ProFutbal.sk ProFutbal.sk

TOP 5 najsledovanejších brankárov jarnej časti Fortuna ligy
zdroj: Lukáš Urbašík, MŠK Žilina, ŠK Slovan

TOP 5 najsledovanejších brankárov jarnej časti Fortuna ligy

Zatiaľčo budú fortunaligové mužstvá bojovať o titul, záchranu, európske miestenky či poháre, tak fanúšikovia a verejnosť budú ostriť svoj zrak aj na jednotlivých hráčov a ich výkony počas jarnej časti súťaže.

Redakcia portálu ProFutbal.sk zmapovala v týždni pred štartom jarnej časti aktuálne kádre klubov a vybrala päticu hráčov na každom poste. Pri týchto hráčoch bude počas najbližších týždňoch a mesiacoch zvýšená pozornosť, keďže už začiatkom roka bol ich odchod, respektíve prestup na spadnutie, prípadne budú pre svoje kluby kľúčovými postavami a v lete môžu opäť byť zaujímavými objektami na prestupovom trhu.

Wolverhampton - Slovan (Neves, Greif)
Greif bol ozdobou a oporou Slovana na jeseň najmä v Európe, zachytal si aj v reprezentácii. (foto: TASR)

#1 Dominik Greif

Odchod belasej opory bol takmer istý. Rátali s tým fanúšikovia, rátal s tým aj tréner Ján Kozák mladší, rátal s tým možno aj sám Greif. Hráč bol od úvodu sezóny ústrednou postavou kabíny, bol svedomím kabíny, pri zakopnutí so Sutjeskou Nikšič jeho slovanistické srdce plakalo tak, ako žiadne iné. Po fantastických výkonoch v pohárovej Európe sa už reálne hovorilo o záujme Porta či Glasgowa Rangers, ale napokon, zdá sa, všetko padlo. Slovanisti hneď v úvode prípravy potvrdili, že nejavia žiadny záujem zahraničných klubov o svoju hviezdu. Pokiaľ ale 22-ročný slovenský reprezentant prekusne zimný transferový neúspech, v lete môže byť jeho prípadný transfer opäť horúcou témou.

Dominik Holec
Dominik Holec zaznamenal počas posledného obdobia veľký progres, nie náhodou sa ocitol aj v reprezentácii. (foto: Jozef Bedej)

#2 Dominik Holec

Štatisticky najlepší brankár súťaže bude bezpochyby sledovaný aj kvôli výborným číslam: na konte má osem núl (spolu s Branislavom Pindrochom z ViOn-u najviac zo všetkých), 79 úspešných zákrokov (viac má iba Dávid Šípoš z Nitry - 87) a menej ako jeden inkasovaný gól na zápas (0,8 - rovnako ako Dominik Greif zo Slovana). Pri zranení Dominika Greifa zažil koncom roka aj prvé reprezentačné skúsenosti a už v tom čase bol spájaný so záujmom Sparty Praha. V zime priznal záujem i konkrétnu ponuku z jedného klubu od našich severozápadných susedov, hovorilo sa aj o záujme zámorskej Minnesoty, napriek tomu sa rozhodol podpísať pod Dubňom nový kontrakt a pomôcť klubu dostať sa po rokoch opäť do kvalifikácie pohárovej Európy.

Dávid Šípoš
Šípoš je reklamou na nitriansku brankársku akadémiu. (foto: Jozef Bedej)

#3 Dávid Šípoš

Dvadsaťjedenročný hráč Nitry má za sebou výborný kalendárny rok. V drese svojho materského klubu odohral dvadsaťdva zápasov. Na jar päť a na jeseň ako jednotka tímu rovno sedemnásť. Hoci sa s klubom nachádza v červenom pásme ligovej tabuľky, pripísal si suverénne najviac úspešných zákrokov spomedzi všetkých brankárov, štyrikrát vychytal čisté konto a s 374 minútami viedol na jeseň najdlhšiu sériu bez inkasovaného gólu. Koncom roka sa stal jednotkou v dvadsaťjednotke a dnes pred ním stojí veľká výzva: udržať si stabilne dobrú výkonnosť, kvalitatívne sa ešte zlepšiť a udržať si svoju pozíciu jednotky v A-tíme aj po príchode ukrajinských investorov.

Ľuboš Kamenár (FC Petržalka)
Kamenár sa celý minulý rok pripravoval s druholigovou Petržalkou. (foto: fcpetrzalka.sk)

#4 Ľuboš Kamenár

Po troch brankárskych ozdobách jesennej časti ligy presedláme na novica. Do najvyššej súťaže sa totiž vracia bývalá hviezda Petržalky a už po tretíkrát v kariére do dresu trnavského Spartaka. Kamenár prišiel zachraňovať situáciu po tom, ako klub opustila dvojica Bolek - Urminský a padla aj dohoda s Vorelom. Dvojnásobný reprezentant so skúsenosťami z veľkých európskych súťaží bude určite oživením ligy. Na jeseň totiž zamieril do druhej slovenskej ligy, kde v Petržalke nahradil zranenú talentovanú jednotku Frederika Valacha. Zimu začal skúškou v Komárne, napokon sa pred ním objavila výzva v Spartaku, ktorá sa nedala odmietnuť. Hoci pri výkonoch Dobrivoja Rusova, ktorý bol na jeseň prirodzeným lídrom tímu, zrejme nebude mať na ružiach ustlané, bude zaujímavé sledovať, koľko minút si za polroka v slovenskom Ríme vybojuje.

FK Senica ilustračné
Kto sa napokon postaví do senickej brány? (foto: facebook/FK Senica)

#5 brankár FK Senica

Pôvodne sme na tomto mieste uvažovali nad menami ako Branislav Pindroch, ktorý v drese Zlatých Moraviec osemkrát vychytal čisté konto, alebo Matúš Kira, ktorému končí zmluva a ešte stále sa skloňuje jeho prípadný prestup do Poľska. Oveľa zaujímavejšie ale zrejme bude sledovať, s kým vyrukuje do sezóny FK Senica. Český brankár Vojtěch Vorel, ktorý v závere jesene získal post jednotky, skončil s výborným priemerom jedného inkasovaného gólu na zápas a bol krok od dohody s Trnavou, napokon sa nepripravoval ani so Senicou. Skúsený argentínsky brankár Federico Taborda odchytal za dva roky takmer štyridsať zápasov, dnes je s klubom v spore cez FIFA kvôli nevyplateným mzdám. V príprave sa objavil ešte 17-ročný odchovanec Matúš Chropovský a 24-ročný Slovinec Miha Tetičkovič, ktorý je bez klubu už od minulej sezóny. Zrejme každý bude so záujmom sledovať, s akým kádrom Senica napokon vstúpi do ligovej jari a ako mužstvo po premrhanej zimnej príprave bude vlastne vyzerať a fungovať.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Senica

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk