ProFutbal.sk ProFutbal.sk

V Senci testovali VAR. Vyskúšali si ho Pohronie či Šamorín
zdroj: stksamorin.sk/Tibor Őry

V Senci testovali VAR. Vyskúšali si ho Pohronie či Šamorín

Technológia videoasistenta rozhodcu (VAR) má byť od budúcej sezóny pevnou súčasťou Fortuna ligy. Aktuálne ju testujú v Národnom tréningovom centre (NTC) v Senci. Počas týždňa ju otestovali už aj v prípravných zápasoch, zatiaľ v offline režime.

V stredu (29. januára) si totiž v NTC zmerali sily slovenský druholigista ŠTK Šamorín a český zástupca 1. SC Znojmo (2:2). Na tom istom trávniku proti sebe nastúpil aj fortunaligový nováčik FK Pohronie proti účastníkovi II. ligy KFC Komárno (2:1). Priebeh duelov kontrolovala aj spomenutá videotechnológia, ktorá čoraz viac preniká do futbalového sveta a v Senci sa jej využívanie spojilo so školením rozhodcov.

"V novembri pripravila odborná skupina pod vedením Vladimíra Medveďa, VAR projektového manažéra, a Tomáša Mókoša, rozhodcovský inštruktor VAR na Slovensku, v súlade s príslušným IFAB/FIFA protokolom úvodný míting, ktorým odštartovala školenia vybraných 32 rozhodcov (16 hlavných +16 asistentov)," uvádza oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ).

Ako ďalej uvádza, v Senci sa v prípravných stretnutiach začal využívať VAR systém aj na živé sledovanie. Všetky stretnutia snímalo šesť kamier v kombinácii tzv. živých (hlavná a detailová) a statických (so zameraním na posudzovanie situácií hráča mimo hry a situácií v pokutovom území) kamier. V offline režime bude skupina VAR tímov v stretnutiach fungovať do konca februára. "Následne prejdeme na online režim. V ňom pri zápase okrem vizuálneho prenosu dochádza aj k audiokomunikačnému prepojeniu s rozhodcom na hracej ploche a použitia obrazovky pre OFR, teda na sledovanie videozáznamu situácie. Monitor je umiestnený mimo hracej plochy na prezretie opakovaného záberu kontrolovanej situácie," vysvetlil Koordinátor VAR-u pre Slovensko Tomáš Mókoš.

VAR bude od sezóny 2020/2021 súčasťou Fortuna ligy, hoci zatiaľ len v zápasoch, ktoré budú odvysielané v televízii. SFZ už vyhlásil obchodnú verejnú súťaž na uzavretie zmluvy na dodanie transportného motorového vozidla pre systém VAR. Na Slovensku bude prvý raz otestovaný v rámci oficiálneho súťažného stretnutia už 26. marca na bratislavskom Tehelnom poli v semifinále play-off baráže o postup na EURO 2020 proti výberu Írska.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Komárno

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk