ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Messiho nástupca? Bude podobný Ronaldovi, fyzický superčlovek, myslí si futbalová legenda
zdroj: TASR/AP

Messiho nástupca? Bude podobný Ronaldovi, fyzický superčlovek, myslí si futbalová legenda

Je ťažké predstaviť si, koho budú futbaloví fanúšikovia obdivovať a uznávať tak ako Lionela Messiho, keď raz ukončí profesionálnu kariéru. Argentínsky velikán sa už vo veku 32 rokov stihol stať legendou a inšpiráciou pre ľudí po celom svete. Svojimi gólmi, technikou, rozdielovosťou. Zrodí sa niekedy ďalší futbalista, ktorý bude mať jeho atribúty? Svoju predstavu o tom má Messiho krajan Jorge Valdano.

"Messi popiera všetky možné zákony. Tým, že je génius, dokáže zmeniť čokoľvek. Je z neho ozajstný hrdina, superstar," vyslovil ódy na adresu rodáka z Rosaria bývalý reprezentant "Albicelestes" pre Tiempo. Dnes už 64-ročný niekdajší útočník Realu Madrid, ktorý následne v "bielom balete" pôsobil ako tréner i športový riaditeľ, považuje ofenzívneho univerzála Barcelony za skutočného čarodejníka a génia. Ako príklad uviedol nedávne rozpory Messiho so športovým riaditeľom "blaugranas" Éricom Abidalom. Nikdy sa nenechá podľa neho vyviesť z miery, ani pri sporoch, čo dokázali jeho tri asistencie v ostatnom dueli Barcy na pôde Betisu Sevilla (3:2).

"Na ihrisku následne ukázal, že dokáže každého súpera vyladiť z rovnováhy. Svojim devastujúcim vplyvom na hru rozhodol minimálne tri z ostatných štyroch zápasov. Vidno, že dospel, je si viac vedomý toho, čo dokáže," povedal svoj názor Valdano. Držiteľ titulu majstra sveta z roku 1986 konkretizoval aj to, prečo sa podľa neho vypracoval Messi tam, kde je. Môžu za to juhoamerické ulice. "Leo je vyformovaný zázrak. Za svoj dar môže vďačiť ulici aj akadémii. Až do veku 13 rokov vyrastal v Argentíne, jeho vzdelanie bolo viac neformálne. Následne sa presunul do Barcelony, kde sa naučil hrať atraktívny futbal. Išlo to však formálnejšími cestami."

V Európe podľa neho tento prvok viac absentuje. Samozrejme, k dispozícii sú profesionálnejšie akadémie. A "La Pulgu" (prezývka blcha, pozn.) vyformovala aj jedna z najslávnejších - barcelonská La Masia. V jeho vlasti však nájdeme podobné neformálne prvky vzdelávania. "Ulice ako tréningové školy pre budúcich futbalistov sa vytratili. V Južnej Amerike existujú ale viaceré chudobné oblasti, kde futbal vládne uliciam," myslí si Valdano.

Bývalý zakončovateľ, ktorému prischla prezývka "futbalový filozof", si sám nie je istý, či tu niekedy bude podobný hráč ako Messi. Ak ale príde, nebude to podľa neho vyslovene futbalista z ulice. "Lionel Messi je iba jeden. Neviem predpovedať, čo by mohlo prísť po ňom. Zoberme si do úvahy, že géniovia sa rodia raz za 15-20 rokov. Ten nasledujúci bude mať viac akademické pozadie," vyjadril sa Valdano a rozvinul svoju myšlienku tým, že nástupcom 32-ročného Argentínčana bude skôr hráč s atribútmi jeho najväčšieho rivala.

"Budúci Messi bude skôr podobný Cristianovi Ronaldovi než samotnému Leovi. Bude fyzický superčlovek, konkurencieschopnejší, podobne hrdinský typ. Bude však z inej 'látky'," zakončil Jorge Valdano.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk