ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Šporar za seba našiel náhradu. Spoluhráča z Ľubľany objavil AC Miláno
zdroj: ŠK Slovan

Šporar za seba našiel náhradu. Spoluhráča z Ľubľany objavil AC Miláno

Úradujúci slovenský majster a líder fortunaligovej tabuľky avizoval po odchode Andraža Šporara vyriešenie otázky nového kanoniera až v lete, napokon prišiel vytypovaný zakončovateľ ešte v priebehu januára.

Nový strelecký spasiteľ Slovana Ezekiel Henty pochádza z Nigérie, do Európy sa dostal v lete 2012 cez akadémiu AC Miláno. Za slávnu taliansku značku si síce na najvyššej úrovni nepripísal žiaden štart, skúsenosti však zbieral v Slovinsku, Chorvátsku, Rusku, Spojených arabských emirátoch či naposledy Maďarsku. Na konte má Ruský pohár s Lokomotivom Moskva, ligové trofeje získal v Maďarsku s Videotonom a predtým v Slovinsku v Olimpiji Ľubľana, spoločne s Andražom Šporarom. „Rozprávali sme sa o ňom aj s Andražom Šporarom, spoločne hrali za Ľubľanu a Andraž nám len potvrdil to, čo v Ezekielovi vidíme,“ povedal generálny riaditeľ ŠK Slovan Bratislava Ivan Kmotrík mladší na adresu 185 cm vysokého a rýchleho útočníka, ktorému nie je cudzí žiaden ofenzívny post. „Ezekiel je hráč s výbornými fyzickými predpokladmi, typologicky odlišný od útočníkov, ktorých sme mali doteraz k dispozícii, no verím, že dobre zapadne do nášho herného systému. Dlhodobo sme ho sledovali počas pôsobenia v Maďarsku či Chorvátsku.“

Dvadsaťšesťročný útočník naposledy hral v Puskásovej Akadémii, kde v posledných siedmich zápasoch jesene päťkrát skóroval. Na jeseň však dva mesiace nehrával. Pôvodne sa mal do tímu Jána Kozáka mladšieho pridať až v lete, ale plány sa zmenili. Po podpise 4,5 ročnej zmluvy okamžite odcestoval na sústredenie do Turecka. Pôvodne sme sa dohodli na spolupráci až od leta, no situácia sa v posledných hodinách rýchlo zmenila. Ezekiel prejavil veľkú túžbu prísť k nám už teraz a dohodol sa s bývalým klubom na rozviazaní kontraktu, čo si z jeho strany ceníme. Dobre si uvedomuje, že je preňho dôležité sa už na jar zžiť s tímom, aby bol čo najlepšie pripravený na novú sezónu a európske poháre. Ako klub sme samozrejme reagovali na zmenu situácie a dohodli sme sa, že Ezekiel sa k nám okamžite pripojí a bude sa pripravovať s mužstvom. Bude potrebovať určitý čas, aby sa dostal do optimálnej kondície a formy, no som presvedčený, že keď bude stopercentne pripravený, pomôže nám naplniť klubové ciele a bude prínosom,“ doplnil vyjadrenie pre klubový web Kmotrík.

Zaujímavosťou je, že vedenie klubu bolo s Hentym v kontakte od zimy 2018, teda od momentu, kedy do tímu prišiel práve hviezdny Slovinec Andraž Šporar. „Prvá možnosť prísť do Slovana prišla ešte začiatkom roka 2018, no vtedy sa prestup nezrealizoval. Cítim, že to tak malo byť a až teraz nastal správny čas. Do Slovana prichádzam s veľkými očakávaniami, pretože je to najúspešnejší klub v krajine, ktorý má dobré meno aj na medzinárodnej scéne. Veľa som sa o Slovane rozprával s Andražom Šporarom a aj z jeho slov viem, čo znamená hrať za Slovan a som pripravený prijať túto výzvu. Ani mňa na jeseň neminuli skvelé výsledky v Európskej lige, pozrel som si priame prenosy zo súbojov s Besiktasom či Wolverhamptonom a hovoril som si, že také niečo chcem raz zažiť. Už som si pozrel nové Tehelné pole, je skutočne nádherné. Prichádzam s túžbou strieľať góly a pomôcť Slovanu k úspechom v lige i v európskych pohároch. Som nesmierne rád, že už teraz sa môžem pripojiť k mužstvu, bolo pre mňa dôležité čím skôr otvoriť túto etapu kariéry, na ktorú sa nesmierne teším,“ cituje klubový web svoju novú akvizíciu.

Útočník Ezekiel Henty je už piatou posilou Slovana v zimnom prestupovom období, pričom tretím útočníkom. Okrem neho do tímu prišli Slovinci Alen Ožbolt a Žan Medved, bosniansky stredopoliar Alen Mustafič a brazílsky ľavý krajný obranca Lucas Lovat. „Chceme mať v mužstve silnú konkurenciu, aby hráči na seba tlačili a bojovali o miesta v zostave. Ak chceme v novej sezóne opäť hrať vo viacerých súťažiach, tak potrebujeme širší káder a ten nemôžeme budovať až na poslednú chvíľu v lete, ale hráčov musíme mať pripravených už teraz. Jasným cieľom je aj udržanie juniorky v druhej lige, čomu môžu pomôcť aj noví, mladí hráči. Po sústredení v Turecku si s realizačným tímom vyhodnotíme prípravu a povieme si, ktorí hráči budú hrať za A-mužstvo a ktorí viac za juniorku. Evidujeme záujem o hosťovanie našich hráčov, čiže je možné, že niektorí strávia jarnú časť na hosťovaní v inom slovenskom klube,“ uzavrel smerom k tímu Kmotrík.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovan Bratislava

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Rakúsko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk