ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Valjent o demolácii favorita, reprezentácii i živote na Malorke: Možno si aj niekto kúpi môj dres
zdroj: instagram.com/rcdmallorcaoficial

Valjent o demolácii favorita, reprezentácii i živote na Malorke: Možno si aj niekto kúpi môj dres

Malorka opäť žije futbalom. A veľkú zásluhu na tom má aj slovenský rukopis. Tím z Baleárskych ostrovov pod značkou RCD koncom uplynulej sezóny vybojoval účasť medzi španielskou elitou. Hoci nejde o žiadnu suverénnu jazdu zelenáča, klubu sa zatiaľ darí naplniť základnú ambíciu udržania sa medzi elitou. A výrazne mu k tomu dopomáha práca nášho stopéra Martina Valjenta.

Zadák, ktorý spečatil minulý rok prestup z Chieva Verona práve do RCD Mallorca, doposiaľ odohral ako jeden zo štyroch hráčov La Ligy plnú minutáž. Aj vďaka jeho prítomnosti na ihrisku zdolali v októbri Ostrovania Real Madrid 1:0 - bola to doposiaľ jediná prehra "bieleho baletu" v aktuálnej ligovej sezóne. Možno ešte väčší šok však pripravilo verejnosti toto mužstvo počas uplynulého víkendu. Favorizovanú Valenciu doma zdolalo vysoko 4:1. Malorka si pripísala svoje piate víťazstvo v sezóne a s 18 bodmi je aktuálne na 17. mieste, tesne nad pásmom zostupu. Družina okolo Valjenta mohla prekvapiť aj samú seba.

Pevná súčasť pri výhrach i prehrách

"Pre nás to bol výborný zápas. Potrebovali sme už zabodovať, zvíťaziť, čo sa nám dlhší čas nepodarilo. 4:1 je vynikajúci výsledok, myslím si, že aj samotný zápas zniesol prísnejšie kritériá a stál za to. My vieme, že máme kvality, sme fyzické mužstvo. Nebudeme si klamať, pomohlo nám aj to, že Valencia neodohrala svoj najlepší zápas. My sme k tomu určite dopomohli vynikajúcim fyzickým výkonom, peknými akciami a nakoniec aj štyrmi peknými gólmi," povedal k fantastickému rezultátu rodák z Dubnice nad Váhom pre oficiálny web SFZ. Mrzelo ho však, že domáci si neudržali čisté konto. Preto o svojom výkone nehovoril ako o životnom. "Za druhý polčas, mňa ako obrancu, veľmi mrzí inkasovaný gól. Bol zbytočný. Ak by sme neinkasovali, mal by som ešte o niečo väčší úsmev, ale som šťastný, že máme na konte tri body."

Samotný Valjent sa pritom zaskvel výborným výkonom v defenzíve. Podobné vydarené vystúpenia ho zdobia po celú sezónu. "Mám dobrý pocit z výkonu nášho defenzívneho radu. V druhom polčase nám to trochu uľahčilo vylúčenie hráča súpera. Nebezpečných výpadov hráčov Valencie bolo menej," okomentoval Slovák tento fakt. Veď vďaka skvelým vystúpeniam na zelených trávnikoch má v štatistikách spomenutú plnú minutáž. "Vnímam to z dvoch pohľadov. Určite som šťastný, že mám dôveru trénera a nastupujem stabilne. Tá druhá stránka sa týka zdravia. Ďakujem Bohu, že som zdravý, fyzicky pripravený a že môžem na tie zápasy nastupovať. Je za tým veľa práce, ale treba sa posúvať ďalej a snažiť sa byť na každý ďalší zápas čo najlepšie pripravený."

Život na Baleároch si užíva

Valjenta nesmierne teší, že hrá jednu z najkvalitnejších súťaží na svete a u tamojších športových fanúšikov je obdivovaný a rozoznateľný. Napriek tomu si užíva, že ho ľudia až tak neobťažujú. "Nie je to až také bláznovstvo ako v Neapole alebo v Seville, kde hráči v podstate nemôžu v pokoji vyjsť do mesta. Aj preto mám Malorku veľmi rád, je to tu pokojnejšie. Ľudia futbal majú radi, vnímam, že sa tu rodí akoby nová, mladá generácia fanúšikov a Malorka celkovo zažíva, po dlhšom čase, taký malý futbalový boom. Ľudia tu opäť žijú futbalom," povedal náš zadák o športovom živote na ostrove, ktorý priniesol svetu aj také hviezdne osobnosti, akými sú tenista Rafael Nadal či pretekár MotoGP Jorge Lorenzo.

Hoci sa slovenský zadák na tieto celebrity zatiaľ nechytá, ľudia ho rozoznávajú a nosia dresy s jeho menom. "Je pravda, že mladým fanúšikom niekedy venujem dres. U nich je vidieť, že majú k športu čistý vzťah… A ktovie, možno si niekto aj kúpi. Myslím si, že zas až taká megahviezda tu rozhodne nie som, väčšinou sú v kurze útočníci a strelci gólov, tí priťahujú pozornosť fanúšikov. Na druhej strane, cítim, že ma tu ľudia majú radi a ja sa im to snažím opätovať na ihrisku svojimi výkonmi a prístupom k nim mimo ihriska," reagoval skromne Valjent.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

🇸🇰🔴⚫️

Príspevok, ktorý zdieľa Martin K. Valjent (@martinvaljent),

Jedna generácia končí, druhá prichádza

Napriek skvelým vystúpeniam a plnej klubovej minutáži nemá účastník ME 2017 do 21 rokov isté miesto v reprezentácii. Pavel Hapal na stopérskom poste pri Milanovi Škriniarovi uprednostňuje Denisa Vavra či Norberta Gyömbéra. "Tréner nás pozná, vie, že sme tvorili skvelý kolektív a partiu už počas šampionátu do 21 rokov. K tomu treba pripočítať skutočnosť, že niektorí hráči staršej generácie ukončili reprezentačnú kariéru. Jedna generácia postupne končí, druhá postupne prichádza. Samozrejme, nie je to jednoduché. Starším hráčom sa nemôžeme rovnať z pohľadu skúseností, ale potrebujeme byť trpezliví a tvrdo pracovať. Väčšina z mladších hráčov nastupuje pravidelne, v reprezentácii je to veľmi o partii. A tá je tam veľmi súdržná," vyjadril sa na margo tejto témy Valjent, ktorý doposiaľ odohral za národné "áčko" tri zápasy.

Ako dodal, reprezentovať svoju vlasť je preňho veľká česť a chce pracovať tak, aby sa dostal do nominácie. V prvom z barážových zápasov o postup na ME 2020 čaká Slovákov v marci súper z Írska. Je otázne, či doňho Valjent zasiahne, jeho vízia je však jasná: "My vieme, aký dôležitý zápas nás čaká, vieme, že celú koncentráciu potrebujeme vložiť do najbližšieho stretnutia a to odohráme, ako ste povedali, doma proti Írom. Buď postúpime ďalej, alebo sme z kola von. Musíme prísť čo najlepšie naladení, prísť na zraz v čo najlepšej forme, verím, že sa na zápas dobre pripravíme a zvládneme ho. Čo po ňom? Veľké finále, zápas play-off, v ktorom už pôjde o všetko. Ja verím, že Slovensko má hráčov a kolektív, ktorý má kvalitu a schopnosti prebojovať sa na Euro. Bola by veľká škoda, keby sme sa na záverečný turnaj neprebojovali."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Liga majstrov

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk