ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hrdinovia prichádzajú a odchádzajú, legendy sú večné. Futbalisti reagujú na smrť Bryanta
zdroj: TASR/AP

Hrdinovia prichádzajú a odchádzajú, legendy sú večné. Futbalisti reagujú na smrť Bryanta

Svet športu sa v nedeľu zahalil do smútku. Smrť jednej z najväčších basketbalových osobností všetkých čias Kobeho Bryanta zasiahla naozaj každého. Legendárne číslo 24, ktoré zasvätilo celú svoju kariéru klubu Los Angeles Lakers a vyhralo päť titulov v NBA, skonalo po páde helikoptéry v Kalifornii. A žiaľ neminul ani futbalistov.

Rodák z Philadelphie sa počas 20-ročnej profesionálnej kariéry (1996-2016) stal nesmrteľným. V žlto-fialovom drese nazbieral neuveriteľných 33 643 bodov (v priemere 25 bodov na zápas). V roku 2006 proti Torontu zaznamenal až 81 bodov, pri svojej rozlúčke s kariérou o desať rokov neskôr obdaroval kôš súpera z Utahu šesťdesiatimi bodmi. Pre viacerých bol inšpiráciou, vzorom, ikonou. Vrátane futbalistov, keďže aj Bryant ako basketbalista tento šport jednoducho miloval. Vzťah si k nemu vybudoval počas rokov, keď býval v Taliansku, basketbal tam totiž hrával jeho otec Joe. Vtedy sa stal fanúšikom AC Miláno, rovnako bol veľkým obdivovateľom FC Barcelona.

"Väčšinu času sa basketbal v USA učí v kombinácii dvojíc. Keď počas dospievania hráte futbal, vidíte hru ako kombináciu trojíc či kvarteta hráčov, vytváranie trojuholníkov," porovnal tieto dva populárne športy Bryant podľa webu goal.com. Bývalý skvelý rozohrávač priznal, že práve videnie futbalu mu veľmi pomohlo počas kariéry. "Vidíte vďaka nemu možnosti na viaceré kombinácie. Môj mozog či oči si zvykali na sledovanie akcií troch a štyroch proti jednému či dvom. Je to kombinácia športov samotných. Potrebujete obidva na to, aby ste sa naučili komunikovať verbálne, ale i prostredníctvom lopty. Prečítať jeden druhého, otvárať si vzájomne priestory. Podobností medzi basketbalom a futbalom je nesmierne veľa," konštatoval dvojnásobný držiteľ olympijského zlata s USA.

Aj pre svoju lásku k športu na zelených trávnikoch si k nemu vybudovali vzťah mnohí futbalisti. A jeho nečakaná smrť vo veku 41 rokov zatriasla viacerými. Hviezdny Brazílčan Neymar Jr. mu venoval svoju nedeľnú gólovú oslavu, keď prstami ukázal na kamery číslo 24. Belgičan Romelu Lukaku označil "Mambu" za svoj najväčší športový idol. Najlepší hráč súčasnosti Lionel Messi nazval Američana géniom a dodal, že je šťastný, že sa s ním mohol stretnúť. Cristiano Ronaldo označil po zápase Juventusu s Neapolom (1:2) Bryanta za legendu a inšpiráciu pre mnohých. "Hrdinovia prichádzajú a odchádzajú, legendy sú večné," napísal na svoj instagram Paul Pogba. Talianska ikona AS Rím Francesco Totti povedal, že "bolo pre neho cťou poznať tohoto amerického šampióna".

Futbalisti po celom svete poslali Kobemu a jeho tiež zosnulej dcére Gianne krásne odkazy prostredníctvom sociálnych sietí.

Odpočívaj v pokoji, legenda!

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

RIP kobe 🙏

Príspevok, ktorý zdieľa Steven Gerrard (@stevengerrard),

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk