ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Prechádzali sa parkom, zamilovali si Nitru. Zobor ovládli Ukrajinci
zdroj: Michal Šášky/Profutbal.sk

Prechádzali sa parkom, zamilovali si Nitru. Zobor ovládli Ukrajinci

V priebehu posledných rokov bol začiatok každej prípravy v Nitre plný otáznikov, na tvárach hráčov a trénerov bolo badať výrazy od skepse po beznádej. Vedenie rozprávalo o hľadaní investorov, avšak zakaždým ostalo iba pri túžbach.

Už pred rokom sa hovorilo o záujme z Ukrajiny, v lete sa spomínal interes z Nemecka či Talianska. Deň pred začiatkom zimnej prípravy prišla hráčom ako blesk z čistého neba správa o zmene majiteľa i trénera. Podľa informácií portálu ProFutbal.sk však nešlo o žiadne náhle rozhodnutie, rokovania medzi oboma stranami mali trvať približne rok a výsledkom bola dohoda na odkúpení 80 percent akcií ukrajinskými záujemcami.

Klub by mal postupne prejsť kompletnou zmenou, čo sa zatiaľ dotklo realizačného tímu, na čelo ktorého sa postavil Ukrajinec Anatolij Vasiľovič Demjanenko a budúcnosť doterajšieho dua Geri – Benčík zostáva nateraz otázna. Nasledovať by mala takmer absolútna zmena vo vedení klubu, hovorí sa len o zotrvaní jedného Slováka. 

Časom sa nedajú vylúčiť ani zmeny v kádri, keďže na post prezidenta klubu zasadol ukrajinský hráčsky agent Kostiantin Sosenko. V súčasnosti je známy len koniec Mareka Fábryho, v priebehu najbližších dní príde do A-tímu na skúšku päť futbalistov. Ani jeden z nich však nemá pochádzať z Ukrajiny. Hlásiť sa má napríklad 19-ročný obranca a odchovanec Sttutgartu Bastian Frölich, či mladý brankár AS Trenčín Andrej Kišac, ale aj hráč z Brazílie.

Andrij Kolesnik (Nitra)
Andrij Kolesnik je tvárou nového ukrajinského projektu vo futbalovej Nitre. (foto: TASR)

Cieľ číslo jeden: finančná stabilita

Úvodný preslov nových majiteľov v zastúpení Andrija Kolesnika obsahoval tradičné kľúčové slová, ale len minimum konkrétnych plánov a vízií. Dlhovlasý športový riaditeľ vyzdvihol potrebu podpory i kritiky od médií, hrdosti mesta a obyvateľov na klub, moderného herného štýlu i výchovy mladých hráčov pre reprezentáciu. Viem, že máte veľa otázok, ale na tie odpovieme inokedy. Rozprávať v tomto momente o veľkolepých cieľoch by bolo stratou vášho i nášho času. Verte mi, že naša práca bude kvalitná. Nič sme nepodcenili. Vytvorili sme tím profesionálov, Slovákov a Ukrajincov, ktorí pôjdu za jedným cieľom. Rokovania neboli jednoduché a chcem sa poďakovať najmä pánovi Mariánovi Valentovi, ktorý nám dal dôveru a dovolil prevziať tento veľký klub,“ povedal pre médiá Andrij Kolesnik.

V poslednom období sa v súvislosti s Nitrou neraz skloňovali finančné starosti, avšak podľa informácií portálu ProFutbal.sk malo všetky dlžoby splatiť ešte doterajšie vedenie a noví ukrajinskí vlastníci vstupujú do jarnej časti s čistým štítom. „Analyzovali sme situáciu v klube a dôverne ju poznáme. Vieme, aké sú výdavky a máme daný rozpočet. Našou úlohou číslo jeden je finančne zastabilizovať klub. Veríme mu a prišli sme doň investovať,“ prisľúbil Kolesnik. Podľa zákulisných správ by mal rozpočet klubu vzrásť približne o tretinu. „Našou úlohou je teraz zachrániť mužstvo v najvyššej súťaži. Prevzal ho významný tréner, niekdajší veľký hráč Anatolij Vasiľovič Demjanenko, ktorý veľmi dobre vie, ako sa dosahuje úspech. Je pred nami veľa práce.“

Anatolij Vasiľovič Demjanenko (tréner Nitra)
Tréner Demjanenko hovoril o dôležitosti prvých piatich zápasov jari, hoci do konca základnej zostavy zostávajú len štyri. Z osobných dôvodov posledných sedem rokov nikde netrénoval. (foto: TASR)

Cieľ číslo dva: návrat ľudí na tribúny

Prečo sa zahraniční investori rozhodli vstúpiť práve do futbalovej Nitry? „Úprimne, veľmi sa nám zapáčilo mesto. Prechádzali sme sa v parku, veľa sme sa rozprávali s ľuďmi. Komunikovali sme aj s vedením klubu, ktoré veľmi túži po úspechu domáceho futbalu. Miestny klub patrí medzi najstaršie na Slovensku i v Európe, má obrovskú tradíciu. Sme veľkí fanúšikovia futbalu a našim cieľom je pozdvihnúť jeho úroveň v Nitre. Veľmi si želáme, aby sa nám po pár rokoch dostalo vďaky, že sme priviedli Nitru tam, kam patrí – medzi lídrov ligy a do Európy,hovorí Kolesnik.

Pred smelými plánmi však stojí najprv nemalý cieľ vrátiť na tribúny nitrianskeho diváka. Bez fanúšikov sa totiž nové vedenie klubu len sotva dočká vytúženej vďaky. Neustále klesajúce čísla návštevnosti prešli túto jeseň do alarmujúcich čísel, len v zápase proti Dunajskej Strede prišlo na tribúny viac než tisíc divákov. „Chcem vrátiť divákov na štadión. Túžim vidieť na tribúnach kompletné rodiny, túžim vidieť v meste deti s logom klubu na oblečení. Veríme, že bude každý futbalový zápas pre nich sviatkom,“ povedal vo svojom predslove. Komunikovať chce prostredníctvom webstránky, ktorá prejde redizajnom a bude dostupná v slovenčine, angličtine a ruštine. „Budeme verejnosť informovať o všetkom, čo potrebuje vedieť,“ doplnil.

Nitra štadión prázdne sedačky
Nitra patrí medzi kluby s najmenšou fanúšikovskou podporou v slovenskej Fortuna lige. (foto: Michal Šášky/ProFutbal.sk)

Kapitán Farkaš: Uvidíme, či bude zmena pre klub prospešná

V čase, keď sa tréner a športový riaditeľ na tlačovej konferencii predstavovali zástupcom médií, futbalisti sa pripravovali v posilňovni pod dohľadom Gergelyho Geriho. Mužstvo sa následne presunulo na umelú trávu, kde ich už viedol ukrajinský kormidelník. Tréner Geri sa do médií vyjadrovať nechcel. „V piatich zápasoch, keď sme boli na dne, nás vytiahol vyššie a patrí mu veľká vďaka za to, čo v klube odviedol. Po ľudskej stránke určite istú krivdu cíti, ale toto zrejme k trénerskému životu patrí. Osobne mi je to takisto ľúto, ale bohužiaľ. Ja mu len prajem, aby si možno našiel ešte niečo lepšie,“ odkázal svojmu bývalému trénerovi Pavol Farkaš.

O definitíve zmeny na poste trénera či vo vedení sa dozvedel aj kapitán tímu iba deň pred zrazom. „Bolo to pre nás trochu prekvapenie. Šumy síce kolovali, ale až do nedele nikto z nás o ničom nevedel,“ hovoril líder Nitranov. Ako hráč si už čo-to počas kariéry v Rumunsku, Taliansku, Azerbajdžane či Grécku prežil, rovnako tiež za dva roky v Nitre. „Za ten čas sa toho narozprávalo veľa, preto verím, že konečne prídu aj skutky a činy. Počas kariéry som už zažil situáciu, že sa menili majitelia. Nechcel by som preto po prvom dni nič hodnotiť, uvidíme, či bude táto zmena pre klub prospešná,“ doplnila opora tímu spod Zobora.

Tridsaťštyriročný odchovanec nitrianskeho futbalu ako jediný z tímu pozná aspoň pár ruských slov, čo mu môže pomôcť pri štarte pod novými kormidelníkmi. „Mal som pár ukrajinských spoluhráčov či trénerov, niečo sa na mňa nalepilo. Som však zástancom toho, aby sa najmä tí, ktorí prichádzajú, učili lokálny jazyk. My určite nejaké futbalové základy z ruštiny pochytíme, ale verím, že aj oni sa budú učiť po slovensky,“ poznamenal s úsmevom. „Keď sme sa zoznamovali s trénerom Demjanenkom, bol prítomný aj tlmočník. Ako to bude prebiehať v tréningovom procese, to zatiaľ nevedno. Trénera som dodnes nepoznal, ale má veľmi zaujímavý životopis a verím, že nám pomôže. Bude chvíľu trvať, kým sa spoznáme a naučíme sa spolupracovať či prelomíme jazykovú bariéru, keďže celý realizačný tím až na Mira Königa má byť z Ukrajiny. Treba mať aj trpezlivosť,“ zakončil Farkaš.

Tréner brankárov Miroslav König napokon nebude jediným Slovákom v realizačnom tíme, kondičným trénerom bude Miroslav Okáľ a asistentami duo Miroslav Nemec a Peter Venglarčík. Najbližším kolegom Demjanenka bude tretí asistent Igor Vladimirovič Jemec.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Nitra

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Fortuna liga

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk