ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Vážna situácia v Liptovskom Mikuláši: Zanikne slovenský druholigista?
zdroj: Michal Paška

Vážna situácia v Liptovskom Mikuláši: Zanikne slovenský druholigista?

Šiesty tím druholigovej tabuľky MFK Tatran Liptovský Mikuláš môže zmiznúť z futbalovej mapy Slovenska.

Len na jar tohto roka bol do užívania odovzdaný zrekonštruovaný hlavný futbalový štadión v meste, otvoriť ho prišla slávna česká značka Viktoria Plzeň. Zdalo sa, že futbalu v Liptovskom Mikuláši svitá na lepšie časy. Seniorské mužstvo sa nachádza v hornej polovici tabuľky 2.ligy v konkurencii tradičných značiek ako Dukla Banská Bystrica, Dubnica, FC Košice, Petržalka, Bardejov či Púchov, rovnako rástla aj kvalita žiackeho a mládežníckeho futbalu v klube. Všetky žiacke kategórie účinkujú v 1. žiackej lige a starší a mladší dorast postúpili do 2. ligy skupiny Východ. „Ukazuje sa však, že toto všetko môže byt zničené za veľmi krátky čas,“ píše v otvorenom liste prezident MFK Tatran Milan Mikušiak.

Problémy sú finančného charakteru. „Klub sa dostáva do ťažkej, takmer neriešiteľnej situácie, keď plánované financie z mestskej pokladnice neprídu v dôsledku rozpočtového provizória. Rozpočet klubu tvoria dva hlavné zdroje príjmov: sponzorské a reklamné príjmy a druhou cestou rozpočtu je príspevok od mesta. Rozpočet klubu na rok 2020 je na úrovni cca 350-tisíc eur a plánovaný príspevok z mesta je vo výške 150-tisíc eur. Veľká časť z tejto sumy ide na činnosť žiackych a mládežníckych mužstiev, na dopravu, na odmeny trénerom, na stravu a ostatné záležitosti spojené so súťažami. Z vybraných príspevkov od rodičov nebude možné prevádzkovať tieto mužstvá. Druhou časťou z príspevku mesta sa hradí časť nákladov na A-mužstvo. Ako vieme, náš klub funguje na profesionálnej úrovni, a tak je potrebné vyplácať celý 20-členný káder mesačnými odmenami. Hráči iné príjmy nemajú, venujú sa futbalu na plný úväzok, čo sa inakšie nedá pri tak vysokej kvalite 2. ligy, ak chceme konkurovať iným mužstvám,“ vysvetľuje pozadie šéf klubu.

Liptovský Mikuláš - Púchov
Futbal na Liptove posledné roky rástol. (foto: Michal Paška)

„Podľa posledných informácií sa má Mestské zastupiteľstvo zísť 20. februára 2020, avšak nie je isté, či na tomto zasadnutí bude schválený rozpočet mesta. Ak k tomu nedôjde ocitne sa náš klub v dileme ako ďalej, nakoľko zo sponzorských príspevkov nedokážeme pokryť v plnej miere náklady a začnú sa tvoriť dlhy. Avšak okrem bežných nákladov sú prvoradé výplaty pre hráčov a trénerov a na to sú potrebné financie, nakoľko nevyplácať výplaty je v súčasnosti už trestné. A pýtam sa: kto chce dnes byť pre záujmový koníček trestne stíhaný? No, asi nikto. Takže na rad budú musieť prísť krízové opatrenia vo forme redukcie počtu mládežníckych mužstiev, poprípade radikálne niekoľkonásobné zvýšenie príspevkov od rodičov, ak budeme chcieť tieto mužstvá v súťažiach udržať. Pri A-mužstve to môže mať za následok aj stratu súťaže, ktorú sme krvopotne vybojovali a teraz jednoduchým spôsobom o ňu môžeme prísť. Ťažké bude rozhodovanie vedenia klubu pred začiatkom jarnej časti súťaže, nakoľko v týždenníku MY Liptov primátor mesta Ján Blcháč uviedol, že môže nastať situácia, že rozpočet mesta nebude prijatý a mesto môže byt v provizóriu aj celý rok. Vtedy by plánované finančné prostriedky neprišli do klubu vôbec.

Problém má byť v zlých vzťahoch na vedení mesta. Je smutné, že v meste Liptovský Mikuláš prevládajú osobné spory nad záujmami občanov. Je zarážajúce, že titulovaní poslanci a primátor mesta nevedia nájsť spôsob na spoluprácu a tak posúvať mesto dopredu. Vidno, že trauma z minulého roku pokračuje, že všetky športové a záujmové organizácie zasa musia vyčkávať, ako tento nezmyselný boj dopadne. Pracovať v takomto ovzduší na úrovni dobrovoľných funkcií sa stáva nočnou morou a znechutených ľudí v meste lavínovito pribúda. Samozrejme, že každá z bojujúcich strán v mestskom zastupiteľstve má podľa nich svoju pravdu, avšak kompromisy sú vzdialenou métou a občania mesta sa stávajú vazalmi tohto procesu. Preto sa pýtam: Existuje z toho nejaké východisko?“ zakončil list prezident klubu Milan Mikušiak.

Odporúčame

Najnovšie z klubu: MFK Tatran Liptovský Mikuláš

Pozri viac

Najnovšie z ligy: 2. liga

Pozri viac

HOKEJ.sk