ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Brazílčan Ronaldo nechcel odísť z Barcelony, mal pripravenú novú zmluvu. Kde nastal zlom?
zdroj: archiv fcbarcelona.com

Brazílčan Ronaldo nechcel odísť z Barcelony, mal pripravenú novú zmluvu. Kde nastal zlom?

Hral za Barcelonu, Real Madrid, AC Miláno i Inter Miláno. Napriek tomu ho nik nemá za zradcu. Legendárny útočník Ronaldo Luís Nazário de Lima, známy v skratke ako Ronaldo, bol úspešný všade, kde ho nohy zaviedli. Na superzakončovateľa sa dvojnásobný majster sveta z Brazílie vypracoval už pri svojej druhej európskej zastávke na Camp Nou. Nasledoval ale nečakaný krok klubu.

Jeden z najlepších futbalistov v dejinách nastrieľal v sezóne 1996/1997 47 gólov v 49 odohraných dueloch za "blaugranas". Okamžite bol hviezdou veľkých parametrov. Očakávania boli vysoké, fanúšikovská obľúbenosť ešte väčšia. "Bude náš po celý život," vyhlásil vtedy prezident Barcelončanov Josep Lluís Núñez. Jeho slová ale nezostali naplnené. Práve naopak. Počas leta sa Ronaldo upísal Interu Miláno, ktorý aktivoval jeho výkupnú klauzulu.

Všetko ale mohlo a malo sprvu byť inak. Katalánci chceli svojej hviezde ponúknuť dlhodobý kontrakt, ktorý mal Brazílčan podpísať mesiac pred koncom sezóny. Všetko sa ale skomplikovalo. "Po jej uplynutí som sa pripojil k národnému tímu. O päť dní neskôr mi zavolali a oznámili mi, že na predĺžení kontraktu sa nevieme dohodnúť. Chcel som ostať, no nebolo to v mojich rukách," povedal dnes už 43-ročný rodák z Ria de Janeiro pre DAZN.

Jeho právnik a prezident Barcelony sa dostali do konfliktu. Zhodnotili, že podmienky nového kontraktu sú pre obidve strany absurdné. "Ak si ma klub nevážil tak, ako som si myslel, že bude, v tom prípade nebolo rozhodnutie v mojich rukách. Naozaj by som vtedy rád zotrval v klube, avšak nerozhodoval som o tom," zaspomínal si Ronaldo. V klube to spôsobilo šok, kabína modro-červených ostala prekvapená.

"Neviem presne, o aké príčiny išlo - niečo osobné či iné záležitosti, je však pravda, že v tíme bola zvláštna atmosféra, keď sme sa to dozvedeli. V tej sezóne bol naozaj famózny,"
citoval web goal.com bývalého ikonického pravého obrancu Barcy Alberta Ferrera. Spleť ďalších udalostí spôsobila, že po piatich rokoch na San Sire zamieril Ronaldo k najväčšiemu barcelonskému rivalovi Realu Madrid.

"Spoluhráč z reprezentácie Roberto Carlos mi povedal o všetkom, čo Madrid reprezentoval, čo tam zažil. Ostalo mi to v hlave a chcel som to vidieť na vlastné oči. Keď som prišiel, zistil som, že je všetko ešte väčšie, než to, čo opisoval. Tešilo ma, že som mohol byť súčasťou takého veľkého klubu. V tom čase sme tiež zmenili spôsob, akým sa robil biznis vo futbale," opísal svoje časy v "bielom balete" Ronaldo, ktorý tam strávil päť sezón. V rámci éry "Los Galácticos" bol najproduktívnejší vo svojej kariére. Veď v 177 súťažných zápasoch dal až 104 gólov. Dnes je už na futbalovom dôchodku a je väčšinovým vlastníkom konkurenčého Realu Valladolid.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk