ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Reprezentácia má podľa Hapala veľký potenciál, vyjadril sa i k Weissovi so Stochom
zdroj: TASR; Róbert Fritz; Jozef Bedej

Reprezentácia má podľa Hapala veľký potenciál, vyjadril sa i k Weissovi so Stochom

Na prelome marca a apríla čaká na slovenskú futbalovú reprezentáciu záverečný boj o postup na majstrovstvá Európy 2020. V kvalifikácii zverenci trénera Pavla Hapala neuspeli, keď obsadili až tretiu priečku za Chorvátskom a Walesom. Poslednú šancu kvalifikovať sa na šampionát tak majú skrz baráž v Lige národov.

Rok 2019 nebol pre našu seniorskú reprezentáciu zvlášť vydarený. Netradične rýchla kvalifikácia si vypýtala svoju daň. Ešte pred jej štartom trénerovi ohlásili koniec reprezentačnej kariéry Martin Škrtel, Adam Nemec a Tomáš Hubočan, po nezhodách skončil i Vladimír Weiss ml. Pavel Hapal mal tak minimum času, aby do mužstva zapracoval nové tváre. 

„Situácia okolo Vlada Weissa sa udiala ešte v poslednom zápase Ligy národov, vedeli sme teda, že s ním do kvalifikácie počítať nemôžeme, a tak sme sa na to mohli nejakým spôsobom pripraviť. V prípade trojice Škrtel, Hubočan, Nemec to bolo iné. Ich odchod bol svojím spôsobom náhly, s tým sme nepočítali a hlavne sme nemali až toľko času sa na to pripraviť. Viac-menej sme si museli narýchlo vytypovať hráčov, ktorí by sa nám do skladby tímu hodili. Myslím si, že sa nám to podarilo, pretože napríklad v zápase s Maďarskom, ktorý bol veľmi náročný a ťažký, samozrejme, nechcem špekulovať, pretože v mojich očiach bol aj Azerbajdžan ťažký, sme to zvládli. Bohužiaľ, ten vyšší level sme nedokázali podporiť výsledkovo, to znamená, že s Chorvátmi sme dvakrát prehrali a Wales sme neboli schopní zdolať, takže tam sú rezervy. Čo sa však týka tohto mužstva, podľa mňa to funguje aj na ihriskou, ale aj v kabíne. Tento tím má svoju silu, je zdravý aj vnútri, nie je tam žiaden element, ktorý by tam nepatril, a preto sme v tomto smere spokojní,“ rozhovoril sa český kormidelník pre futbalsfz.sk.

Slovensko tím
Slovenská reprezentácia má podľa Pavla Hapala veľký potenciál (foto: Róbert Fritz)

Slovákov minulý rok tlačila topánka predovšetkým na krajoch obrany a na krídlach. Zo zostavy okrem Weissa vypadol i Stoch, čo mnohí fanúšikovia nedokázali stráviť. Príležitosť dostali Mak a Rusnák, neskôr i Haraslín. Stále však nie je vylúčené, že skúsená dvojica, ktorá už má za sebou nejednu kontroverziu, sa do národného tímu vráti.

„S Vladom stále komunikujeme. Telefonoval som s ním, keď som videl, že vo svojom klube nenastupuje. Mal som informáciu, že by mal ukončiť kontrakt v Katare, čo sa aj stalo a mal by sa futbalovo sťahovať niekam do Európy. Verím, že sa mu to podarí. Podstatné však bude, aby sme sa stretli, pretože sme sa medzi štyrmi očami odvtedy ešte nebavili a od toho sa to bude všetko ďalej odvíjať,“ povedal Hapal na adresu Weissa a smerom k Stochovi dodal: „Miňo prestal hrávať, má dosť starostí v klube. Je to otvorené a bude záležať na tom, či bude pravidelne hrávať. Dvere tu má stále otvorené. Mnoho fanúšikov si síce myslí, že niektorých hráčov uprednostňujem, že v klube tiež nehrávajú a v reprezentácii priestor dostávajú, ale je to len z dôvodu hráčskej pozície. Keď spomeniem ľavú stranu, tak tam nemáme náhradu, nemáme tam potrebnú konkurenciu a keby sme ju mali, tak by sme to určite riešili inak. Tak to skrátka je.“

Pavel Hapal
Český kormidelník verí, že jeho tím uspeje v baráži Ligy národov a predstaví sa na Euro 2020 (foto: TASR)

Vianočné sviatky strávil Pavel Hapal na chalupe v kruhu najbližších. Po krátkom oddychu už ale pomaly opäť myslí na prácu. Sympatický päťdesiatnik verí, že Slováci ešte môžu naplniť cieľ, ktorým je postup na Euro 2020. Dnes už vedia, že na šampionáte by si v základnej skupine zmerali sily so Španielskom, Švédskom a Poľskom. Ešte pred tým však musia v baráži Ligy národov zdolať Írsko a následne aj úspešnejšieho z dvojice Bosna a Hercegovina - Severné Írsko.

„Írsko bude veľmi ťažký protivník. Budú veľmi húževnatý súper, hrajú typický futbal ostrovných krajín. Sú tvrdí, agresívni, zvádzajú veľa osobných a vzdušných súbojov. Po tejto stránke to bude fyzicky veľmi náročné. Myslím si, že po futbalovej stránke sa im určite vyrovnáme, možno aj budeme lepší, ale to ukáže až samotný zápas. To, že hráme doma, je veľká výhoda. Verím, že fanúšikovia budú stáť pri nás, že zaplnia štadión a poženú nás za víťazstvom,“ zaželal si rodák z Kroměříža, ktorý verí v ružovú budúcnosť slovenskej reprezentácie: „Chceli sme si v kvalifikácii vybojovať postup na Euro, čo nevyšlo, takže som na jednej strane sklamaný. Šanca však stále žije a my chceme urobiť všetko pre to, aby sme to zvládli a vybojovali si účasť na šampionáte. Myslím si, že mužstvo má svoj potenciál. Podľa môjho názoru sa tvorí veľmi silný tím a teraz bude len záležať na tom, akým smerom sa to bude vyvíjať.“

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Magazín

Pozri viac

HOKEJ.sk