ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Kmotrík cítil, že Sporting je viac ako Slovan. Šporar by sa raz rád vrátil na Tehelné pole
zdroj: sporting.pt

Kmotrík cítil, že Sporting je viac ako Slovan. Šporar by sa raz rád vrátil na Tehelné pole

Andraž Šporar bol pre súperov na ihrisku neudržateľný. Po dvoch rokoch ho už nemohol udržať ani samotný Slovan vo svojom kádri.

Slovinský futbalista prerástol najvyššiu slovenskú súťaž. Reštart v bratislavskom klube mu vyšiel priam dokonale, v belasom drese dosahoval podobné, ba až lepšie čísla, než v začiatkoch kariéry v Olimpii Ľubľana. Dobyl Fortuna ligu, presadil sa aj v Európe, dokonca si vybojoval aj stabilné miesto v reprezentácii a uplynulý rok vsietil v najcennejšom drese prvé dva góly. „Andraž odviedol v Slovane kus práce a pomohol klubu rovnako, ako sme my jemu pomohli opäť naštartovať kariéru. Prestupy patria k veľkému futbalu a hráčov predávajú aj tie najsilnejšie európske kluby,“ povedal na margo odchodu kľúčového hráča pre klubový web generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík mladší.

Práve on viedol náročné rokovania so Sportingom Lisabon a urobil maximum, aby splnil želanie svojho tímového klenotu. Na vlastné oči videl, že portugalská výzva je pre Šporara viac, než pokračovanie na slovenských trávnikoch. Na začiatku zimnej prípravy som sa stretol s Andražom a otvorene sme sa rozprávali o jeho budúcnosti. Dal najavo, že jeho veľkou túžbou je prestúpiť do Sportingu, kde mu garantujú pozíciu útočníka číslo jeden. Počas uplynulého víkendu som odcestoval do Turecka, kde som sa stretol s hráčmi, realizačným tímom a chcel som si urobiť obraz o aktuálnom nastavení Andraža. Dospel som k záveru, že nastal správny čas na tento krok a je lepšie hľadať formu dohody, než hráča nasilu držať,“ odpovedal aj na otázku, prečo kroky hviezdneho útočníka nesmerujú do Celticu Glasgow alebo klubov Premier League, La Ligy či Ligue 1.

„Rokovania prebiehali s viacerými klubmi, no Andraž túžil prestúpiť do Sportingu, preto sme sa rozhodli nájsť cestu ako dotiahnuť tento transfer. Cítili sme, že on sám potrebuje novú motiváciu, chce sa posunúť ďalej a pravidelne hrať pred plným štadiónom. Rokovania boli veľmi náročné a dlhé, trvali takmer mesiac. Ako som už povedal, mali sme aj veľa iných ponúk, či už z Premier League, francúzskej Ligue 1, zo Škótska, arabského sveta, či Číny a v poslednom týždni sa ozval aj klub z La Ligy. Cieľom bolo predať hráča za viac než medializovaných 5,5 milióna eur, pričom jeho aktuálnu hodnotu som videl medzi 7-8 miliónmi eur,“ pokračoval Kmotrík, ktorý napokon za Šporara získal pre klub šesť miliónov eur, prípadné bonusy v sume viac ako milión eur, ako aj desaťpercentný podiel z ďalšieho prestupu, pričom výkupná klauzula činí 60 miliónov eur.

Slovan sa môže pýšiť zrealizovaním dosiaľ najväčšieho prestupu v dejinách Slovenska, Ivan Kmotrík ho nazýva návratom klubu na futbalovú mapu či posilnením značky Slovana. Zároveň si je vedomý, čo musia belasí dosiahnuť, aby bol práve ich dres pre iných hráčov lákadlom. Ak chceme byť schopní dlhodobo udržať takýchto špičkových hráčov, tak potrebujeme zaplniť Tehelné pole viac ako doteraz. Je to aj výzva pre klub, aby sme pracovali s fanúšikmi ešte lepšie a prilákali ich na štadión. Rovnako je to však výzva aj pre fanúšikov, veď aj sám Andraž povedal, že ak by na zápasy chodili pravidelne päťciferné návštevy bez ohľadu na súpera, tak by sa na svoju budúcnosť pozeral inak. Každý futbalista túži predsa hrať pred zaplneným štadiónom. A to vnímam z pohľadu budúcnosti ako kľúčové,“ dodal. „Verím, že sa dočkáme obdobia, keď bude Tehelné pole pravidelne zaplnené a bude hráčov takéhoto formátu lákať do Slovana.“

Ako priznal v rozlúčkovom rozhovore pre klubový web Andraž Šporar, aj s jeho pomocou sa klub dostal na očakávanú úroveň aspoň čo sa týka výsledkov. „Som optimistický. Slovan je na správnej ceste a bude ďalej rásť. Myslím si, že v slovenskej lige bude ešte dlho dominovať a získavať tituly a určite môže byť úspešný aj na európskej scéne. Ak bude klub pracovať tak ako doteraz, tak si fanúšikovia môžu zvyknúť na veľké európske zápasy. Prechod z Pasienkov na Tehelné pole bol kľúčom k úspechu, pretože sa fanúšikovia vrátili na tribúny a podporovali svoj klub. Slovan ich bude potrebovať aj v budúcnosti a ešte vo väčšom počte,“ reagoval na budúcnosť najslávnejšieho slovenského celku.

Najbližšie mesiace ukážu, aká veľká je jeho hráčska budúcnosť. Po 78 zápasoch v belasom drese, v ktorých zaznamenal šesťdesiat gólov a sedemnásť asistencií, nikto nepochybuje o jeho potenciále. Slovinec však už zažil aj kariérne neúspechy, v Bazileji ho pribrzdilo zranenie, v Nemecku nezhody s trénerom. „Som veľmi šťastný, že som podpísal zmluvu so Sportingom. Dúfam, že spolu dokážeme veľké veci. Som lev!“ zneli jeho prvé slová po spečatení prestupu, čím jasne dokázal svoje odhodlanie pobiť sa o ďalší pamätný angažmán.

V Lisabone zažije boj o majstrovský titul i pohárovú Európu, v ktorej sa možno raz jeho cesty so Slovanom opäť prekrížia. „Bolo by to skvelé, ak by sa niečo také stalo. Určite by som si rád ešte niekedy zahral na Tehelnom poli, no uvidíme, čo futbalový život prinesie a ako sa bude vyvíjať budúcnosť či už mňa, Sportingu alebo Slovana. Verím, že pre všetky zúčastnené strany to bol dobrý krok a všetkým sa nám bude v budúcnosti dariť,“ zakončil Šporar. V tejto sezóne Sporting ako bronzový celok portugalskej ligy štartoval priamo v skupine, kde s rakúskym celkom LASK Linz nechali za sebou holandský PSV Eindhoven či nórsky Rosenborg Trondheim. V jarnom šestnásťfinále Európskej ligy bude Sporting čeliť tureckému Basaksehiru s Martinom Škrtelom.

ČO PRE ŠPORARA ZNAMENÁ SLOVAN?

„Pôsobenie v Slovane pre mňa znamená dva roky krásnych spomienok. Bolo ťažké povedať dovidenia, pretože som bol v Bratislave šťastný a so spoluhráčmi sme si výborne rozumeli. Vyhrali sme veľa zápasov a spolu s fanúšikmi sme si užili každú jednu minútu strávenú na novom Tehelnom poli. Získali sme titul i domáci pohár a uspeli sme v Európe, čiže to boli dva veľmi úspešné roky.“

NAJPAMÄTNEJŠÍ MOMENT V BELASOM DRESE

„Nedá sa vybrať jeden okamih, pretože bolo naozaj veľa pekných chvíľ. Na pomyselnom prvom mieste je u mňa postup cez PAOK Solún a potom víťazstvo v prvom domácom zápase skupiny Európskej ligy s Besiktasom.“

ODKAZ FANÚŠIKOM KLUBU

„Milí fanúšikovia Slovana,

ďakujem vám za nádherné okamihy v belasom drese. Počas týchto dvoch rokov sa Slovan vrátil tam, kam patrí, vedie Fortuna ligu s desaťbodovým náskokom a hrá európske zápasy. Som vďačný aj všetkým spoluhráčom, pretože bez nich by som tento prestup nikdy nedosiahol. Užil som si každú jednu minútu na Tehelnom poli a aj sto či viac gólmi by som sa Slovanu nedokázal dostatočne odvďačiť. Ďakujem za všetko a pamätajte si: raz belasý, navždy belasý!

Rád vás v budúcnosti znovu uvidím!“

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Sporting Lisabon

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk