ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Exslovanista strelecky žiaril v Petržalke. Dnes v Dunajskej Lužnej sníva o profikariére
zdroj: archív FL

Exslovanista strelecky žiaril v Petržalke. Dnes v Dunajskej Lužnej sníva o profikariére

Meno František Lády je fanúšikom v Bratislave známe. Upozornil na seba už v mládežníckych kategóriách Slovana a následne v drese Petržalky strelecky hviezdil, čím dostal slávnu značku do druhej ligy. Keď prednedávnom fanklub petržalkého klubu na sociálnej sieti zverejnil status, v ktorom sa fanúšikov pýtal, koho by opäť radi videli vo svojom milovanom tíme, drvivá väčšina odpovedí bola – ofenzívne žihadlo František Lády. „Nesmierne si vážim ich podporu. Som rád, že na mňa nezabudli a dodnes som s mnohými aj v kontakte,“ povedal pre ProFutbal.sk.

Odchovanec belasých prestúpil v júli 2017 do vtedy treťoligovej Petržalky a zdalo sa, že urobil veľmi dobrý krok. Zmena mu mimoriadne prospela, na seniorskej úrovni sa rýchlo adaptoval a pôsobenie v novom klube si užíval. „Beriem to ako zatiaľ moje najkrajšie futbalové obdobie. Odchádzal som z béčka Slovanu, kde som nevidel perspektívu, do nového klubu s dobrými podmienkami, štadiónom a najmä skvelými fanúšikmi, od ktorých som cítil neskutočnú podporu. Vytvoril sa kvalitný tím, vyhrávali sme zápas za zápasom a nakoniec sa nám podarilo vyhrať titul a postúpiť do druhej ligy. Mne osobne sa podarilo streliť 21 ligových gólov, nejaké som pridal aj v Slovenskom pohári, bola to pre mňa veľmi úspešná sezóna,“ s úsmevom zaspomínal v rozhovore pre ProFutbal.sk František Lády na historický ročník novodobej Petržalky.

František Lády Petržalka
František Lády v spoločnosti mamy a strýka, v rukách s trofejou pre víťaza 3. ligy. (foto: archív FL)

Klub však prešiel tradične značnou hráčskou obmenou a topkanonier z predošlej sezóny sa postupne zo zostavy Petržalky strácal. „Počas nasledujúcej jesennej časti som zrazu nedostával toľko príležitostí ako v predošlom ročníku. Snažil som sa byť trpezlivý, zlepšovať sa na tréningoch a hľadieť na situáciu pozitívne. Avšak napokon mi bolo telefonicky oznámené, že v klube končím. Ak mám byť úprimný, tak ma to veľmi sklamalo,“ prezradil pozadie netradičného konca v klube. Po roku a pol sa preto rozlúčil s petržalským prostredím i celoslovenskou súťažou a zakotvil v treťoligovej Dunajskej Lužnej. Na jeseň sa iba prizeral ako béčko Slovana, plné bývalých spoluhráčov a priateľov, pod vedením trénera Jána Kozáka mladšieho postúpilo do druhej ligy.

„Ozval sa mi z Dunajskej Lužnej tréner Karol Brezík, s ktorým som v Slovane v kategórii U19 získal titul majstra Slovenska. Navrhol mi túto možnosť už pred prestupom do Petržalky a jeho záujem našťastie neustal. Aj keď to bol pre mňa z pohľadu súťaže krok späť, nemôžem to ľutovať, práve naopak. Väčšinu chalanov som poznal zo Slovana či Petržalky, v klube panuje výborná atmosféra a toto pôsobenie mi vrátilo úsmev na tvár i chuť napredovať,“ poznamenal Lády, ktorý figuruje po jeseni s Dunajskou Lužnou na čele tretej ligy a s ôsmimi gólmi je najlepší strelec mužstva. „V kalendárnom roku 2019 sme na domácom ihrisku ani raz neprehrali, dokonca len raz remizovali. Zažili sme veľa pekných okamihov, vyhrali veľa ťažkých zápasov a navyše sa mi darí aj strelecky,“ raduje sa 23-ročný futbalista, avšak jedným dychom skromne dodávajúc, že „stále je čo zlepšovať“.

František Lády Dunajská Lužná gól radosť
Lády aktuálne hviezdi v tíme Dunajskej Lužnej, stále sníva o profesionálnej futbalovej kariére. (foto: archív FL)

Hoci sa radí medzi mladých futbalistov a má pred sebou stále veľa futbalových rokov, mnoho jeho rovesníkov už dnes hrá elitnú slovenskú súťaž a klope na prestupové okno do zahraničia. „Verím, že je všetko ako má byť. Verím v Boží plán. Samozrejme, že som vždy chcel hrať čo najvyššie a stále o tom snívam. Sledujem chalanov v mojom veku, ako sa uchytili v zahraničí Haraslín, Sipľak, či Domino Greif vo Fortuna lige. Ja sa naďalej snažím dávať futbalu maximum, každým tréningom sa posunúť dopredu. Čakám na príležitosť okúsiť vyššiu súťaž a keď príde, budem pripravený,“ odkazuje nádejný kanonier, ktorý sa zatiaľ venuje štúdiu trénerstva. „Študujem na Fakulte telesnej výchovy a športu, minulý rok som úspešne ukončil bakalárske štúdium a pokračujem na magisterskom stupni. Popritom pôsobím ako asistent trénera mladších dorastencov (kategória U17 – pozn. red.) v Petržalke. Štúdium ma veľmi baví a napĺňa, dáva mi veľa skúseností a verím, že ho úspešne ukončím. Stále však mám nádej a cieľ stať sa profesionálnym futbalistom,“ uzavrel pre ProFutbal.sk Lády.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Dunajská Lužná

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Anglicko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: 3. Liga

Pozri viac

HOKEJ.sk