ProFutbal.sk ProFutbal.sk

TOP 5 najsledovanejších stredopoliarov jarnej časti Fortuna ligy
zdroj: AS Trenčín, DAC 1904, ŠK Slovan

TOP 5 najsledovanejších stredopoliarov jarnej časti Fortuna ligy

Zatiaľčo budú fortunaligové mužstvá bojovať o titul, záchranu, európske miestenky či poháre, tak fanúšikovia a verejnosť budú ostriť svoj zrak aj na jednotlivých hráčov a ich výkony počas jarnej časti súťaže.

Redakcia portálu ProFutbal.sk zmapovala v týždni pred štartom jarnej časti aktuálne kádre klubov a vybrala päticu hráčov na každom poste, na ktorých bude počas najbližšieho obdobia zvýšená pozornosť. Len tesne sa nám do výberu nedostali český svetobežník Nicolas Šumský, ktorý po mládežníckych pôsobeniach v Monaku, Fracúzsku či Argentíne a seniorských v talianskej Parme, Slovinsku, Škótsku, piatich českých klubov či Banskej Bystrici okúsi kabínu v Seredi, tiež zaujímavá mladá posila Nitry Duje Javorčič, doteraz hrajúci za talianske Lazio Rím a francúzsky Amiens, ale aj tiež starý-známy Michal Obročník, ktorý sa pokúsi zachrániť Pohronie. 

#1 Zsolt Kalmár

Azda najsledovanejším stredopoliarom a možno aj hráčom bude na jar maďarský reprezentant v službách DAC. Kalmár mal počas jesene viacero zranení, ktoré ho vyradili z podstatnej časti sezóny a dá sa povedať, že najmä preto má Dunajská Streda v tabuľke tak ďaleko od lídra Slovana. Dvadsaťštyriročný mozog dunajskostredskej hry naskočil v lige do siedmich zápasov, zaznamenal šesť gólov, darilo sa mu aj v reprezentácii, dokazoval možno najlepšiu formu za posledné roky. V zime sa opäť vrátil do prípravy s mužstvom, v generálke odohral plnú minutáž a na jar môže prevziať po Šporarovi honor najväčšej hviezdy ligy, keďže pri sérii zranení slovanistovi konkurovať nemohol.

#2 Erik Daniel

Spomínaným odchodom Šporara utrpí liga a určite aj samotný Slovan, ktorý teraz musia potiahnuť iní hráči. Nedá sa očakávať, že si góly takého kanoniera zoberie na plecia len jeden hráč, hoci Henty, Strelec či Ratao ukazovali a aj ukazujú potenciál. Najviac pozornosti sa ale ujde Erikovi Danielovi, ktorý sa po polroku bez futbalu prezentoval solídnou výkonnosťou a v lige bol najvyťaženejším hráčom Slovana. Dvorný nahrávač si za sedemnásť zápasov pripísal k jedenému gólu až osem asistencií, čo sa na jeseň nepodarilo nikomu v lige. Fanúšikovia ho budú teda pozorne sledovať, či sa mu podarí v tomto ukazovateli skončiť na prvom mieste aj na konci ročníka a či vari už pri jeho mene v máji nebude svietiť slovenská vlajka.

Kairat Šmona - Žilina (Miroslav Káčer)
Zvládne Káčer líderskú pozíciu aj v náročnom finiši sezóny? (foto: facebook/MŠK Žilina)

#3 Miroslav Káčer

Žilina sa po pár rokoch horších výsledkov konečne doťahuje na európske méty a druhé miesto po jesennej časti je dobrou vizitkou pre tím okolo kapitána Miroslava Káčera i defenzívu na čele s Dominikom Holecom či Martinom Králikom. Všetci traja odohrali na jeseň všetkých osemnásť zápasov a tradične sa aj špekulovalo o prestupe do zahraničia. Najmä Káčer, kedysi najmladší strelec histórie slovenskej ligy a dnes jeden z najskúsenejších hráčov Žiliny, by mohol o prestupových špekuláciách hovoriť hodiny. Pred 24-ročným stredopoliarom ale stojí oveľa väčšia výzva, než prestup do zahraničia: potvrdiť s kapitánskou páskou výkony tímu a jesenné striebro aj v náročnej jarnej nadstavbe, a to už bez trénera Kentoša i bez reprezentanta Boženíka.

#4 Yann Michael Yao

Miernym prekvapením v našom výbere je mladý krídelník z Pobrežia Slonoviny, ktorý cez zimu posilnil Spartak Trnava. Jeho životopis vyzerá mimoriadne zaujímavo, veď už v dvadsiatich dvoch rokoch má za sebou viac ako šesťdesiat zápasov v elitnej estónskej lige, kde si pripísal 15 gólov a 18 asistencií. V aktuálnom ročníku nastúpil na tri zápasy v pohári, kde so štatistikou siedmich gólov a jednej asistencie vyčnieval, v lige od mája do konca roka odohral 29 zápasov (27 v základnej zostave) s bilanciou jedenásť gólov a dvanásť asistencií. Hviezda tímu Paide Linnameeskond si bude od jari obliekať dres andelov, kde sa o miesto bude musieť pobiť s Brazílčanom Tavaresom, Švédom Vukojevičom i slovenským „dedinským objavom“ Štefanom Molnárom. „Trnavský Vardy“ zo štvrtoligových Vlčian zrejme bude počas jari naskakovať skôr za treťoligovú juniorku.

Achraf El Mahdioui (Trenčín)
El Mahdioui si ako líder tímu už neraz navliekol aj kapitánsku pásku, teraz sa pokúsi po zranení vrátiť niekdajšieho majstra do hornej polovice tabuľky. (foto: Róbert Fritz)

#5 Achraf El Mahdioui

Kedysi by sme nečakali, že o tomto hráčovi budeme písať vo fortunaligových magazínoch aj v roku 2020, veď už po prvých výkonoch v drese Trenčína oňho prejavili záujem svetové veľkokluby rangu Manchestru City. Náročné zranenie ho ale vyradilo z hry na dlhých desať mesiacov a všetko nasvedčuje tomu, že holandský talent sa vracia v dôležitom období. Hoci si návrat odkrútil už 26. októbra v Ružomberku (predtým hral naposledy 8. decembra 2018 v Trnave) a následne na jeseň nazbieral 268 minút v piatich zápasoch, zimná príprava ho určite priblížila k pôvodnej forme a odchovanec Ajaxu Amsterdam môže byť kľúčovou postavou smerom k posunu Trenčína do boja o európske miestenky. Veď od majstrovskej šestky delia AS iba dva body...

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Trenčín

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk