ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Z odpisovaných zomknutí hrdinovia. Hélder: Senica menila troch hráčov, my až piatich
zdroj: TASR

Z odpisovaných zomknutí hrdinovia. Hélder: Senica menila troch hráčov, my až piatich

Povinná jazda? Veru nie. Pri viacerých problémoch, s ktorými sa potýka futbalová Senica, bol klub zo Záhoria považovaný za jasného outsidera nedeľného zápasu v Dunajskej Strede, ktorá hlási ambíciu naháňať Slovan a uchmatnúť si Slovnaft Cup. Vicemajster však prekvapil nielen sám seba, ale i divákov sledujúcich tento duel. Nielen výsledkom 0:0, ale i nemohúcnosťou a herným trápením, v rámci ktorého bolo odpisovaným hosťom, ktorí dlhé mesiace nevideli výplaty, umožnená prekvapivá dominancia.

Žlto-modrí sa od začiatku trápili. Nepôsobili suverénne na lopte, rozdiel šiestich tabuľkových miest nebol vôbec badateľný. DAC mal slabiny vo finálnej fáze, domáci futbalisti si nedokázali posielať presné prienikové prihrávky či utvárať tutovky. Navyše, Senicu v prvom polčase pustili do viacerých protiútokov, ktoré keby hostia neprekombinovali, mohli vyhrávať pokojne aj 2:0. Desiaty tím Fortuna ligy pôsobil suverénnejšie a futbalovejšie a hoci sa hra po zmene strán viac vyrovnala a v závere mohlo mužstvo z MOL Areny získať tri body, nebolo to presvedčivé.

Hrdinovia. Čo viac dodať?

Trápenie v prvom zápase tímu zo Žitného ostrova po zimnej prestávke mohol ukončiť Andrej Fábry, začiatkom druhého polčasu ale trafil len brvno, ktoré neskôr na druhej strane pečiatkoval aj Marko Totka. Samson zase nepremenil "samostatný nájazd" v 64. minúte i ďalšiu veľkú šancu o pár minút neskôr. Seničania ale nič nemuseli ľutovať - nečakaný tabuľkový bod pre v zime psychicky zdecimovaný tím má cenu zlata. "Myslím si, že sme to zvládli až výborne. Zomkli sme sa ako tím a potvrdili tvrdú prácu, ktorú sme odvádzali v zimnej príprave. Predvádzali sme to na ihrisku, čo sa odrazilo na výkone. Sme strašne radi, že sme to uhrali ako tím. Pomôže nám to do ďalšej roboty," tešilo mladého záložníka Totku, ktorému k vyšperkovaniu výborného výkonu chýbala len jedna vec. "Mali sme viacero šancí, mohli sme ich riešiť s väčším pokojom. Ja som nastrelil žrď, určite sme to so zakončením mali riešiť inak."

Dunajská Streda - Senica
Senica zaskočila aj samú seba. (foto: tasr)

Senica vedená trénerom Eduardom Pagáčom vyskladala prekvapivo dobré mužstvo, v ktorom sa objavilo sedem legionárov obliekajúcich si červeno-modrý dres aj počas jesene vrátane brankára Vojtěcha Vorela. Základ doplnili dorastenci Dávid Meliš či Mário Mihál. Kedy sa Seničania dozvedeli, že ich nepovedie Jozef Olejník? "V sobotu prišiel Pagáč do kabíny, oznámili nám to a išlo o rozhodnutie, s ktorým sme nemohli nič robiť. Išli sme to odmakať za klub a za nás. Viac toho momentálne neviem. Kedy by sa mohla situácia zmeniť? O tom nemám informácie," hovoril ďalej Totka. Tréner senickej "devätnástky" ale svoju úlohu zvládol a ušil taktiku, ktorá domácim robila problémy. Najväčší klobúk dole však nedal taktike, ale svojim zverencom.

"Hrdinovia. Títo chlapci sú skrátka bojovníci a hrdinovia. Viac asi dodať netreba,"
zneli prvé slová Pagáča po stretnutí. Médiám tiež detailnejšie prezradil, ako dostal informáciu o tom, že ide koučovať A-tím. Podľa vlastných slov nevie, kedy noví majitelia Senice prevezmú všetky potrebné dokumenty od Venezuelčanov, aby mohli oficiálne podpísať Olejníka. "Dozvedel som sa to iba v piatok o desiatej večer. Ťažko sa mi vyjadruje k niektorým veciam. Som tréner 'devätnástky', aj ním stále budem. Čo bude ďalej? To uvidíme. Možno ešte dnes, zajtra, pozajtra, budúci týždeň... Sú to veci mimo mňa. Neviem bližšie opísať túto situáciu, nie je to ľahké," dodal Pagáč.

Eduard Pagáč (Senica)
Eduard Pagáč o trénerskej úlohe: "Dozvedel som sa to iba v piatok o desiatej večer." (foto: tasr)

Veľa zmien i piskot priaznivcov

Domáci tím si počas zimy prešiel veľkými zmenami - nový tréner i veľa nových tvárí v kabíne. Za Dunajskú Stredu premiérovo nastúpil stopér Lorenco Šimič, ktorý vytlačil Dominika Kružliaka na pravú stranu defenzívy. Prvý duel za DAC odohrali aj útočník Ricardo Antonio Phillips Hinds či striedajúci záložník András Schäfer ako nové posily. Do bránky sa postavil prekvapivo Benjamín Száraz. Misiu zložiť outsidera nesplnili. "Prevláda sklamanie z výsledku. Senica často hrozila z protiútokov. My sme sa naopak v ofenzíve nedokázali dostatočne presadiť. Verím, že v ďalších zápasoch budeme hrať oveľa lepšie," zaželal si pre ProFutbal.sk Kružliak. Cítil, že ide o prvý zápas po zimnej pauze?

"Naša príprava trvala mesiac. To je dosť času na ligu, na to by som vinu nehádzal. Potrebujeme sa ale určite zžiť s novým trénerom, systémom, a potom nám to pôjde," myslí si prirodzený stopér, ktorý hral vpravo pre to, že Cesar Blackman sa vykartoval. Kde spôsobovali hostia najväčšie problémy a prečo sa do toho DAC nevedel dostať?  "Senica mala dosť rýchle krídla, hrozila z čiary, po protiútokoch mohla skórovať. Určite nás dobre podržal brankár Benjamín Száraz. Nebyť jeho zákrokov, mohli sme pokojne aj prehrať. My sa teraz musíme pozerať na seba a to, kde sme mali my nedostatky. Musíme si vypracovať viac šancí, viac sa tlačiť do šestnástky," doplnil zadák tabuľkovo tretieho mužstva FL.

Hélder Cristóvao (DAC)
Hélder Cristóvao: "Cítili sme tlak pre zmeny v zostave. Snažili sme sa, tlačili, ale hra nebola taká, ako sme plánovali." (foto: tasr)

Príčiny remízy 0:0 opísal zo svojho pohľadu aj nový kouč DAC-u Hélder Cristóvao, ktorému nevyšla súťažná premiéra v MOL Arene. "Bol to náš prvý zápas po príprave a vedeli sme, že nebude jednoduchý. Cítili sme tlak pre zmeny v zostave. Snažili sme sa, tlačili, ale hra nebola taká, ako sme plánovali. Po polčase sme prešli na zostavu 4-2-3-1, hráči boli bližšie pri sebe, zatlačili sme súpera. Potom sa to znovu zmenilo, Senici sme umožnili utvoriť si šance. Tie sme mali v závere aj my. Nik si dnes nezaslúžil ani vyhrať, ani prehrať," vyjadril sa Portugalčan. Na otázku novinárov, či to nie je alibistické povedať, keďže Senica pre finančné problémy trénovala v zime s ôsmimi hráčmi a odohrala len štyri stretnutia, poskytol však prinajmenšom zvláštnu odpoveď.

"Nemyslím si, že je to alibistické. Oni boli v príprave ôsmi, nakoniec nastúpili jedenásti, čiže len traja hráči sa menili. U nás sa v tíme zmenilo päť hráčov a zapracovať nových nie je jednoduché. Snažili sme sa, no súper dobre bránil, mal šance. Za nás mohol skórovať Fábry či v závere Šimič. Viacerí toho veľa neodohrali,
" skonštatoval Hélder. Dodal, že sa mu úplne nepáčilo prijatie divákov, ktorých fandenie vystriedal častý piskot pre nevýrazný výkon. "Necítili sme sa, ako keby sme hrali doma, ide o prijatie na domácom ihrisku. Treba zabudnúť na minulosť a pozerať dopredu. Od prvého hvizdu rozhodcu má byť podpora taká, ako sa patrí. Treba pochopiť, že prišiel nový tréner s novým štýlom. Budeme ďalej potrebovať podporu fanúšikov a tiež aj viac času."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FK DAC 1904 Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk