ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Od šesť po šesťdesiat miliónov. Šialené čísla Andraža Šporara
zdroj: TASR

Od šesť po šesťdesiat miliónov. Šialené čísla Andraža Šporara

Andraž Šporar spečatil historický prestup pre seba i slovenskú najvyššiu súťaž. Kanonier Slovana Bratislava bude od jari hájiť farby portugalského klubu Sporting Lisabon.

Jeden z najlepších futbalistov, ktorí kedy brázdili slovenské ligové trávniky, sa nezmazateľne zapísal do histórie klubu či súťaže. Pozrite sa na čísla, ktoré sa už navždy budú viazať k menu legendárneho útočníka Slovana.

6

Napriek všetkým úspechom mali vo svete najväčší ohlas výkony Andraža Šporara v Európskej lige. V nej skóroval Slovinec dokopy šesťkrát, pričom päť zásahov zaznamenal v skupinovej fáze. Viac dokázal dať v danej súťaži iba útočník Alfredo Morelos. Ak by sme zarátali aj presný zásah v neslávnom prvom kvalifikačnom kole Ligy majstrov proti Sutjeske Nikšič, Slovinec skóroval v pohárovej Európe až sedemkrát.

29

Bradatý rekord slovenskej najvyššej súťaže v počte dosiahnutých gólov v jednej sezóne, ktorý ustanovil v sezóne 1995/1996 Róbert Semeník v drese 1. FC Košice, nebol dlhé roky atakovaný. Útočníci na Slovensku mali často problém dosiahnuť aspoň dvadsaťgólovú hranicu, prípadne pri lepšej forme zotrvať pod Tatrami. Pri Slovincovi to v ročníku 2018/19 dlho vyzeralo, že pokorí dokonca tridsiatku, napokon si ale delí prvenstvo so Semeníkom.

60

Hoci sa mu za úvodný polrok jeho pôsobenia v Bratislave vyčítala nízka úspešnosť premieňania šancí, finálne čísla Andraža Šporara sú priam fantastické. Dokopy si v belasom drese pripísal 78 štartov a v nich šesťdesiat gólov a sedemnásť asistencií. Povedané hokejovou terminológiou, Šporar má takmer jeden kanadský bod na zápas.

1 500 000

Začiatkom roka 2020 aktualizoval špecializovaný portál Transfermarkt hodnotu všetkých hráčov a suverénne najvyšší rast zaznamenal práve Slovinec. Po príchode na Slovensko klesla jeho hodnota na 750-tisíc, po prvej sezóne sa upravila na milión. Fantastický rok 2019 ale odrazilo aj jeho sumu, ktorá narástla a 2,5-milióna eur. Aj keď ide o značne nižšiu cenu, než je reálna hodnota rodáka z Ľubľany, zaujímavé je porovnanie s ostatnými hráčmi Fortuna ligy. Šporar má totiž podľa toho o 1,5 milióna vyššiu sumu ako druhý najcennejší hráč slovenskej súťaže Róbert Boženík či Moha.

Viac ako 6 miliónov

Od prvého momentu bolo isté, že bude meno Andraž Šporar svietiť v rebríčku najdrahších prestupov slovenskej Fortuna ligy. Každým zápasom bolo viac a viac zrejmé, že pokorí hranicu 5,5 milióna eur, ktoré v lete 2016 vynaložil nemecký Mönchengladbach na Žilinčana Lászlóa Bénesa. Ako zverejnil bratislavský klub, napriek nízkej hodnote hráča na portáli Transfermarkt, generálny riaditeľ ŠK Slovan vyjednal s predstaviteľmi portugalského celku šesťmiliónovú sumu a bonusy, vďaka ktorým by belasí mohli zinkasovať za svoju hviezdu dokonca viac ako sedem miliónov eur.

60 000 000

Sporting si je však vedomý, že učinil dobrý obchod a do zmluvy s Andražom Šporarom zakotvil výstupnú klauzulu, ktorá činí až desaťnásobok kúpnej ceny. Pokiaľ by sa teda v najbližších piatich rokoch ozval na slovinského reprezentanta potenciálny záujemca, musí zaplatiť šialených šesťdesiat miliónov eur.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Sporting Lisabon

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk