ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Arteta vniesol do Arsenalu zábavu a smiech, Luiz: Jeho nadšenie je nákazlivé
zdroj: TASR/AP

Arteta vniesol do Arsenalu zábavu a smiech, Luiz: Jeho nadšenie je nákazlivé

Priaznivci severolondýnskeho Arsenalu nemajú v posledných rokoch veľa dôvodov na radosť. „Kanonierom“ sa prestalo dariť už pod vedením legendárneho Arséna Wengera, zmenu nepriniesol ani nový lodivod Unai Emery. Od konca minulého roka prevzal žezlo exkapitán tímu Mikel Arteta.

Španiel je len na začiatku svojej trénerskej dráhy. V roku 2016, po tom, ako v drese Arsenalu zavesil kopačky na klinec, sa stal asistentom v Manchestri City. Napriek tomu, že ako hlavný kouč nemal ešte absolútne žiadne skúsenosti, vedenie klubu zo severného Londýna vypočulo hlas fanúšikov a angažovalo 37-ročného rodáka zo San Sebastiánu.

Arteta zdedil mužstvo po Emerym a v januári nemal dostatok času na jeho obmenu. Do kádra aktuálne desiateho tímu Premier League pribudli dvaja obrancovia, krajný bek Cedric Soares a stopér Pablo Mari. Práve v defenzíve totiž „kanonierov“ najviac tlačí topánka. Výsledky ale zatiaľ nový kormidelník zvlášť oslnivé nemá. Hoci prehral iba raz s Chelsea, na konte má až päť remíz a len tri víťazstvá, z toho dve v FA Cup-e. Kabína si ho napriek tomu pochvaľuje.

David Luiz
David Luiz je z nového trénera nadšený (foto: TASR/AP)

„Pozná túto hru, presne vie, čo sa na ihrisku deje. Futbal miluje, zbožňuje svoju prácu. Jeho nadšenie je doslova nákazlivé, prenáša sa na celý tím,“ spustil chválospev na o päť rokov staršieho trénera stopér Arsenalu David Luiz, podľa ktorého čaká klub s Artetom na čele ružová budúcnosť: „Mikel chce vybudovať niečo veľké a my všetci mu veríme. Som naozaj šťastný, pretože vieme, kam smerujeme. Bude náročné to dosiahnuť, no rozhodne nie nemožné.“

Hoci ani Wenger a Emery nepatria medzi despotických trénerov, Arteta vniesol po dlhšom čase do kabíny pohodu. „Výsledok je pre ľudí desaťkrát lepší, keď sú šťastní. Úsmev, zábava, dobrá nálada, to všetko je súčasť futbalu i samotného života. Samozrejme, dôležité je tvrdo pracovať a pochopiť filozofiu klubu. Keď viete, že robíte niečo dôležité, potom pochopíte i spôsob, akým to dosiahnuť. Mikel to presne vie. Pokúša sa nám pomôcť. Ukázal nám smer a spôsob, ako žiť svoj život, ako pracovať pre klub. To je veľmi dôležité,“ dodal 32-ročný brazílsky stopér.

foto: “Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Arsenal

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

HOKEJ.sk