ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Najprv odvrátil koniec kariéry, srdce ho napokon pritiahlo k rodine
zdroj: facebook/FC Nitra

Najprv odvrátil koniec kariéry, srdce ho napokon pritiahlo k rodine

Na slovenských trávnikoch odohral takmer tristo zápasov. Výrazné zdravotné komplikácie ho posledné mesiace pribrzdili, dokázal ich však prekonať. Miloš Šimočič napokon ukončil profesionálnu hráčsku kariéru už v 32 rokoch, futbalové kopačky ale na klinec nezavesí.

Skúsený stredopoliar sa v priebehu kariéry zaradil medzi veľké ligové mená. Svoju premiéru si užil už štyri dni po svojich devätnástych narodeninách, v závere sezóny 2005/2006 si v drese už istého účastníka Intertoto Cupu pripísal štyri štarty. Pevné miesto v základnej zostave si však vybojoval až obsezónu v lete 2007, pričom hneď v prvom kole asistoval pri víťaznom góle Jakubjaka. Pod súčasným reprezentačným trénerom Pavlom Hapalom hral pravidelne celú jesennú časť, v septembri zaznamenal svoj prvý gól do siete Slovana Bratislava a vedno s hráčmi ako Semeník, Hesek či mladíkmi Lukášom Hroššom, Pavlom Farkašom, Martinom Tóthom, Karlom Karlíkom či Petrom Grajciarom výrazne pomohol mužstvu dosiahnuť na 3. miesto - historicky najúspešnejší výsledok tímu v novodobej slovenskej histórii.

Výsledky tímu však boli ako na hojdačke. Po historickom bronze sa Nitrania v ďalšom ročníku len s odretými ušami zachránili, v tom nasledujúcom sa opäť kvalifikovali do pohárovej Európy. V zime 2012 sa po odchode skúsenejších hráčov Ráka či Hodúra stal prvý raz kapitánom. „Kapitánska páska je bez pochýb veľkým záväzkom. Je to pre mňa zodpovednosť a budem sa snažiť hrať najlepšie ako viem. V kabíne sa ale rešpektujeme všetci. Čo sa týka akéhosi šéfovania, v kabíne sa nič nemení. Všetci sme mladí chalani a dobre si rozumieme,“ povedal pre ProFutbal.sk vtedy len 25-ročný Šimončič.

O dva roky neskôr ale aj jeho čas v Nitre vypršal. V zimnej prestávke sezóny 2013/2014 prišlo vzhľadom na podlžnosti k mnohým zmenám v kádri a polroka po odchode Šimončiča do Rakúska, klub napokon spadol do druhej ligy. Z nižšej súťaže sa vyhrabali až po sezóne 2016/17, teda hneď po prvom ročníku po návrate odchovanca z dedinky Ritzing, s ktorou medzičasom vyhral tretiu rakúsku ligu.

Slovan Bratislava - Nitra (Jiří Kladrubský, Miloš Šimončič)
V Nitre nastúpil na 258 zápasov a vsietil 26 gólov, z toho v najvyššej súťaži odohral 226 duelov a na konte má 19 presných zásahov. (foto: TASR)

Náročný posledný polrok

V jarnej časti sezóny 2018/19 viedla Nitra boj o prvoligový život, spoločne s Podbrezovou a Trenčínom získali po šiestich kolách nadstavby len päť bodov a boli najhoršími mužstvami záchranárskej vetvy. Začiatkom mája, tesne pred zápasom na myjavskej pôde proti Trenčínu, však myšlienky celého mužstva vôbec nesmerovali na tabuľku. Kapitán Miloš Šimončič bol totiž krátko pred zápasom sanitkou odvezený zo štadióna a chvíľu hospitalizovaný. Nitrania po takmer 150 dňoch konečne zvíťazili, prevalcovali Trenčín 4:1 a urobili kľúčový krok k vytúženej záchrane. „Milošovi prišlo nevoľno na rannej rozcvičke a museli sme dokonca volať aj sanitku, následne ho hospitalizovali. Nebolo nám všetko jedno. Vyskočil mu tlak a nikto nevie prečo, doteraz s tým nemal problémy. Každopádne, už pred zápasom nám oznámil, že je doma a my sme bojovali aj zaňho,“ povedal pre ProFutbal.sk vtedajší tréner Michal Kuruc.

Ako sa ukázalo, problémom bola tetánia – ochorenie úzko súvisiace s psychikou. Spôsobuje ho dlhodobý stres, citové vypätie či nedodržiavanie stravovacieho a pitného režimu. Príznakmi sú bolestivé svalové kŕče v rukách, nohách či tvári, búšenie srdca, lapanie po dychu, slabosť. „Je to vlastne zlé psychické rozpoloženie spojené s únavou, či už psychickou alebo fyzickou,“ zjednodušene vysvetlil v rozhovore pre fortunaliga.sk Šimončič podstatu ochorenia, ktoré sa ľudovo nazýva aj „choroba vystresovaných“. Keď sa uňho v máji pred zápasom s Trenčínom prejavila choroba po prvýkrát, veľmi sa zľakol a priznal, že ešte nikdy sa necítil tak zle.

Slovan Bratislava - Nitra (Marin Ljubičič, Miloš Šimončič)
„Chce to len pokoj a nestresovať sa,“ znie nové životné motto Miloša Šimončiča. (foto: TASR)

Po takmer štyroch mesiacoch sa vrátil. „Som rád, že som späť,“ vyhlásil s úsmevom Šimončič po cennej remíze s Trenčínom, ktorou sa Nitra dostala zo zóny zostupového ohrozenia. V priebehu septembra hral vo všetkých piatich zápasoch - v prvom minútu, neskôr deväť, polhodinu, hodinu a v pohári proti Komárnu celý zápas. Odvtedy však vysedával na lavičke, až v poslednom jesennom kole odohral rozlúčkových päťdesiat minút. Hoci v konečnom súčte veľa minút nenazbieral, výhra v boji s psychickým ochorením bola najcennejšia. „Hlavne to chcelo pokoj. Trochu som upravil aj jedálniček. V súčasnosti ma ochorenie nelimituje, našťastie, už v ničom. Naučil som sa, že si netreba z ničoho robiť ťažkú hlavu,doplnil k téme.

Čo po futbalovej kariére?

„Kuko“, ako prezývajú dlhoročnú nitriansku oporu, sa počas dlhých letných týždňov musel zaoberať aj prípadným ukončením kariéry, pokiaľ by mu lekári vystavili definitívnu stopku. „Všetko som sa snažil brať tak, ako to bolo. Keby som sa nevrátil do futbalového kolotoča, jednoducho by som sa musel niekam zaradiť. Futbal nie je všetko,“ povedal v septembri po návrate na trávnik. „Robil som si všeobecný rozbor toho, čo by som mohol robiť. Možností bolo veľa, mal by som si z čoho vyberať,“ s pokojom dodal Šimončič.

Behom tohto obdobia cítil v Nitre, svojom futbalovom domove, obrovskú podporu. „Všetci mi veľmi pomohli. Do ničoho ma netlačili, hlavné bolo moje zdravie. Cítil som veľkú podporu. Každý mi držal palce. Chcem sa za to poďakovať,“ odkázal v septembri cez fortunaliga.sk, pričom v rozhovore poznamenal: „Nemám ambície Nitru opustiť, chcel by som v tíme zotrvať čo najdlhšie.“ Jeho štatistiky však napokon zastali na čísle 226 zápasov a 19 gólov, všetko v nitrianskom drese.

Senica - Nitra (Diego Cuadros, Miloš Šimončič)
Nitrianska legenda sa teší, že sa dožila aj rekonštrukcie Štadióna pod Zoborom. (foto: TASR)

Zmluva mu končila 31. decembra 2019 a bolo známe, že jej predĺženie nie je samozrejmosťou. Netýkalo sa to však vstupu nového ukrajinského investora, ani zlého postavenia Nitry v ligovej tabuľke. Práve naopak, bola to otázka priorít, ktoré úplne pochopiteľne vyhrala milovaná manželka a tri deti. Dva dni pred vlastnými meninami ukončil Miloš Šimončič profesionálnu kariéru. „Rozhodnutie z mojej strany nebolo jednoduché. Zvažoval som, či pokračovať, alebo nie. Po rozhovore s rodinou som sa rozhodol nepokračovať v kariére profesionálneho futbalistu a venovať svoj čas rodine. Pribúdajú nám školské povinnosti a nebolo by správne, ak by som to všetko nechal na manželku,“ ľudsky zdôvodnil svoje rozhodnutie pre klubový web.

Jeho čas na nitrianskom ihrisku síce vypršal, avšak Štadión pod Zoborom neopúšťa. Ako klub informuje, Šimončič by mal pokračovať v jeho štruktúrach a jeho hráčske umenie, prehľad v hre a líderstvo budú môcť obdivovať diváci piatoligového Veľkého Lapáša.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Nitra

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk