ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Seničan spoznal trest za doping. Disciplinárka riešila aj korupciu
zdroj: Róbert Fritz

Seničan spoznal trest za doping. Disciplinárka riešila aj korupciu

Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu (DK SFZ) tvrdo potrestala vinníkov, ktorí sa previnili voči pravidlám či regulárnosti súťaže.

Trest spoznal brazílsky obranca Joao Francisco Favaro Amaral, ktorý od leta hájil farby FK Senica. Spoľahlivý stopér sa previnil dopingovým prehreškom, na ktorý mu kompetentní prišli po zápase 13. kola Fortuna ligy proti Seredi. Dvadsaťsedemročný futbalista sa voči zakázanej látke ohradil, zastával sa ho i jeho tréner Michal Ščasný: „Môžem potvrdiť, že nejde o doping. Od smrti otca a sestry mal veľké psychické problémy a migrény. Bral na to tabletky, niečo ako brazílsky ibalgin či brufen. Teraz robíme potrebné kroky a riešime potvrdenia od neurológa a doktorov, aby na túto tabletku, ktorá mu jediná zaberá, mal výnimku,“ povedal na jeseň pre ProFutbal.sk tréner Záhorákov.

Senát komisie však nepresvedčili ani vyjadrenia hráča či trénera, na základe pravidiel, Svetového antidopingového kódexu i zákona o športe uložila komisia voči hráčovi disciplinárnu sankciu spočívajúcu v pozastavení výkonu športovej činnosti na jeden rok. Hráč na ihriskách chýba od 21. novembra minulého roka a do tejto sezóny Fortuna ligy už nezasiahne.

Ivan Galád (FC Nitra)
Disciplinárka na svojom zasadnutí zároveň potvrdila, že FC Nitra vyplatila voči trénerovi Ivanovi Galádovi všetky podlžnosti. (foto: TASR)

Zväzová komisia sa zároveň vrátila k známej kauze manipulácie stretnutí v republikových či oblastných súťažiach, ktorú odhalila bratislavská Národná protikorupčná jednotka (NAKA). Na základe ich informácií odovzdalo oddelenie integrity SFZ podnet disciplinárnej komisii SFZ, ktorá začala 12. júla 2018 disciplinárne konanie a predbežným ochranným opatrením pozastavila dočasne činnosť dvadsiatim členom zväzu - rozhodcom, delegátom a funkcionárom. Po tomto týždni už štrnásti z nich poznajú svoje konečné tresty. „Manipulácie futbalových stretnutí boli organizované najmä za účelom výhry zo športových dôvodov a nie v súvislosti so stávkovaním. Iniciatíva manipulovať stretnutia vychádzala predovšetkým zo strany funkcionárov domácich klubov, ktorí boli počas policajnej akcie zadržaní a rovnako ako rozhodcovia a delegáti predmetných stretnutí boli obvinení z trestného činu športovej korupcie,“ vysvetlil situáciu prostredníctvom webu samotný zväz.

Ako ďalej informuje SFZ vo svojej úradnej správe, po novembrovom rozsudku súdu dostalo trest ďalších štrnásť previnilcov. Stanislav Kučera má pozastavený výkon akejkoľvek funkcie v slovenskom futbale na osem rokov, Milan Dolník, Ján Grenčík, Ľubomír Konečný, Vladimír Kosec a Dávid Šimovič na sedem rokov. Zväz pri treste prihliadol na tresty osôb Vladimír Ľupták, ktorý vyviazol s pozastavením akejkoľvek funkcie na sedem rokov, František Bán, Ladislav Pásztor, Ľubomír Bulla a Ján Majsniar dostali šesťročné tresty a trojica Oliver Doval, Rastislav Gonda a Michal Chudý majú pozastavený výkonu akejkoľvek funkcie na štyri roky.

„Pri výške disciplinárnych sankcií uložených jednotlivým previnilcom bral senát do úvahy najmä výpovede jednotlivých osôb, ich postoj k veci, oľutovanie ich konania, prípadne mieru ich spolupráce pri vyšetrovaní manipulovania jednotlivých stretnutí. Do úvahy bol vzatý aj záujem niektorých osôb o participácia pri preventívnych aktivitách spojených s predchádzaním narušovania regulárnosti v oblastných a regionálnych súťažiach SsFZ. Vo všetkých prípadoch zohľadnil Senát DK pre ochranu integrity súťaže aj skončenie trestného stíhania a to dohodou o vine a treste za spáchanie trestného činu športovej korupcie. Páchateľom bol súdom uložený trest zákazu činnosti a to výkonu funkcie rozhodcu a delegáta, respektíve funkcionára klubu,“ dovysvetlil SFZ, ktorý už v lete vydal rozhodnutia voči piatim klubom, ktoré sa podieľali na manipulácii stretnutí, a to odobratím šiestich bodov a finančnou pokutou vo výške tritisíc eur. V septembri vydal Senát DK pre ochranu integrity súťaže rozhodnutia aj v prípade Štefana Bálinta a Radovana Baníka, ktorým zhodne uložil disciplinárnu sankciu pozastavenia výkonu akejkoľvek funkcie na sedem rokov.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Senica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk