ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Slováci so šancou postupu na eEURO. Spoznali štyroch súperov
zdroj: SFZ

Slováci so šancou postupu na eEURO. Spoznali štyroch súperov

Rodičia často prízvukujú svojím deťom, že hraním počítačových hier to v živote nikde nedotiahnu. To ale úplne neplatí o dvojici Slovákov Juraj Bojko a Kevin Rigó, ktorí si môžu zabezpečiť veľkú účasť na európskom šampionáte pod hlavičkou Európskej futbalovej únie (UEFA).

Technológie sa naďalej rozvíjajú, svet sa digitalizuje, čo má veľký vplyv aj na futbal. UEFA sa totiž rozhodla zorganizovať v júli tohto roku oficiálne eEURO, a teda majstrovstvá Európy v hre Pro Evolution Soccer 2020. Tie sa uskutočnia v Londýne a zúčastní sa na nich 16 európskych krajín. Prv si ale musia prejsť kvalifikáciou, ktorú absolvuje všetkých 55 národných futbalových asociácií, vrátane Slovenska.

A naši reprezentanti Bojko s Rigóom spoznali svojich súperov. Stredajší žreb určil, že v skupine D ich vyzvú Gréci, Fíni, Nóri a a Azerbajdžanci. Kvalifikácia je celkovo rozdelená na desať skupín (päť po 5 tímov a päť po 6 tímov) a prebehne v termíne od 9. marca do 22. apríla. Každá krajina odohrá proti každému súperovi dva zápasy - jeden na jedného a body sa budú klasicky počítať do tabuľky, ako je to v prípade klasickej futbalovej kvalifikácie. Priamo postúpi desať víťazov skupín, všetky druhé tímy pokračujú v druhej fáze, kde budú rozdelené po päť do dvoch skupín a na eEURO sa dostanú najlepší traja z každej z nich.

"Je to pre nás veľká česť reprezentovať Slovensko. Chcel som dosiahnuť na národný dres, keďže sa mi to nepodarilo ako aktívnemu futbalistovi. Hrával som odmalička až do dvadsiatich rokov, keď som futbal nechal pre prácu, za ktorou som odcestoval do zahraničia. Teraz som si splnil sen, je to najväčšia hrdosť nosiť slovenský znak na hrudi. Veríme, že v kvalifikácii sa nám bude dariť a postúpime až na finálový turnaj do Londýna," povedal pre oficiálny web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) starší z dvojice "eeurákov" Juraj Bojko.

Zároveň prezradil aj to, ako dlho sa venuje hraniu PES. "Asi tak tri hodiny denne, s ohľadom na prácu sa viac nedá. Pred národnou kvalifikáciou som celý týždeň nehral, aby som potom hral s chuťou. Rovnako si dám týždňovú prestávku aj pred zápasmi kvalifikácie, čo nás teraz čakajú," dodal a na jeho slová nadviazal aj mladší, 17-ročný Kevin Rigó, veľký fanúšik Manchestru United, ktorý je aj zanietenejší hráč: "Denne hrávam aj dvanásť hodín, keď chodím do školy, tak, samozrejme, menej. Prihlásil som sa, aby som si overil, či som už naozaj dobrý, teda na akom leveli som a či ešte musím veľa trénovať. No asi som dobrý (smiech). Je to pre mňa prvý veľký úspech a znamená pre mňa veľa."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk