ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Jedna z najhorších posíl v dejinách Liverpoolu odhaľuje: Prestúpiť som tam nechcel
zdroj: TASR/AP

Jedna z najhorších posíl v dejinách Liverpoolu odhaľuje: Prestúpiť som tam nechcel

"Už dlho je považovaný za jeden z najväčších talentov v Taliansku," hovoril ešte v roku 2009 vtedajší tréner Liverpoolu Rafael Benítez smerom k Albertovi Aquilanimu. V tom čase nesmierne perspektívny mladý záložník prišiel na Anfield Road s jasným cieľom - nahradiť Xabiho Alonsa, ktorý prestúpil do Realu Madrid. Očakávali sa od neho veľké veci, realita však bola úplne iná.

Za oporu stredu poľa AS Rím vysolili "The Reds" 17 miliónov libier. Hoci v istých momentoch ukázal svoju genialitu, tých chvíľ bolo ako šafránu. Aquilani zriedka odohral v červenom drese plnú minutáž a jeho prvá sezóna na Britských ostrovoch bola poznačená častými zraneniami. Tie mu napokon umožnili odohrať iba 26 súťažných zápasov a vsietiť dva góly. Jeho tímová pozícia sa otriasla po tom, čo Benítez skončil pri kormidle Liverpoolu.

Sezóna 2010/2011 mala všetko zmeniť, začalo sa jeho obdobie hosťovaní. Sprvu zašiel rímsky rodák do Juventusu Turín. Hoci tam výraznejšie nepresvedčil, nový kouč LFC Kenny Dalgish to vnímal inak. "Keď ľudia hovoria o ďalšom ročníku, som prekvapený, že nespomínajú Alberta. Zdá sa, ako keby na neho každý zabudol. Viem, že v Juventuse sa mu darí, má dobrú sezónu. Keď sa skončí jeho hosťovanie, určite sa vráti do FC Liverpool," hovoril v tom čase. Poriadne sa však mýlil. Aquilani si totiž už nikdy neobliekol liverpoolsky dres. Nasledovalo totiž hosťovanie v milánskom AC a prestup do Fiorentiny, kde naďalej nedokazoval, prečo by mal patriť k najväčším talentom v Európe.

"Pamätáte si na Alberta Aquilaniho? Je to s ním ešte horšie, ako pri zlyhaní v Liverpoole," napísal v roku 2016 portál metro.co.uk. Keď totiž Talianovi o rok skôr vypršal kontrakt vo Florencii, klub s ním odmietol predĺžiť zmluvu a poslal ho do Sportingu Lisabon. Ten ho už po jednom ročníku vrátil do talianskej Pescary, ktorá ho prakticky obratom poslala na hosťovanie do Sassuola. Sezónu 2017/2018 strávil v Las Palmas, následne bol rok bez klubu a rozhodol sa vo veku 35 rokov ukončiť kariéru ako hráč, ktorý nenaplnil svoj potenciál. Portál goal.com, ako i iné zahraničné médiá, ho zaradil medzi najhoršie posily v dejinách Liverpoolu.

Kde nastal zlom veľkého talentu a prečo v anglickom veľkoklube zlyhal na celej čiare? Aquilani má na to jasnú odpoveď - do Liverpoolu nikdy nechcel prestúpiť. Nemal však na výber. "Bol som zranený, AS Rím mal finančné problémy a potreboval zarobiť peniaze z predaja hráčov. Ja aj Mirko Vučinič sme vtedy dostali viaceré ponuky a zrodilo sa to," odhalil podľa Liverpool Echo bývalý taliansky futbalista, ktorý predtým odmietol pre Rimanov viaceré veľkokluby vrátane Arsenalu. "Každý rok som obdržal zaujímavú ponuku. Odmietol som Inter i Juventus. Aj Arséne Wenger volal môjmu otcovi po celý čas. Ja aj klub sme im povedali nie."

Ďalej odhalil, že si nikdy kompletne nezvykol ani na nové prostredie, do ktorého sa nechcel pobrať. Našiel však aj veľké pozitíva. "Bolo to náročné. Musel som ísť do Anglicka - chladného miesta, ktoré bolo veľkou zmenou. Zahral som si však s úžasnými futbalistami ako Fernando Torres, Javier Mascherano, Dirk Kuyt či Steven Gerrard. Posledný z nich je jeden z najlepších, s ktorými som si kedy zahral. Veľmi ma ovplyvnil, čo neskrývam, je ozajstný šampión," vychválil legendu LFC Aquilani, ktorý našiel ešte poslednú príčinu neúspechu - časté zranenia: "Dostavili sa v tej najhoršej možnej chvíli."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Taliansko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk