ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Hráčov Dunajskej Stredy šokovala výmena trénera. Prioritou je zisk pohára
zdroj: TASR

Hráčov Dunajskej Stredy šokovala výmena trénera. Prioritou je zisk pohára

Znovu na futbalovom kolotoči. Hráči Dunajskej Stredy sa v piatok oficiálne znovu začali pripravovať na pokračovanie Fortuna ligy, ktoré vypukne vo februári. Dlhá prestávka na prelome rokov pomohla viacerým členom kádra DAC-u. Na mediálnom brífingu sa prítomní futbalisti zhodli, že nabrali novú energiu a nesmierne sa tešili na partiu, ale i tréningy či zápasy. V tíme zo Žitného ostrova v súčasnosti rezonujú dve aktuálne témy.

Nečakaná zmena

Najpopulárnejší tímový šport na svete je nevyspytateľný a presvedčili sa o tom i žlto-modrí. Pod vedením nemeckého trénera Petra Hyballu vybojovali v uplynulej sezóne historické druhé miesto, aktuálne sú v dobre rozohranom ročníku tretí. Svoju misiu ale budú musieť dokončiť pod iným lodivodom. Začiatkom roka 2020 vystriedal Hyballu na lavičke Portugalčan Hélder Cristóvao. Žiaden z hráčov, ktorého sme sa pýtali na jeho názor na túto zmenu, nečakal takýto krok zo strany vedenia klubu.

"Osobne ma to dosť prekvapilo. Futbalový život je taký, že tréneri sa menia, prichádza kouč veľkého mena, ktorý mal za sebou poriadnu kariéru, najmä ako hráč. Tešíme sa na spoluprácu a verím, že sa pod ním dobre pripravíme na jar," poznamenal na adresu nového kormidelníka obranca Dominik Kružliak. Na našu otázku, čo očakáva aplikáciu prvkov z portugalskej futbalovej školy do štýlu DAC-u, odpovedal: "Ťažko povedať, o čom to bude. Každý tréner má svoju predstavu, ako by chcel hrať a v najbližších dňoch či tréningoch sa ukáže, čo od nás bude vyžadovať a či nás naučí niečo z južanskej školy."

Dunajská Streda hráči
Dunajská Streda už zarezáva pod novým koučom. (foto: tasr/ap)

Prekvapený výraz v tvári mal po tejto správe aj český gólman Martin Jedlička. "Trochu ma šokovala výmena, ale vo futbale sa často stáva, že tréneri sa menia, no hráči ostávajú. Ideme ale ďalej a tešíme sa na nové výzvy," poznamenal ochranca troch žrdí Dunajskostredčanov. Očakáva však, že Cristóvao veľa zmien v rámci hlavnej filozofie klubu neurobí. "Chce hrať útočný futbal, čo my máme radi. Ukáže sa časom, aké budeme mať vzťahy, zatiaľ sa všetko rysuje super." Podobný názor zdieľal aj strelec siedmich ligových gólov Kristopher Vida: "Započul som to iba pár dní dozadu, bola to pre mňa úplne nová informácia a prekvapivý moment. Myslím si, že nik z nás to nečakal, ale futbal je vždy šialený a podobné veci sa stávajú. Musíme teraz naplniť svoje ciele pod iným koučom."

Priorita stanovená

Druhou dôležitou otázkou je otázka ambícií. Dunajská Streda má po 18 odohraných kolách na konte 35 bodov. O desať menej ako vedúci Slovan Bratislava, čo sa zdá už takpovediac nedobehnuteľné. Tím z juhu Slovenska netají ambíciu získať trofej, ligová to však zrejme nebude. Veľké šance však pripisuje svojmu pôsobeniu v druhej súťaži - Slovnaft Cupu. V rámci štvrťfinále tejto súťaže vyzve doma druholigový Poprad a môže postúpiť medzi elitné kvarteto, od ktorého je krok do finále.

"Chceme byť prví aj v lige, čo bude ale náročné, lebo Slovan má príliš veľký bodový náskok. Čaká nás aj pohárová súťaž, v ktorej chceme triumfovať, musíme ale pracovať a uvidíme, čo prinesie budúcnosť,"
vyslovil želanie záložník Zsolt Kalmár, ktorý vynechal koniec jesene pre zranenie, avšak momentálne sa už cíti fit a do jari by mal vstúpiť naplno. "Pohár je pre nás najreálnejší a veľká ambícia. Finále sa možno bude hrať u nás v Dunajskej, aj o to je pre nás väčšia motivácia získať ho. Vieme, aký má Slovan káder a navyše náskok desiatich bodov. Nie je to nereálne dobehnúť ho, ale bude to ťažké," uvedomuje si Kružliak.

Dominik Kružliak
Dominik Kružliak verí v zisk trofeje, prioritou by mal byť podľa neho Slovnaft Cup. (foto: tasr/ap)

Ten prezentoval, že májové finále súťaže sa má odohrať práve v MOL Arene rovnako ako aj gólman Jedlička. "Dali sme si s klubom cieľ víziu toho, že chceme aspoň jednu trofej. V Slovnaft Cupe máme dobrý žreb, finále možno budeme hrať doma a všetko máme ideálne pripravené. Budeme sa tam chcieť prebojovať a uspieť pred našimi priaznivcami," povedal mladý Čech. Podľa našich informácií je dejisko finále Slovnaft Cupu 2019/2020 stále v štádiu riešenia a v hre je okrem Dunajskej Stredy v najväčšej miere bratislavské Tehelné pole. SFZ by mal miesto konania finále potvrdiť v priebehu nasledujúceho týždňa.

V každom prípade sa DAC nevzdáva ani cieľa ukoristiť si celkový ligový triumf, a preto sa chce na súťaž pripraviť poctivo. "Slovan má náskok 10 bodov, máme mladý tím, u nás to ale má ťažké každý tím. Keď nám fanúšikovia pomôžu, môže to byť dobré a uvidíme, či ich dobehneme," vyjadril sa Jedlička. "Snáď budeme mať ešte lepšiu polovicu sezóny ako tú predošlú a uvidíme, na čo môžeme siahnuť. Dúfam, že vyhráme čo najviac zápasov a podarí sa nám znížiť náskok Slovana," vyslovil novoročné prianie Kristopher Vida, ktorý ale nepovedal, koľko gólov by rád skóroval celkovo. "Nechcem hovoriť presné číslo, lebo ho nedosiahnem. Len dúfam, že premením každú jednu šancu, ktorá sa mi naskytne."

Odporúčame

Najnovšie z klubu: FK DAC 1904 Dunajská Streda

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

HOKEJ.sk