ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Zreľák sa po desiatich mesiacoch vrátil na trávnik vo veľkom štýle, volal mu i Hapal
zdroj: facebook/1. FC Nürnberg

Zreľák sa po desiatich mesiacoch vrátil na trávnik vo veľkom štýle, volal mu i Hapal

Slovenský útočník Adam Zreľák sa postupne vracia po dlhodobom zranení do futbalového diania, počas jarnej časti by mal pomôcť Norimbergu stúpať v tabuľke 2. Bundesligy a slovenskej reprezentácii dostať sa na EURO 2020.

História zranení Adama Zreľáka je na jeho vek nezvykle rozsiahla, pred dvomi rokmi ho z hry vyradila zlomená kostička v ľavej nohe, neskôr pauzoval pre natrhnutý sval a zlomenú predpriehlavkovú kosť na pravej nohe. Kvôli únavovej zlomenine takmer prišiel aj o EURO 2017 v kategórii do 21 rokov, kapitán výberu trénera Pavla Hapala sa dal dokopy v hodine dvanástej. Po ďalšom zranení vo februári 2019, keď si roztrhol krížny väz v pravom kolene, vypadol na celú kvalifikáciu o postup na EURO 2020. Bezprostredne po zranení som bol nahnevaný, a poriadne, že som opäť mimo. Áno, v minulosti som mal taktiež nejaké zranenia, ale teraz to bolo ťažšie o to, že liečenie bolo dlhšie. Viem, že som ,dríč‘ a bojovník. Bojoval som deväť mesiacov, aby som sa vrátil silnejší a myslím si, že sa to podarilo. Veľa vecí som si uvedomil,“ povedal v rozhovore pre web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Adam Zreľák, ktorý sa medzičasom stal ženáčom. „Mal som podporu v rodine, žene a dcérke. Dávali mi silu. Tých deväť mesiacov bolo pre mňa veľmi tvrdých, makal som od rána do večera. Počas toho času som zároveň prežil aj pekné chvíle, keď sme sa s Veronikou vzali, veľmi som si to užil.“

Hoci sa nepredpokladalo, že vynechá takmer celý kalendárny rok, dnes už môže prehlásiť stopercentný zdravotný stav. V tréningovom procese však je už takmer dva mesiace. „Pauza bola o niečo dlhšia, ako som očakával, nechcel som nič riskovať, ale všetko je tak, ako má byť. Koleno drží,“ raduje sa 25-ročný zakončovateľ Norimbergu, ktorý medzičasom vypadol z Bundesligy do druhej najvyššej súťaže, kde sa aktuálne nachádza v pásme zostupu na 16. priečke z osemnástich. „Je pravda, že sa nám veľmi nedarí. Myslím si však, že spomedzi všetkých druhých líg je nemecká najlepšia na svete. Niekoľko zápasov sme nezvládli, v tabuľke klesli, ale z posledných dvoch stretnutí sme získali štyri body. Všetko je otvorené, v lige je pred nami ešte šestnásť kôl, stačí párkát vyhrať a sme na piatom mieste. Súťaž bude otvorená až do konca. Chceme skončiť do 4. miesta, uvidíme, či sa to podarí, keďže teraz sme dole. Máme ešte pol sezóny, aby sme niečo uhrali a posunuli sa hore,“ nestráca vieru Zreľák.

Ako sme už písali pred pár dňami, slovenský kanonier sa vrátil na futbalové trávniky vo veľkom štýle. V závere decembra sa na posledné tri zápasy roka posadil na lavičku Norimbergu, v jednom zápase si pripísal šesť minút. V januári, na začiatku prípravného obdobia, sa zaskvel v zápase proti Bayernu Mníchov. Slávnu značku zdolal Norimberg 5:2 a slovenský útočník sa za 38 minút blysol gólom a asistenciou. „To, že som nastúpil, ma teší, hral som po dlhšej dobe viac minút. Už pred zápasom tréner určil, že budú hrať dve jedenástky a ja pôjdem do druhého polčasu. Som rád, že mi to tam padlo a že som prihral na ďalší gól. Kondične a fyzicky som sa cítil dobre,“ s úsmevom spomína na zápas Zreľák, ktorého vychválil aj tréner mužstva Jens Keller. Povedal mi, že som odohral perfektný zápas, vyhral som veľa súbojov, mal som veľa prihrávok, dal som gól a na ďalší som prihral. Tréner bol spokojný. Bol rád, že som takto dobre vstúpil do prípravy a vravel mi, že ďalšie šance prídu počas aktuálneho sústredenia v Marbelle.“

Na juh Španielska zrejme vycestuje v najbližších dňoch aj reprezentačný tréner Pavel Hapal, ktorý bude v marci skladať tím na náročnú baráž s Írskom, prípadne na duel s Bosnou a Hercegovinou či Severným Írskom. „S trénerom Hapalom som telefonoval ešte pred odchodom na sústredenie. Pýtal sa ma, ako sa mám a ako sa cítim. Povedal som mu, že necítim žiadnu bolesť, že všetko je v poriadku, že trénujem už od novembra. Poprosil ma o plán našej prípravy, že možno by ma prišiel pozrieť. Potešilo by ma to a určite by sme sa mali o čom osobne porozprávať. Som rád, že sa o mňa zaujíma. Prebrali sme môj zdravotný stav a aj baráž, ktorá čaká Slovensko v marci. Zaželal mi, aby som bol zdravý a mal dobrú formu, povedal pre web SFZ Zreľák. O miesto útočníka číslo jeden sa však musí pobiť s Róbertom Boženíkom, žilinský mladík skóroval v národnom drese štyrikrát v ôsmich zápasoch. „Prvoradé je, aby som bol zdravý. Ostatné príde, do všetkého vkladám maximum. Mám veľa tréningov, naviac som si pridal aj individuálne. Verím, že sa dostanem do dobrej formy, dal som už aj gól, čo mi zdvihlo sebavedomie. Každý súper je náročný. Íri sú dobrí, hrajú tvrdý futbal, nebude to jednoduchý zápas. Musíme však pozerať sa na seba a dúfam, že chlapci to zvládnu. Ak by som dostal šancu aj ja, tak nechám na ihrisku všetko, verím, že sa nám podarí postúpiť.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Slovensko

Pozri viac

Najnovšie z ligy:

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: A-Mužstvo

Pozri viac

HOKEJ.sk