ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Messi sa mení: Čoraz menej myslím na strieľanie gólov
zdroj: TASR/AP

Messi sa mení: Čoraz menej myslím na strieľanie gólov

Lionel Messi je stále považovaný za jedného z najnebezpečnejších zakončovateľov na svete, postupom času sa ale jeho rola mení. Ako sám priznal, už nepotrebuje byť tým najdôležitejším mužom v šestnástke súpera. Podľa svojich slov čoraz menej a menej myslí na strieľanie gólov.

Rodák z Rosaria oslávi v júni 33. narodeniny. Aktuálne najlepší hráč planéty už vo svojej kariére získal takmer všetky individuálne ocenenia, aj preto na prvé miesto neradí seba, ale svoj tím. Samozrejme, jeho góly sú nesmierne dôležité na ceste k víťazstvám, rovnako tak však i spolupráca so spoluhráčmi a vytváranie šancí.

„Čoraz menej myslím na strieľanie gólov. Popravde, zdá sa mi, že už radšej gólové šance vytváram, ako by som mal byť ten, ktorý ich zakončuje,“ priznal Messi v rozhovore pre DAZN. Jeho fanúšikovia sa však nemusia obávať, že ich miláčik zo dňa na deň prestane strieľať góly. „Samozrejme, že strieľanie gólov mi chutí a keď mám dobrú šancu, tak sa ju snažím využiť. No zakaždým, keď idem na ihrisko, myslím viac na samotnú hru, než na to, aby som sa strelecky presadil. Popravde, nikdy som nebol posadnutý strieľaním gólov.“

Messi si dlhodobo drží neskutočnú bilanciu, veď vo všetkých súťažiach odohral 739 zápasov a strelil v nich 630 gólov. Ani s pribúdajúcim vekom o svoje schopnosti neprichádza, no sám vie, že jedného dňa to príde. „Chápem, že keď už nebudem strieľať toľko gólov, ľudia to začnú rozoberať. No to je súčasť futbalu. Každý hráč rastie, vyvíja sa a musí nájsť tú správnu rovnováhu, aby podal čo najlepší výkon a aby tým zároveň pomohol svojmu tímu,“ vysvetlil 138-násobný argentínsky reprezentant.

Lionel Messi
Lionel Messi priznal, že ho čoraz viac baví vytváranie šancí pre spoluhráčov, než strieľanie gólov (foto: TASR/AP)

Zaujímavosťou je, že hoci Messi od začiatku svojej kariéry oplýval obrovským talentom, pri prechode medzi mužov nebol tak strelecky aktívny. V prvej sezóne medzi seniormi strelil v deviatich dueloch iba jeden gól, v ďalšej osem, v dvoch nasledujúcich sedemnásť a šestnásť. Prelom prišiel až v sezóne 2008/2009, keď nasúkal 38 gólov. Odvtedy už toto číslo len navyšoval. 

„Vždy sa mi darilo strieľať góly, či už v reprezentácii, alebo v mládežníckych tímoch Barcelony. Je však pravda, že prvé roky v A-tíme neboli z mojej strany strelecky ideálne. Buď som robil chyby, alebo som jednoducho nemal dostatok šťastia. Mal som veľa šancí, no jednoducho mi to tam nepadalo. Jedného dňa sa to však zlomilo a lopty zrazu začali padať do siete. Chvíľu to trvalo. Dodnes si však spomínam, čo mi vtedy povedal Samuel Eto’o: ‘Odo dňa, kedy začne skórovať, už to nezastavíš.’“ A tak sa aj stalo.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Barcelona

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Španielsko

Pozri viac

HOKEJ.sk