ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Eriksen o záujme ManUtd aj odchode z Tottenhamu: Bol som ako čierna ovca
zdroj: twitter.com/inter_en

Eriksen o záujme ManUtd aj odchode z Tottenhamu: Bol som ako čierna ovca

O odchode Christiana Eriksena z Tottenhamu Hotspur sa hovorilo už dlhšiu dobu. Dánsky záložník dlhodobo netajil svoj úmysel opustiť anglický klub a hľadať novú výzvu. Hoci sa oňho zaujímali Manchester United či Real Madrid, napokon zakotvil v talianskom Interi Miláno. Stať sa tak pritom mohlo podstatne skôr.

Futbalista zo severu Európy už počas leta minulého roka otvorene prehlásil, že sa nebude brániť prestupu a nepredĺži zmluvu s Londýnčanmi, ktorá mu mala končiť v júni 2020. Vtedy sa naňho zvalila vlna kritiky. Ešte polroka potom ale ostal hráčom Spurs. Tie momenty preňho neboli jednoduché. "Hektické obdobie. Po mojich prehláseniach bola celá záležitosť skôr o tom, kedy odídem. Po každom zápase prichádzali otázky, či prestúpim alebo nie. Veľa ľudí o tom hovorilo, fanúšikovia mi ďakovali a želali veľa šťastia, hoci som bol stále v klube. Teraz je koniec a môžem začať odznova," vydýchol si Eriksen v rozhovore pre BBC.

Po svojom (ne)slávnom výroku odohral ešte 30 zápasov, z ktorých každý mohol byť jeho posledný. Sezóna bola z jeho pohľadu v každom prípade náročná po ročníku, v ktorom sa dostal Tottenham až do finále Ligy majstrov. Hoci išlo o historický úspech, po prehre nastal v hlavách hráčov tzv. koniec sveta. "V hlave som bol už vtedy nastavený, že túžim po niečom novom, vždy som však bol pripravený hrať za Spurs," vyjadril sa technicky vynikajúco vybavený Dán, ktorý sa ale podľa vlastných slov stal čiernou ovcou klubu. Dostával prívlastky ako filmový záporák, ako však hovoril, bol len úprimný.

"Pokiaľ vám zmluvne neostáva veľa času v klube, budete čiernou ovcou. Samozrejme, poskytol som interview, v ktorom som bol úprimný, tak som to cítil. Nechcel som sa skrývať ako iní hráči, chcel som byť úprimný. Vinili ma za to, nazývali zlým chlapcom, dočítal som sa o sebe, že ním som. Úprimne, ak by ktorýkoľvek hráč dostal za ostatné roky príležitosť prestúpiť, urobil by to. Ja som to len povedal nahlas."

Obaja tohtosezónni tréneri Tottenhamu s ním ale počítali naplno. Pravidelne nastupoval ako pod Mauriciom Pochettinom, tak aj pod Josém Moutrinhom. Eriksen uznáva Portugalčana za to, že sa k nemu zachoval férovo. Neposadil ho na lavičku napriek tomu, že chcel odísť. Dal mu príležitosť ukázať sa v zápasoch, v ktorých to potreboval. A to, kedy prestúpi, neriešil. "Neriešil som to do momentu, kým sa veci nestali oficiálnymi. Koniec koncov, vždy vás kontroloval Tottenham a predseda klubu Daniel Levy. On povie vzhľadom na ponuky klubov áno alebo nie, vy nemôžete nič siliť."

Predošlá sezóna bola podľa 27-ročného rodáka z Middelfartu historická pre Hotspur. Tí sa v aktuálnej sezóne sprvu trápili, teraz sídlia na piatom mieste s 37 bodmi. V tejto sezóne sa podľa Dána viacero tímov len hľadá a vyčnieva len jeden z nich - vedúci FC Liverpool. Ten ho síce počas prestupového obdobia nechcel angažovať, záujem však mal konkurenčný Manchester United. Prečo túto ponuku Eriksen nevyužil?

"Pár rokov sa o tom hovorilo, nikdy to ale nebolo úplne pravdepodobné. Raz sme s nimi jednali, ku koncu som ale túžil po novej výzve. Zotrvať v Premier League by bolo jednoduché riešenie. Tým by bolo aj zotrvanie v Tottenhame. Chcel som ale nový smer, novú krajinu. Keď sa ozval Inter, bol konečný výber veľmi jednoduchý," vysvetlil.

Jeho sen sa napokon splnil. Inter Miláno ho odkúpil za 20 miliónov eur. Účastník Serie A okrem neho priviedol z Britských ostrovov aj Ashleyho Younga, Victora Mosesa či počas leta Romelua Lukakua a Alexisa Sáncheza. "Je nezvyčajné, ak vás príde do rovnakého klubu toľko naraz. Priniesli trochu anglickej kultúry a jazyka. Ešte totiž nerozumiem všetkému po taliansky," poznamenal na záver Eriksen.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Inter Milan

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk