ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kouč Žiliny Pavol Staňo: S kádrom som spokojný, stres neprežívam
zdroj: TASR

Kouč Žiliny Pavol Staňo: S kádrom som spokojný, stres neprežívam

Po nekonečne dlhej zimnej prestávke nastúpia zajtra na ligový duel futbalisti MŠK Žilina. Šošoni majú za sebou podľa vlastných slov kvalitnú prípravu. Prílišní optimizmus však zatiaľ radšej krotia.

Že sa z kabíny MŠK neozývajú veľkohubé vyhlásenia je úplne logické. Futbalistom aktuálne druhého klubu Fortuna ligy už nepomôže reprezentačný útočník Boženík. Navyše majú všetci v čerstvej pamäti desivú sériu zlých výsledkov, ktorá ich na konci minulej sezóny stála účasť v Európskej lige. „Príprava bola taká klasická, nie je prvá, ktorú som pri prvom tíme zažil. Začínali sme náročnejšími tréningami, postupne z nich ubúdalo. Príprava ukázala, že naša hra má stúpajúcu tendenciu, stále sa chceme zlepšovať a ak budeme takto pokračovať, verím, že v lige môžeme byť úspešní a jednotlivé zápasy budeme zvládať,“ hodnotil ostatné týždne kapitán tímu Miroslav Káčer.

V siedmich prípravných dueloch sa zrodila len jediná porážka tímu spod Dubňa. Tento fakt dáva hráčom aspoň sčasti pokoj na kopačky. „Príprava ukázala, že naša hra má stúpajúcu tendenciu, stále sa chceme zlepšovať a ak budeme takto pokračovať, verím, že v lige môžeme byť úspešní a jednotlivé zápasy budeme zvládať,“ zhodnotil Lukáš Jánošík. Najlepší strelec prípravy sa počas nej predviedol piatimi gólmi. Aj to narobilo trénerovi MŠK Pavlovi Staňovi „príjemné starosti“. „Dúfam, že Lukáš potvrdí kvalitu z prípravy aj v lige. Teším sa, že takto „prehovoril“ a asi nebude tajomstvom, že na jar bude členom základnej zostavy. Odviedol kus dobrej roboty a dúfam, že mu to vydrží až do ligy,“ uviedol kouč Žilinčanov. 

Miroslav Káčer
Podľa kapitána Miroslava Káčera má hra Žiliny stúpajúcu tendenciu (foto: mskzilina.sk)

Jednotlivých súperov do prípravy si síce Staňo nevyberal, zápasy mu však podľa jeho slov ukázali, v čom je jeho káder dobrý a na čom, naopak, treba zapracovať. „Keď nechceme hrať len atraktívny futbal, ale chceme byť aj úspešní, musíme byť hlavne zodpovední,“ hovoril po generálke na ligu s poľským GKS Tychy. Reagoval tak na dva inkasované góly proti druholigistovi, s ktorým Žilinčania vyhrali 6:2. Čo však bývalého hráča Spartaka Trnava či Artmedie Petržalka teší, je konkurencia v tíme. „Aj tí, ktorí sedeli na lavičke a nedostali priestor na ihrisku, tlačia na chalanov v zostave. Máme vyrovnané a zdvojené pozície. Každý, kto hrá v základe, musí vedieť, že na jeho miesto čaká ďalší hráč. A z toho sa teším, je to zdravá rivalita. Jeden druhého takto ťahajú a to je dobre,“ nešetril optimizmom 42-ročný Kysučan.

Do ligy ide s takmer nezmeneným kádrom. Z Akadémie prišlo počas zimy trio Gono, Kapálik, Iľko. Opustila ho však opora v útoku, Róbert Boženík. Výraznejšie posily MŠK už tradične nekúpil. Vypomstí sa to? „To ukáže až liga. Možno nás to neskôr „vykúpe“, ale teším sa z aktuálneho kádra, ktorý tu mám. Len sa modlím, aby boli všetci zdraví,“ vyslovil zbožné prianie tréner. V zohratom koletíve vidí silu aj Jánošík: „Veľmi sa to nezmenilo, zostali sme pokope. Všetci ťaháme za jeden povraz, myslím, že to bude fajn.“ Cieľom pred jarou je jednoznačne Európska liga. Podľa Staňa je šanca reálna, pozerať sa však bude musieť MŠK aj za seba: „Je to jeden z hlavných cieľov. Aj ostatní súperi sa však pripravovali, preto pôjdeme od zápasu k zápasu. Zo skúseností z aktívnej kariéry viem, že plánovať si niečo vo futbale je ťažké, veľa vecí to môže ovplyvniť, ale sme sebavedomí a verím, že sa práca, ktorú chalani odviedli, ukáže aj vo výsledkoch.“ Ešte strohejšie sa o cieľoch vyjadril menovec slovenského národného hrdinu: „Nechcem hovoriť takto dopredu, ale máme nejaké vnútorné ciele. A tie chceme splniť.“ 

Lukáš Jánošík
Najlepší strelec prípravy Lukáš Jánošík sa počas nej predviedol piatimi gólmi (foto: TASR)

No a okrem kvality kádra a tvrdej práce sa budú môcť Šošoni sústrediť ešte na jeden faktor, ktorý môže hrať v ich prospech. Pokoj ich trénera. Ten pôsobí neuveriteľne vyrovnane napriek tomu, že v nedeľu to bude jeho súťažná premiéra na lavičke „Neprežívam trému ani stres. Chlapci pracovali dobre, preto som pokojný. Určite sa na ligu teším,“ uzavrel tréner, pre ktorého budú najbližšie mesiace aj bojom o dlhodobý kontrakt pod Dubňom.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Žilina

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk