ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Chytal za Slaviu i Spartu, žiaril v Plzni. Matúš Kozáčik odštartoval novú etapu
zdroj: fcviktoria.cz

Chytal za Slaviu i Spartu, žiaril v Plzni. Matúš Kozáčik odštartoval novú etapu

Cez sviatky oslávil 36. narodeniny. Po dlhých rokoch už nie ako aktívny futbalista, ale ako začínajúci tréner. Brankár Matúš Kozáčik po jeseni definitívne zavesil rukavice na klinec. Žiadne leňošenie ho však nečaká. Naopak, rovnými nohami vhupol do ďalšej etapy vo svojej kariére.

Rodák z Dolného Kubína sa stal členom realizačného tímu Viktorie Plzeň, ktorému ponovom šéfuje jeho krajan Adrián Guľa. „Po odchode trénera Vrbu a jeho realizačného tímu, konkrétne trénerov Martina Ticháčka a Zdenka Bečku, ma oslovili zástupcovia klubu s ponukou. Pre mňa je to pocta a výzva pracovať naďalej v takom klube, akým je FC Viktoria Plzeň. V minulosti som absolvoval vzdelávacie kurzy, som rád, že nadobudnuté vedomosti budem môcť využiť. Chvíľu som ponuku zvažoval, nakoniec som sa rozhodol ju prijať,“ priblížil pre futbalsfz.sk Kozáčik, ktorý sa teší na spoluprácu s trénerom Guľom a realizačným tímom, v ktorom sú aj Marián Zimen, Marek Bakoš, Ladislav Kubalík či Martin Kojnok: „Tréner Guľa si urobil dobré meno, všetci vieme, aká je jeho futbalová filozofia a trénerské kvality. Ja za seba môžem povedať, že som rád, že s ním budem môcť spolupracovať a byť súčasťou nového realizačného tímu.“

Kozáčik bude v Plzni odovzdávať svoje bohaté skúsenosti, nespolieha sa však len poznatky nadobudnuté počas hráčskej kariéry. „Z dlhodobého pohľadu sa budem určite koncentrovať na svoj profesijný rast, chcel by som absolvovať čo najviac trénerských kurzov, učiť sa a napredovať. Čím viac sa toho naučím, tým viac budem môcť odovzdať svojim zverencom. Z pohľadu najbližších dní sa chcem sústrediť na zimnú prípravu v klube. Tak, aby sme boli dobre pripravení na štart jarnej časti ligy a dokázali naplniť očakávania zástupcov vedenia klubu a fanúšikov plzeňskej Viktorky,“ prezradil pre oficiálny zväzový portál dnes už bývalý gólman, ktorý okrem Viktorie pôsobil i v pražských kluboch Slavii a Sparte či v cyperskom Anorthosise Famagusta. 

Matúš Kozáčik
V národnom tíme odchytal Matúš Kozáčik 29 zápasov. Vrcholom bola účasť na majstrovstvách Európy vo Francúzsku (foto: TASR)

Niektoré veci docení až s odstupom času

V národnom tíme odchytal Kozáčik 29 zápasov. Bol oporou reprezentácie, s ktorou zaznamenal obrovský úspech v podobe účasti na majstrovstvách Európy vo Francúzsku. „Niektoré veci človek docení asi až s odstupom času. Som šťastný, že som mohol byť pri tom, vážim si, že sme dokráčali do osemfinále. Na to sa nezabúda. Možno príde neskôr čas, kedy sa zastavím a docením podobné úspechy ešte viac ako dnes,“ zamyslel sa 193 centimetrov vysoký brankár.

Debut v najcennejšom drese si odbil už v roku 2006, no ďalší štart pridal až o sedem rokov neskôr: „Na debut si spomínam, bol to decembrový termín a hrali sme priateľský zápas v Spojených arabských emirátoch proti domácemu výberu. Ja som odchytal prvý polčas. To, že som potom dlhšie čakal na ďalší štart som v tom období vôbec neriešil. Snažil som sa odvádzať dobré výkony v kluboch. Po prestupe do Plzne a úspechoch v podobe majstrovského titulu a účasti v Lige majstrov, začali chodiť reprezentačné pozvánky a stal som sa na dlhé roky členom kádra slovenskej repre. Som za to nesmierne vďačný a vždy budem rád spomínať na to, čo sa nám podarilo na reprezentačnej úrovni dosiahnuť.“

A na ktorý zápas bude spomínať do konca života? „Prvý, ktorý sa mi vybavuje v tejto chvíli, je domáci víťazný duel proti Španielsku v kvalifikácii o postup na ME 2016. Zdolali sme jedno z najlepších mužstiev sveta. Španieli ťahali šnúru zápasov bez prehry a my sme ich dokázali v Žiline zdolať 2:1,“ zalovil v pamäti Kozáčik, ktorého rukavice z európskeho šampionátu sú dnes súčasťou expozície Siene slávy slovenského futbalu.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Plzeň Viktoria

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Česko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk