Prestávka pomohla. Kvôli ultras sa polhodinu nehralo, potom padlo šesť gólov
zdroj: TASR/AP

Divoké pondelňajšie ligové víťazstvo Bordeaux nad predposledným celkom súťaže Nimes malo zaujímavý príbeh. Ešte predtým, ako sa dvadsaťročný Nigérijčan Josh Maja hetrikom, brazílsky defenzívny stredopoliar Otavio dvomi gólmi a Francúz Nicolas De Preville jedným zásahom podpísali pod skóre 6:0, totiž zápas ovládli domáci ultras.

Aj keď malo domáce Bordeaux od úvodu prevahu, úvodných desať minút bolo opatrnejších. Na konci 10. minúty však ovládlo dianie niekoľko desiatok návštevníkov na tribúnach. V sektore domácich priaznivcov o sebe dala vedieť ultras skupina Ultramarines, ktorá už dlhé obdobie bojuje proti vedeniu klubu a vyzýva na odstúpenie dlhoročného šéfa predstavenstva Frédérica Longuépéeho. Nahnevaní fanúšikovia vtrhli dokonca až na ihrisko a bezpečnostné zložky mali o prácu postarané. Protest proti podpredsedovi klubu trval 25 minút. Hráčov však zjavne nerozhodil a po návrate na ihrisko vsietili šesť gólov a suverénne vyhrali, čím natiahli sériu bez prehry už na päť zápasov a aktuálne figurujú na treťom mieste.

Boj fanúšikovskej skupiny proti jednému z najvyššie postavených ľudí v klubu trvá už niekoľko mesiacov, prvýkrát sa ostro ohradili koncom septembra v zápase proti PSG, o mesiac neskôr dokonca zablokovali premávku s klubovým autobusom. Longuépée sa snažil situáciu zmierniť a s fanúšikmi sa snažil stretnúť, tí však jeho ponuku minulý týždeň opakovane odmietli a požadujú jeho okamžitý odchod. Po zápase pre L'Équipe potvrdil svoje rozhodnutie zotrvať na svojom mieste. „Pre klub je to nešťastná situácia. Správanie sa fanúšikov je presný opak toho, čo sa snažíme v Bordeaux a Francúzsku dosiahnuť. Ešte znepokojujúcejší je fakt, že sme opakovane vyzývali skupinu na dialóg. Musím zopakovať svoje slová – neodstúpim. Práca pre Girondins de Bordeaux je vzrušujúca, ambície a hodnoty klubu chcem obhajovať aj naďalej,“ nechal sa počuť Longuépée.

Víťazstvo Bordeaux nebolo jediným vysokým výsledkom v cez týždeň sa hranom 16. kole Ligue 1. V utorok prišlo tiež k nečakanému debaklu v súboji tabuľkových susedov na 13. priečke. V stretnutí osemmnásťbodových tímov Brestu a Štrasburgu zvíťazili domáci 5:0, hetrikom sa blysol Argentínčan Cristian Battocchio. Zvyšné tímy kolo dohrajú šiestimi zápasmi v stredu večer.