ProFutbal.sk ProFutbal.sk

Bundesliga Slovákom nepraje, hráči spod Tatier z Nemecka odchádzajú
zdroj: TASR, twitter

Bundesliga Slovákom nepraje, hráči spod Tatier z Nemecka odchádzajú

Časy, kedy robil Marek Mintál výborné meno slovenskému futbalu v Nemecku, sú dávno preč. Po takmer pätnástich rokoch, kedy sa stala norimberská legenda najlepším strelcom Bundesligy, môže nastať situácia, že v elitnej súťaže nebude pôsobiť ani jeden Slovák.

Slovenský pravý obranca Peter Pekarík prišiel do krajiny pred viac ako desiatimi rokmi, zo Žiliny smeroval do Wolfsburgu. Po troch sezónach vyskúšal na rok Turecko, ale obratom sa vrátil do Nemecka a začína už ôsmy ročník v Herthe Berlín. Už v uplynulej sezóne bola jeho minutáž slabá, zranenia v úvode aktuálnej jeho pozícii nepomohli a hráč nedostal priestor ani po príchode trénera Jürgena Klinsmanna. „Na jednej strane ma veľmi teší, že nastupujem pravidelne v reprezentácii, ale na druhej budem určite chcieť vyriešiť moju klubovú situáciu, aby som aj na tejto úrovni hrával pravidelne. Na programe je posledných šesť kôl v Bundeslige, uvidíme, ako sa situácia vyvinie,“ povedal na novembrovom reprezentačnom zraze Peter Pekarík. Odvtedy Hertha odohrala päť zápasov, skúsený slovenský bek dvakrát sedel na lavičke a trikrát nefiguroval ani v zápasovej nominácii.

Prekvapivo sa však do podobnej situácie dostal aj jeho klubový spoluhráč Ondrej Duda, a to napriek tomu, že bol s jedenástimi gólmi a šiestimi asistenciami najproduktívnejším hráčom Herthy v ročníku 2018/2019. Túto sezónu začal v základnej zostave, avšak v polovici septembra už svoju pozíciu stratil. Ani gól z pokutového kopu v pohári ho nenakopol, šancu od Anteho Čoviča dostával minimálne a ani príchod Jürgena Klinsmanna jeho pozíciu nezlepšil. Z posledných piatich zápasov nastúpil raz, naposledy bol počas zápasu s Leverkusenom radšej na vianočných trhoch. „Po stretnutí som si iba pozrel výsledok,” otvorene prejavil frustráciu Duda v rozhovore pre Berliner Kurier a priznal, že v zime zrejme vyzlečie dres berlínskeho celku. „Samozrejme, musím o tom premýšľať,” doplnil 25-ročný rodák zo Sniny.

Jediným Slovákom, ktorý zrejme bude reprezentovať našu krajinu v nemeckej Bundeslige aj na jar, bude Lászlo Bénes. Dvadsaťdvaročný záložník však tiež nemá stabilnú pozíciu, v drese Mönchengladbachu naskočil síce do trinástich zápasov ligy, avšak len päťkrát na deväťdesiat minút. Trikrát nazbieral plnú minutáž v Európskej lige, v štvrtom prípade odohral iba štrnásť minút. Z pohľadu posledných troch zápasov klubu raz odohral 76 minút, raz presedel zápas na lavičke a raz na tribúne. „Túžim po tom odohrať čo najviac zápasov v najvyššej súťaži. Tréner mi hovoril, že je so mnou spokojný a označil ma za dôležitého hráča klubu,” povedal ešte v septembri Bénes. Len ťažko povedať, či považuje súčasné vyťaženie za dostatočné. Jeho klub síce nečakane skončil v skupine Európskej ligy už v skupinovej fáze, no na ligovej scéne mieri za titulom, keď ho od vedúceho Lipska delí iba skóre. Zostane pre rodáka z Dunajskej Stredy miesto v klube aj napriek užšiemu zápasovému programu bez pohárovej Európy?

Odporúčame

Najnovšie z klubu: Mönchengladbach

Pozri viac

Najnovšie z ligy: Nemecko

Pozri viac

Najnovšie z kategórie: Prestupy a špekulácie

Pozri viac

HOKEJ.sk