ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Nitriansky objav túži prekonať Šporara, ktorý sa presunul k jeho bratovi
zdroj: facebook.com/fcnitra

Nitriansky objav túži prekonať Šporara, ktorý sa presunul k jeho bratovi

Nebyť jeho, nemal by poriadne kto dávať góly za Nitru. Útočník Milan Ristovski prišiel pred sezónou pod Zobor ako neznáme meno. Na ročné hosťovanie pod Zobor ho poslal klub HNK Rijeka a z pohľadu bielo-modrých ide o jeden z najlepších krokov za ostatné roky.

Talentovaný strelec zo Severného Macedónska sa totiž ukazuje ako nesmierne efektívny a produktívny zakončovateľ. V štatistikách má doposiaľ osem ligových gólov v 19 zápasoch. Nitrania ich vo Fortuna lige nasúkali súperom 16, čo znamená, že sa 21-ročný ťahúň postaral o polovicu presných zásahov medzi elitou. Už počas jesene sa hovorilo o tom, že na hosťovaní nemusí pri aktuálnej forme ostať do konca sezóny. Počas zimy sa však žiaden odchod neuskutočnil. Ristovski sa podľa vlastných slov chce vyprofilovať tam, kde sa mu herne darí.

"Cítim, že Nitra je pre mňa správne miesto, kde sa môžem rozvíjať. Hovoril som to už počas jesene a naďalej to platí. Aj preto sa mi gólovo darí. Som pod Zoborom spokojný a aktuálne som určite tam, kde mám byť," pochvaľoval si dobre namazaný gólostroj v rozhovore pre ProFutbal.sk. Neodradili ho ani ekonomické problémy klubu, ktorý prevzal nový ukrajinský investor. "Ja sa hlavne snažím sústrediť sa na futbal a čo najlepšie výkony. Nitre verím," skonštatoval ešte koncom jesene.

Zároveň ale dodal, že sa cíti spokojnejšie po tom, ako sa Nitra vybrala novou cestou. Okrem iného to znamenalo, že na lavičku zasadol tréner Anatolij Demjanenko. "Nálada v kabíne je, samozrejme, iná. Povedal by som, že určite aj lepšia. Ideme si za svojim cieľom zachrániť sa. Nemám pochybnosti, že sa nám to podarí. Musíme ísť zápas od zápasu a nepoľaviť v snahe," hovoril Ristovski smerom k záchranárskym prácam, ktorým sa Nitra v tejto sezóne nevyhne napriek jeho streleckej superforme.

Milan Ristovski
Milan Ristovski sa v Nitre strelecky prebral. (foto: FC Nitra/Dominik Tvrdý)

Slovenská Fortuna liga je podľa neho bojovná a tamojší futbal mu sedí. Aké je to v porovnaní s Rijekou, v ktorej prakticky herne vyrastal? "Chorvátska liga má svoju kvalitu. Je na dobrej úrovni a tiež ma posunula vpred. Na Slovensku je to podobné, súperi sú tu kvalitní a mne sa tiež darí," poznamenal Ristovski. Hoci nepridal svoj deviaty gól v zápase proti Pohroniu, ktorý mohol veľa napovedať, verí, že v ďalších góloch prídu jeho momenty. Rozbeh do jari bol podľa neho ťažší.

"Myslím si, že to bol náročný zápas pre nás. Pohronie si prišlo po tri body, čo sme vedeli. Zaslúžili sme si ich však my, najmä za prvý polčas, ten druhý nám už úplne nevyšiel podľa predstáv. Verím, že v nasledujúcom stretnutí už vyhráme,"
skonštatoval Ristovki, ktorý počas prestávky dlho neoddychoval a chcel na sebe makať. "Odpočíval som zhruba 20 dní. Následne začala príprava a znovu sme sa pomaly rozohrávali. Myslím, že sme mali kvalitnú prípravu a odzrkadlí sa to časom aj na výsledkoch."

Milan Ristovski, Marek Bartoš
Ristovski verí, že Nitra sa zachráni medzi elitou. (foto: Lukáš Urbašík)

Za návrat ligových konfrontácii je rád. "Chýbalo mi ihrisko. Cítil som však, že potrebujeme trochu viac času na to, aby sme sa ešte viac zohrali. Z nášho prejavu bolo cítiť, že ide o prvý zápas po zimnej pauze," povedal Ristovski, ktorý sa po ocitol aj v jedenástke jesene podľa nášho portálu. Aktuálne ho v redakcii pasujeme za najväčšieho favorita na zisk korunky pre kráľa strelcov. Na Andraža Šporara, ktorý počas zimy opustil majstrovský Slovan, stráca len štyri góly a čakajú ho stretnutia v dolnej šestke proti súperom, ktorí mu herne sedia a mal by proti nim byť rozdielovým hráčom. Chce on sám byť najlepším zakončovateľom FL a prekonať tohtosezónny zápis Slovinca?

"Samozrejme, je to môj cieľ byť najlepším ligovým strelcom a myslím si, že každý útočník by mal mať rovnakú métu. Chcem dať tak veľa gólov, ako to len bude možné. Už v nasledujúcom stretnutí by som sa rád viackrát presadil," reagoval zreteľne a jasne. So Slovincom, ktorý sa vypracoval na hviezdu Fortuna ligy, sa spája ešte jedna paralela. Po prestupe do Sportingu Lisabon si zahrá práve s Ristovským. Nie však s Milanom, ale jeho starším bratom Stefanom. A ani samotný Šporar nezabudol na toto meno zo Severného Macedónska.

"Raz sme sa o ňom s bratom rozprávali. Po príchode do Lisabonu spolu hovorili a spomenul okrem iného aj to, že ma pozná. Sportingu držím palce a v ňom ako môjmu bratovi, tak aj Andražovi,"
hovoril Milan Ristovski aj o 28-ročnom Stefanovi, ktorý je na rozdiel od neho pravý obranca. Prekvapil nitrianskeho zakončovateľa Šporarov zimný transfer? "Jeho prestup do Portugalska ma ani trochu neprekvapil. Andraž má veľké kvality a bolo mi jasné, že potrebuje postúpiť o úroveň vyššie. Za tri roky na Slovensku dokázal, že na to má, dalo sa čakať, že po ňom siahne veľký klub. Snáď sa mu tam bude dariť," zareagoval.

Stefan Ristovski (Sporting)
Brat Milana Ristovského Stefan má aktuálne v Sportingu Lisabon za spoluhráča Andraža Šporara. (foto: instagram.com/stefan_ristovski_13)

Samotný útočník tímu spod Zobora verí, že by mohol niekedy učiniť podobne veľký prestup. Vyprofilovať sa ale zatiaľ chce na Slovensku. "Každý hráč má do kariéry veľké ambície a svoje ciele. Potešil by ma podobný progres, momentálne ale idem krok po kroku do ďalších zápasov a pozerám sa na najbližšie tri mesiace," zakončil pre ProFutbal.sk Milan Ristovski.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Sporting Lisabon

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk