nám pokoj na kopačkách, vytváranie šancí a nátlakovejšia hra do šestnástky, musíme viac zovrieť súpera a, predovšetkým, znovu začať strieľať góly. V našom podaní tam boli, žiaľ, aj diery v defenzíve. Senica hrozila z brejkov, mala dosť šancí aj na gól a aj som si vydýchol, že sme neinkasovali. My sme sa, naopak, nevedeli presadiť.Verím, že na tom ešte zapracujeme," vrátil sa k nedeľnému vystúpeniu Kružliak v rozhovore pre ProFutbal.sk.

To, že sa Dunajskostredčania nevedeli presadiť, nebola však veľká novinka. Rekapitulácia zimnej prípravy fortunaligového vicemajstra priniesla zaujímavé a prekvapivé rezultáty. Tie zahŕňali prehry s Brnom (0:5), Skalicou (0:1), Mladou Boleslavou (0:5) či Crvenou zvezdou Belehrad (0:4). Bola vôbec príprava dostatočná a čím to je, že ofenzíva obávaného mužstva zrazu nefunguje? "Výsledky naozaj neboli dobré. Skóre, ktoré sme postupne nazbierali, vyzeralo priam hrozivo. Určite sme ale za ostatné týždne zapracovali na defenzíve, i keď súper mal v prvom jarnom zápase veľké šance. Mali sme ale mesiac prípravy, čo je dostatok času na ligu, tam by som vinu nehádzal. Potrebujeme čas, zžiť sa s novým systémom i trénerom, výsledky sa dostavia," myslí si Kružliak.

Dominik Kružliak
Dominik Kružliak verí, že výsledky sa po adaptácii na nový štýl časom dostavia. (foto: dac1904.sk)

Možno to bolo len ťažkými nohami po zimnej pauze, DAC však pod Hélderom pôsobí zatrpknuto. V časoch trénera Petra Hyballu bol prejav vicemajstra aj herne atraktívnejší a prinášal svoje ovocie. Aké zmeny priniesol Portugalčan do tímu? "Je to iný štýl ako v podaní Hyballu. Nemecký kouč si viac zakladal na presingu, útočnom futbale. Pri Hélderovi je to viac o kontrole hry, hernom balanse medzi ofenzívou a defenzívou. Myslím si, že to chce len viac času, aby sme boli opäť úspešní," odpovedal 23-ročný rodák z Liptovského Mikuláša. Toho sme sa tiež spýtali, či sú tréningy pod bývalým hráčom Benficy Lisabon dostatočne intenzívne. "V tréningoch problém nevidím, tie sú v poriadku. Naozaj potrebujeme len viac času na zohratie sa a aplikovanie nových prvkov do nášho štýlu."

Ako Kružliak viackrát zopakoval, Dunajská Streda podľa neho potrebuje iba viac času na adaptáciu k Hélderovmu štýlu. Možno aj v rámci zapracovania nových posíl. Len slovenskému stopérovi pribudla počas zimy do kabíny konkurencia v podobe Dušana Lalatoviča či Lorenca Šimiča. Tí prišli najmä ako náhrady za dvojicu opôr Kristián Koštrna - Matej Oravec. "Posily prišli a môžem povedať, že sa ukazujú ako šikovní chalani. Od začiatku tiež zapadli do kolektívu. Je to aj pre mňa konkurencia, ale verím, že nám pomôžu ako tímu," vyjadril sa Kružliak. 

Dominik Kružliak
Dominik Kružliak: "V tréningoch problém nevidím, tie sú v poriadku." (foto: dac1904.sk)

Proti Senici nastúpil prirodzený stopér netradične na pravej strane. O jeden z mnohých nových taktických prvkov ale nešlo. "Nehral som na tej pozícii veľmi dlho, naposledy ešte v časoch, keď som bol súčasťou Ružomberka. Nešlo však o zmenu systému. Náš pravý bek Cesar Blackman bol vykartovaný, čiže tam bola takpovediac z núdze cnosť. Nie je to ale moja pozícia a verím, že už nabudúce budem figurovať ako stopér," zadumal pre náš web Kružliak, ktorý verí v pookriatie jeho tímu v ďalších stretnutiach. "Musíme makať ďalej, sústrediť sa na seba a verím, že ďalšie zápasy budú lepšie ako ten úvodný."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FK DAC 1904 Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk