ProFutbal.sk ProFutbal.sk

De Bruyne o EURO 2020: Ovplyvnený turnaj, veľká hanba a biznis
zdroj: TASR/AP

De Bruyne o EURO 2020: Ovplyvnený turnaj, veľká hanba a biznis

Po kvalifikácii o postup na EURO 2020 sa Belgicko mohlo hrdiť najlepšími štatistikami a radilo sa medzi najväčších vyzývateľov a favoritov celého turnaja. Svojou skupinou prešlo ako nôž maslom - bez straty bodu, hoci odohrali až desať stretnutí.

Päť kvalifikačných skupín, vrátane slovenskej, malo päť tímov a druhá polovica bola zložená až zo šiestich tímov. Belgicko malo v skupine piatich súperov, Rusko, Škótsko, Cyprus, Kazachstan aj San Maríno zdolalo doma i vonku. V poslednom zápase, hoci bolo už o všetkom rozhodnuté, prevalcovali Cyprus 6:1 a dvomi gólmi v rozmedzí šiestich minút sa blysol aj Kevin de Bruyne„Demonštrovali sme na ihrisku našu kvalitu a môžeme byť pyšní na to, čo sme dosiahli,“ hovoril pre médiá po zápase ťahúň belgickej reprezentácie. 

Prejsť kvalifikačnou skupinou bez prehry sa podarilo len Ukrajine, Dánsku a Španielsku, bez straty jediného bodu len Belgicku a Taliansku. Belgičania sa môžu cítiť ako víťazi kvalifikácie, finišovali ju s najväčším počtom strelených gólov, najmenším počtom inkasovaných a najlepším skóre. Zverenci trénera Roberta Martíneza boli pri žrebe najväčšou hrozbou, napokon ale favorit na vlastnej koži pocítil negatíva celoeurópskej organizácie šampionátu.

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

30/30 💪🏼🇧🇪

Príspevok, ktorý zdieľa Kevin De Bruyne (@kevindebruyne),

Bez ohľadu na akýkoľvek žreb skončili Belgičania v nepopulárnej pozícii v skupine B. Ako právoplatný člen prvého koša sa totiž dostali do spoločnosti takmer samých organizátorov turnaja. Keďže Anglicko, Nemecko, Španielsko i Taliansko mali vlastné skupiny a Ukrajina ako piaty tím nemohla byť z politických dôvodov v jednej skupine s Ruskom, do skupiny bolo automaticky pridelené Belgicko. Najlepší tím kvalifikácie bude dvakrát čeliť domácemu tímu a navyše bude pendlovať po severe kontinentu. Najprv budú v Kodani čeliť Dánsku, následne v Petrohrade Rusku.

Nedá sa čudovať vzplanutiu vášní, ktoré neudržali na uzde ani niektorí hráči národného tímu. „Je to veľká hanba. Podľa môjho názoru sme svedkami jednoznačného ovplyvňovania záverečného turnaja. Bohužiaľ, z futbalu sa stáva stále väčší a väčší biznis,“ nechal sa počuť Kevin de Bruyne v rozhovore pre belgický server HLN sport. Záverečný ceremoniál, v ktorom im žreb prisúdil Fínsko, údajne ani nesledoval.

Belgicko sa však rozhodne nedá upodozrievať zo strachu zo súperov, zhodou okolností sa vo svojej skupine stretli práve s Ruskom a dvakrát si s ním hladko poradili - 3:1 v Bruseli a 4:1 v Petrohrade. Blysol sa najmä kapitán Eden Hazard, ktorý v týchto dvoch dueloch zaznamenal dokopy až päť gólov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Reprezentácia - Ostatné

Pozri viac

HOKEJ.sk