ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Ani Liverpool, ani Real. Superpočítač predpovedal víťaza Ligy majstrov
zdroj: TASR

Ani Liverpool, ani Real. Superpočítač predpovedal víťaza Ligy majstrov

Dlhé čakanie futbalových fanúšikov sa skončilo. Liga majstrov je späť. Prvými utorkovými zápasmi osemfinále pokračuje najprestížnejšia klubová súťaž na svete a tešiť sa môžeme na zaujímavé zápolenia. S nimi sa spája mnoho otázok. Azda tá najdôležitejšia je - kto pozdvihne ušatú trofej? Na to dá definitívnu odpoveď až finále, ktoré sa bude konať 30. mája v Istanbule. Avšak superpočítač má v tom jasno.

Rôznymi kalkuláciami a komplikovanými vzorcami založenými na predpokladoch a percentuálnej pravdepodobnosti vyhodnotil superpočítač najväčších favoritov súťaže a predpovedal aj celkového víťaza. Ligu majstrov vyhrá podľa superpočítača Bayern Mníchov. Pravdepodobnosť tohto scenára sa pohybuje na úrovni 21 %. Nemecký šampión skončil na prvom mieste s tesným náskokom pred FC Liverpool. Obhajca ušatej trofeje je podľa superpočítača s 20 percentami druhým najväčším favoritom na veľký triumf. Oba tímy majú podľa špeciálneho stroja šancu až 77, resp 79 %, že sa dostanú do štvrťfinále a 53, resp 54 % šancu prieniku do semifinále.

Tretím najväčším favoritom na triumf je anglický majster Manchester City. Zverenci Pepa Guardiolu, ktorí by počas nasledujúcich dvoch sezón nemali do diania v LM zasiahnuť, majú 16 % šancu na celkový triumf. Nasleduje s väčším odstupom hviezdami nabitý tím arabských šejkov Paríž St. Germain (11 %) a päticu favoritov uzatvára FC Barcelona (8 %).

Rekordný trinásťnásobný majster súťaže Real Madrid má iba 6 % šancu na celkový triumf. Prekvapivo nízke číslo dosiahol Juventus Turín (3 %), ktorý má podľa superpočítača iba 27 % šancu prieniku do semifinále. Lepšie je na tom aj nemecké prekvapenie RB Lipsko (4 %) a rovnako ako "stará dáma" je na tom percentuálne aj ligový rival Atalanta Bergamo. FC Chelsea, Borussia Dortmund aj Atlético Madrid majú podľa superpočítača iba 2 % šancu na celkový úspech. Pohorel aj vlaňajší finalista Tottenham s jedným percentom. Menej ako percentnú šancu majú Valencia, Lyon a Neapol. Výsledky predpovedí superpočítača zverejnil web fivethirtyeight.com

Predpoveď superpočítača
Predpoveď superpočítača. (foto: fivethirtyeight.com)

Odporúčame

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk